EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact

Lindab | 2024-03-06
Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact, fot. Lindab

Rekuperacja w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej – centrale Salda AmberAir Compact, fot. Lindab

Rekuperacja może poprawić jakość powietrza we wnętrzach, oczyszcza je bowiem z kurzu czy alergenów, pomaga też regulować wilgotność powietrza, chroniąc pomieszczenia przed rozwojem pleśni. Jednocześnie pozwala oszczędzać energię w budynkach, w których pracujemy czy przebywamy. Jak działa rekuperacja i co warto o niej wiedzieć?

treść sponsorowana

Rekuperacja to po prostu wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Technologia ta opiera się na procesie wentylacji mechanicznej, czyli wymianie powietrza z pomieszczeń z zastosowaniem wentylatorów, która zapewnia w wentylowanych pomieszczeniach czyste, wolne od kurzu i pleśni powietrze. Rekuperacja umożliwia odzyskanie ciepła z wydmuchiwanego powietrza i wykorzystanie go do ogrzewania świeżego powietrza wpuszczanego do pomieszczeń. Oszczędzamy dzięki temu energię, ponieważ napływające powietrze jest już wstępnie ogrzane przez powietrze wywiewane.

Za wymianę ciepła odpowiada wymiennik ciepła, a od jego sprawności zależy skuteczność odzysku ciepła. Strumienie powietrza – nawiewanego i wywiewanego przepływają blisko siebie, jednak nie mieszają się, dzięki czemu powietrze nawiewane ogrzewa się, ale nie zostaje zanieczyszczone.

Rekuperację stosuje się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budynkach komercyjnych oraz użyteczności publicznej. Aby działała efektywnie, do konkretnego obiektu – jego potrzeb oraz warunków klimatycznych – trzeba dobrać odpowiedni system rekuperacji. Dobierz odpowiedni system >>

Nowoczesne centrale wentylacyjne AmberAir Compact

Szukasz rozwiązania z zakresu wentylacji czy klimatyzacji, które pozwoli Ci stworzyć komfortowe warunki w Twoim biurze dla pracowników i gości? Poznaj nowoczesne centrale wentylacyjne AmberAir Compact przeznaczone do dużych obiektów publicznych, komercyjnych lub przemysłowych.

Ich solidna i hermetyczna konstrukcja minimalizuje ryzyko wystąpienia zewnętrznego oraz wewnętrznego wycieku powietrza, a odpowiednie parametry techniczne gwarantują bezawaryjne działanie przez długie lata.

Cicha praca

Nowoczesne wentylatory EC nowej generacji z przeciwprądowym lub obrotowym wymiennikiem ciepła, z kompozytowymi lub metalowymi wirnikami, zapewniają odpowiednią wydajność energetyczną, a przy tym nie powodują nadmiernego hałasu.

Zintegrowana automatyka

Dzięki automatyce umieszczonej wewnątrz obudowy jednostki zewnętrzne są wygodne w serwisowaniu – przy konserwacji urządzeń nie trzeba demontować zadaszenia.

Zintegrowana nagrzewnica

Zintegrowane nagrzewnice minimalizują dodatkowe koszty instalacji i zmniejszają zapotrzebowanie na dodatkową przestrzeń niezbędną do montażu akcesoriów zewnętrznych.

Nowoczesne sterowanie obejściem BY-PASS 0-10 V

Większa wydajność zabezpieczenia przeciwzamrożeniowego wymiennika ciepła umożliwia mniejsze zużycie energii zimą.

Wytrzymała obudowa

Centrale wyróżnia bardzo dobra izolacyjność termiczna oraz szczelność obudowy. Urządzenie zmieści się w wąskim przejściu, dzięki możliwości demontażu drzwiczek. Łatwe serwisowanie jest zapewnione nawet w ciasnych pomieszczeniach.

Skuteczne filtry

Kolejna zaleta urządzeń to efektywne działanie filtrów nawiewnych i wyciągowych. Wbudowany system monitorowania urządzeń kontroluje jego prace, mierząc spadek ciśnienia w filtrze.

Niezawodna płyta sterująca MCB oferuje dodatkowe funkcje oraz możliwość sterowania w technologii Plug&Play.

Kompaktowe wymiary rekuperatorów ułatwiają transport oraz instalację w już istniejących budynkach. Jednocześnie szerokie możliwości doboru wielkości centrali pozwalają dostosować rozmiar do rodzaju obiektu oraz potrzeb użytkowników, przy czym większe urządzenia są zaprojektowane tak, by można je było zmieścić w drzwiach o standardowym wymiarze 890 mm – większe jednostki są powiem podzielone na mniejsze elementy. Dodatkowo, montaż ułatwia dostępność modeli do instalacji w pozycji pionowej lub poziomej. Urządzenia mogą być stosowane w szkołach, biurach, sklepach, hotelach czy innych budynkach użyteczności publicznej. Sprawdź >>

Zalety rekuperacji:

  • Oszczędność energii

Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z rekuperacji jest oszczędność energii. Dzięki odzyskowi ciepła z wydmuchiwanego powietrza system grzewczy nie musi pracować tak intensywnie, co oznacza mniejsze zużycie paliw kopalnych lub energii elektrycznej.

  • Lepsza jakość powietrza

Rekuperacja znacząco poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach. Usuwanie zanieczyszczeń i alergenów sprawia, że użytkownicy budynków mogą oddychać czystszym i zdrowszym powietrzem.

  • Komfort cieplny

Rekuperacja pozwala utrzymać stabilną temperaturę w pomieszczeniach, bez nagłych skoków temperatury, co poprawia komfort cieplny przebywających w nich osób.

  • Ochrona środowiska

Dzięki redukcji zużycia energii i efektywniejszej wymianie powietrza, rekuperacja przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Rekuperacja to innowacyjna technologia, która przynosi korzyści zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla środowiska. Innowacyjne urządzenia można łatwo zintegrować z infrastrukturą budynku, a użytkownicy mogą cieszyć się czystym powietrzem i oszczędzać energię – to działanie zgodne z ideą zrównoważonego, ekologicznego budownictwa.

Wyłącznym dystrybutorem w Polsce rodziny central wentylacyjnych litewskiej marki Salda jest firma Lindab.

Komentarze

Powiązane

Lindab Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny,...

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny, grzewczy oraz domową stację ładowania samochodów znajdujesz w ofercie jednego producenta i dystrybutora. Dodatkowo otrzymujesz kompleksową usługę wykonania montażu poszczególnych instalacji, a także transport oraz gwarancję i obsługę w ramach serwisu posprzedażowego.

Lindab Najniższa belka chłodząca na rynku: Lindab Professor XP

Najniższa belka chłodząca na rynku: Lindab Professor XP Najniższa belka chłodząca na rynku: Lindab Professor XP

Wielofunkcyjne belki chłodzące są alternatywą dla różnych systemów wentylacji, klimatyzacji oraz ogrzewania. Rozwiązania te oferują znaczne oszczędności związane ze zmniejszeniem zapotrzebowania na energię,...

Wielofunkcyjne belki chłodzące są alternatywą dla różnych systemów wentylacji, klimatyzacji oraz ogrzewania. Rozwiązania te oferują znaczne oszczędności związane ze zmniejszeniem zapotrzebowania na energię, co jest ważne dla właścicieli i zarządców budynków. Oferują także szereg korzyści dla użytkowników budynków: poprawiają i podnoszą komfort cieplny, pozwalają zaoszczędzić więcej miejsca (uwalniają podłogę) oraz zapewniają lepszą jakość powietrza w porównaniu z tradycyjnymi systemami HVAC.

Lindab Lindab dla lepszego klimatu

Lindab dla lepszego klimatu Lindab dla lepszego klimatu

Badania wskazują, że aż 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach: w domach, w szkołach, zakładach pracy i biurach. Z tego względu, podczas tworzenia nowych technologii w firmie Lindab, najważniejsza jest główna...

Badania wskazują, że aż 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach: w domach, w szkołach, zakładach pracy i biurach. Z tego względu, podczas tworzenia nowych technologii w firmie Lindab, najważniejsza jest główna zasada: urządzenia i rozwiązania mają za zadanie poprawiać klimat w pomieszczeniach.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.