EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Dom energooszczędny

dr inż. Paweł Sulik | 2007-04-23

Powszechne przekonanie, że koszt eksploatacji dobrze ocieplonego domu jest znacznie niższy niż porównywalnego kubaturą i bryłą, ale gorzej izolowanego termicznie budynku jest jak najbardziej uzasadnione.

Optymalna granica grunbości izolacji termicznej

Podstawowym pytaniem, przed jakim staje inwestor, jest więc określenie optymalnej granicy, kiedy grubość izolacji termicznej przekłada się w sposób racjonalny na koszty eksploatacji. Czy 10 cm warstwy termoizolacyjnej jest wielkością odpowiednią, a może należy zastosować 20 cm? Z jednej strony producenci materiałów termoizolacyjnych dążą do ustalenia jak najwyższego standardu zalecanej grubości (zwiększa to ich sprzedaż), z drugiej większość inwestorów ograniczona jest wysokością posiadanego budżetu. W polskich realiach budowa domu jest zazwyczaj inwestycją wieloletnią. Większość inwestorów zaciąga w tym celu kilkudziesięcioletnie kredyty i dlatego zastosowanie odpowiednich rozwiązań, które zminimalizują koszty eksploatacji przyszłego domu jest bardzo istotne.

Czynniki związane z termoizolacją

Oprócz określenia grubości izolacji, na obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem właściwych warunków termiczno-wilgotnościowych w budynku wpływa również wiele innych czynników. Należą do nich m.in. właściwa wentylacja, odpowiednio dobrana stolarka okienna, racjonalne proporcje powierzchni ścian zewnętrznych do kubatury i powierzchni użytkowej budynku itp.Już w trakcie wyboru projektu warto zwrócić uwagę na geometrię budynku. Chęć posiadania oryginalnie wyglądającego domu związana jest często z wyborem projektu o bardziej rozwiniętych powierzchniach ścian zewnętrznych (wykusze, załamania itp.) lub większych przeszkleniach, a więc również większej powierzchni, przez którą może „uciekać” ciepło. Pozostawienie np. otwartej klatki schodowej w domu piętrowym powoduje, że ciepło w sposób nieskrępowany przemieszcza się do góry, co wpływa na ograniczenie komfortu cieplnego pomieszczeń na parterze. Nie wszystkie rozwiązania ograniczające zapotrzebowanie energetyczne budynku są przez nas w pełni akceptowane. Moda na wysokie, otwarte przestrzenie, charakteryzujące się dużą funkcjonalnością, pomimo nieracjonalnego rozkładu temperatur wzdłuż wysokości nie przemija. Powstaje więc pytanie o inne bierne sposoby redukcji kosztów ogrzewania budynków, nie ograniczające swobody aranżacji wnętrz oraz architektury budynku.Wspomniana wcześniej grubość izolacji termicznej powinna wynikać z obliczeń przegród zewnętrznych, z uwzględnieniem występujących w nich mostków cieplnych. Stosowanie mniejszej niż 10 cm grubości styropianu lub wełny mineralnej w większości przypadków przegród jest nieracjonalne, tak jak wątpliwości budzą ściany z ociepleniem grubości 25 cm. Podobnie budowanie ścian jednowarstwowych, gdzie w miejscach glifów, wieńców i nadproży (w przypadku braku dodatkowego ocieplenia) ewidentnie mamy do czynienia z niespełnieniem wymagań dotyczących izolacyjności przegrody wydaje się niewłaściwe.

Termoizolacja budynku na przykładzie człowieka

Sposób racjonalnej termoizolacji budynku przypomina prawidłowe ubieranie się człowieka w zimie. Bezwzględnie należy pamiętać o porządnym nakryciu głowy (izolacji dachu), które w żadnym wypadku nie powinno być szczelne. Jak bardzo jest to ważne niech świadczy fakt, że natura w zasadzie tylko na głowie pozostawiła nam warstwę izolacyjną w postaci włosów. Obłość kształtu twarzy ludów północy jest przykładem racjonalnego kształtowania bryły domu. Sposób warstwowego ubierania się dotyczy również izolacji termicznej budynków. Odprowadzenie nadmiaru pary wodnej oraz prawidłowej wentylacji, np. przez usta, nos lub skórę (specjalna oddychająca bielizna) w przypadku domu jednorodzinnego powinna zapewnić wentylacja, ściany, mikroszczeliny w oknach itp. Analogii jest oczywiście znacznie więcej.Zagadnienia cieplno-wilgotnościowe zależą od wielu czynników i nie zawsze z pozoru właściwe rozwiązania (maksymalizacja grubości warstwy izolacyjnej) przynoszą pożądany efekt. Koronnym przykładem są przypadki szczelnego ocieplenia budynków (efekt termosu) wraz z wymianą okien o niewłaściwych parametrach, w wyniku czego na wewnętrznych powierzchniach ścian, przy niewłaściwych parametrach wentylacji, zaczęła pojawiać się wilgoć i w konsekwencji wystąpiło zagrzybienie. Związane to było ze znacznym wzrostem wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu.

BIBLIOTEKA EKSPERTA

Budowa domu pasywnego krok po kroku
kliknij, aby przeczytać więcej o książce
Budowa domu pasywnego krok po kroku. Kup teraz.

Materiał do budowy domu

Wybierając materiał do budowy domu, należy zdawać sobie sprawę z właściwości poszczególnych produktów i porównywać nie tylko te parametry, które uwypuklają producenci, ale również te, które z racji przeprowadzonych badań laboratoryjnych i stawianych wymagań powinny znajdować się na etykiecie. Warto śledzić wydawnictwa tematyczne, w których prezentowane są różnego rodzaju nowości, np. styropian o 10-krotnie mniejszym oporze dyfuzyjnym (im mniejszy tym lepiej) w stosunku do styropianu tradycyjnego, a więc parametrze paroprzepuszczalności na poziomie muru z ceramiki.

Farba elewacyjna

Warto pamiętać również o tym, że w przypadku farby elewacyjnej, kolor nie jest najważniejszą cechą, bo zastosowanie zbyt „szczelnej” farby może przyczynić się do kumulowania wilgoci w murze, co w przypadku wełny mineralnej użytej do ocieplenia budynku może wywołać drastyczny spadek izolacyjności przegrody.Idealna przegroda zewnętrzna to przegroda ciepła, ale jednocześnie „oddychająca”. Na jakość cieplną przegród budynku wpływają warunki cieplno-wilgotnościowe użytkowania pomieszczeń. Ważny jest również stan przegród wynikający z zachodzących na ich powierzchni zjawisk związanych z przenikaniem ciepła, wilgoci oraz powietrza na skutek wpływu środowiska oraz warunków eksploatacji budynku.


Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail.

BIBLIOTEKA EKSPERTA

Budowa domu pasywnego krok po kroku
kliknij, aby przeczytać więcej o książce
Budowa domu pasywnego krok po kroku. Kup teraz.

Systemy ociepleniowe

Systemy ociepleniowe występują w różnych konfiguracjach. Różnice dotyczą przede wszystkim rodzaju materiału termoizolacyjnego, rodzaju wyprawy tynkarskiej oraz stosowanych powłok gruntujących oraz farb elewacyjnych. Najlepszym układem z uwagi na paroprzepuszczalność jest układ z wełną mineralną oraz tynkiem mineralnym lub silikatowym. Te dwa rodzaje tynków, jak potwierdzają to liczne badania, najlepiej „oddychają”. Zachodzi jednak pytanie, czy zbyt mała szczelność wyprawy nie będzie miała wpływu na nasiąkliwość? W rzeczywistości tak się dzieje i dlatego wiele firm stosuje farby elewacyjne, a często i specjalne grunty, np. pod tynk, które ograniczają wodochłonność, przy okazji zmniejszając paroprzepuszczalność, co jest zjawiskiem niekorzystnym. Idealnym rozwiązaniem są tzw. farby oddychające, które znacznie zmniejszają nasiąkliwość, a przy okazji pozwalają „oddychać” ścianie (odpowiednik membrany Gore-Tex). Dotychczas najczęściej stosowane rozwiązanie – styropian jako warstwa termoizolacyjna (aspekt ekonomiczny) posiadał znacznie większy opór dyfuzyjny od wełny. Przy dokładnym ułożeniu stanowił niemalże szczelną warstwę. Rozwój technologii spowodował wprowadzenie nowego rodzaju styropianu z wieloma mikrokanalikami, przez które para wodna zgromadzona w murze ma możliwość się przedostawać na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, żeby nakładając dużo szczelniejszy tynk np. akrylowy nie „uszczelnić” takiego rozwiązania. Jak widać w wyborze systemu ociepleniowego należy zawrzeć kompromis pomiędzy poszczególnymi, oczekiwanymi przez inwestora parametrami. Nie bez znaczenia jest też wybór producenta materiałów. Znane są przypadki, kiedy teoretycznie szczelniejszy tynk silikonowy lub akrylowy dobrej firmy posiadał parametr paroprzepuszczalności na poziomie tynku mineralnego z obowiązkową farbą elewacyjną konkurencji.Niedostateczna jakość cieplna przegród budowlanych, w tym w szczególności okien, drzwi, lekkich ścian osłonowych oraz ich połączeń z innymi przegrodami, może przyczyniać się do występowania niekorzystnych zjawisk, takich jak:

    • nadmierne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń,
    • niedogrzewanie lub przegrzewanie, co w konsekwencji prowadzi do odczucia dyskomfortu cieplnego,
    • powierzchniowa kondensacja pary wodnej na oknach, połączeniach z obudową i w miejscach najsłabszych pod względem izolacyjności cieplnej.

W celu scharakteryzowania właściwości cieplnych okien podaje się wartości:

    • współczynnika przenikania ciepła U, w W/m2·K (w normach PN-EN oznaczanego Uw),
    • liniowych współczynników przenikania ciepła ψ połączeń okna z obudową, np. ze ścianą w nadprożu lub z podokiennikiem, w W/m·K,
    • współczynnika przepuszczalności całkowitego promieniowania słonecznego g w odniesieniu do oszklenia (przeważnie podawanego wraz ze współczynnikiem przenikania ciepła w odniesieniu do środkowej części oszklenia Ug i jego charakterystykami optycznymi),
    • temperatury wewnętrznej powierzchni θsi, w °C, przy określonych wartościach temperatury środowiska zewnętrznego i wewnętrznego lub niezależnie od tych wartości, przy użyciu bezwymiarowej temperatury fRsi (określanej w normach PN-EN czynnikiem lub współczynnikiem temperaturowym).

Na izolacyjność cieplną okna i jego połączeń z przegrodami budynku ma wpływ ich szczelność na przenikanie powietrza, która powinna być jak największa, z wyłączeniem miejsc, przez które przewidziano przepływ powietrza do wentylacji pomieszczeń, np. przez nawiewnik w oknie. W przypadku zastosowania nawiewnika, wymagane jest, aby jego jakość cieplna ze względu na podatność na powierzchniową kondensację pary wodnej nie obniżała jakości cieplnej okna.Aktualnie obowiązujące przepisy budowlane sformułowano, biorąc pod uwagę fakt, że typowe okna charakteryzują się gorszą jakością cieplną w porównaniu z nieprzezroczystymi przegrodami budynku (ścian) i w związku z tym są łagodniej traktowane w warunkach technicznych:

    • mogą mieć kilkakrotnie gorszy współczynnik przenikania ciepła niż ściany, przy czym w bilansie cieplnym pomieszczenia ich słabsza izolacyjność cieplna jest częściowo rekompensowana tym, że przez oszklenie może docierać do pomieszczenia energia promieniowania słonecznego. Prowadzone prace oraz postęp technologiczny czołowych producentów przeszkleń spowodowały, że różnice pomiędzy współczynnikiem przenikania ciepła przez ściany oraz przez okna nie są już tak duże, jak jeszcze kilka lat temu.
    • w nieklimatyzowanych pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, w tzw. warunkach obliczeniowych dopuszcza się możliwość występowania kondensacji pary wodnej na wewnętrznej powierzchni przegród przezroczystych (na powierzchni przegród nieprzezroczystych występowanie tego zjawiska jest niedopuszczalne). Jest to zjawisko bardzo niepożądane, dlatego producenci stolarki zewnętrznej poświęcają temu zagadnieniu szczególnie dużo uwagi.
BIBLIOTEKA EKSPERTA

Budowa domu pasywnego krok po kroku
kliknij, aby przeczytać więcej o książce
Budowa domu pasywnego krok po kroku. Kup teraz.

Podsumowanie

Podsumowując powyższe rozważania, warto zacytować wyniki badań z zakresu strat ciepła przez elementy średniej wielkości domu jednorodzinnego według Reinmutha:

    • przez okna do 28%,
    • przez grunt do 7%,
    • przez ściany zewnętrzne do 20%,
    • przez dach do 12%,
    • poprzez wentylację do 20%.

Z badań tych wyraźnie widać, że najsłabszymi miejscami, jeśli chodzi o izolacyjność, są okna (w ostatnim czasie uległo to poprawie), ściany zewnętrzne oraz wentylacja (w przypadku dużych obiektów cześć ciepła jest odzyskiwana poprzez specjalne wymienniki). 


Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail.

Komentarze

Powiązane

Ogrodnik Aranżacja wiatrołapu

Aranżacja wiatrołapu Aranżacja wiatrołapu

Wiatrołap to strefa przejściowa między domem a ogrodem. Stanowi śluzę powietrzną między zimnem dworu, a ciepłem domu.

Wiatrołap to strefa przejściowa między domem a ogrodem. Stanowi śluzę powietrzną między zimnem dworu, a ciepłem domu.

Ogrodnik Jak zmontować łuparkę do drewna

Jak zmontować łuparkę do drewna Jak zmontować łuparkę do drewna

Z czasem człowiekowi nudzi się coroczne machanie siekierą i postanawia zakupić łuparkę do drewna. Po wielu analizach wybór padł na model o nacisku 6.5 tony oraz maksymalnej długości klocków drewna 50...

Z czasem człowiekowi nudzi się coroczne machanie siekierą i postanawia zakupić łuparkę do drewna. Po wielu analizach wybór padł na model o nacisku 6.5 tony oraz maksymalnej długości klocków drewna 50 cm.

Ogrodnik Montaż kinkietu

Montaż kinkietu Montaż kinkietu

Wymiana kinkietu w ubikacji na nowy pasujący do obecnego wystroju to był ostatni element zmiany wystroju ubikacji. Po zmianie deski sedesowej oraz umywalki z szafką przyszła kolej na kinkiet. Stary miał...

Wymiana kinkietu w ubikacji na nowy pasujący do obecnego wystroju to był ostatni element zmiany wystroju ubikacji. Po zmianie deski sedesowej oraz umywalki z szafką przyszła kolej na kinkiet. Stary miał już naście lat i całkiem nie pasował do obecnego wystroju.

Domy do kochania Dom nie do poznania, czyli udana renowacja starego domu

Dom nie do poznania, czyli udana renowacja starego domu Dom nie do poznania, czyli udana renowacja starego domu

Kiedy ogląda się zdjęcia tego domu to aż trudno uwierzyć, że ten dom wyglądał zupełnie inaczej. Ale z przebudowami często właśnie bywa tak, że po zakończeniu wszystkich prac budowlano-remontowych zachwycają.

Kiedy ogląda się zdjęcia tego domu to aż trudno uwierzyć, że ten dom wyglądał zupełnie inaczej. Ale z przebudowami często właśnie bywa tak, że po zakończeniu wszystkich prac budowlano-remontowych zachwycają.

Ogrodnik Brzydki zapach z szamba jak go usunąć

Brzydki zapach z szamba jak go usunąć Brzydki zapach z szamba jak go usunąć

Szambo z natury fiołkami nie pachnie, ale warto się zatroszczyć by jego zapach był dla nas neutralny. Jak usunąć brzydki zapach wydzielający się z szamba?

Szambo z natury fiołkami nie pachnie, ale warto się zatroszczyć by jego zapach był dla nas neutralny. Jak usunąć brzydki zapach wydzielający się z szamba?

Domy do kochania Dom przerobiony ze stodoły - stary, klimatyczny, piękny

Dom przerobiony ze stodoły - stary, klimatyczny, piękny Dom przerobiony ze stodoły - stary, klimatyczny, piękny

Takie domy lubię. Dlaczego? Bo mają swój styl. Niepowtarzalny, prosty i wyjątkowy. Niekoniecznie każdemu może się podobać. Ale nie musi.

Takie domy lubię. Dlaczego? Bo mają swój styl. Niepowtarzalny, prosty i wyjątkowy. Niekoniecznie każdemu może się podobać. Ale nie musi.

Domy do kochania Dom na rzece

Dom na rzece Dom na rzece

Nie wiem od czego zacząć. Czy od tego, że to pływający dom? Czy zachwycając się bryłą tego domu i sposobem jego wykończenia. Bowiem obie kwestie fascynują mnie jednocześnie.

Nie wiem od czego zacząć. Czy od tego, że to pływający dom? Czy zachwycając się bryłą tego domu i sposobem jego wykończenia. Bowiem obie kwestie fascynują mnie jednocześnie.

Ogrodnik Domowy zestaw awaryjny

Domowy zestaw awaryjny Domowy zestaw awaryjny

W trakcie eksploatacji domu przychodzi to co nieuniknione: awaria. Warto na taką chwilę mieć taką warsztatową apteczkę - domowy zestaw awaryjny. Zestaw pozwalający szybko zaradzić problemowi i spokojnie...

W trakcie eksploatacji domu przychodzi to co nieuniknione: awaria. Warto na taką chwilę mieć taką warsztatową apteczkę - domowy zestaw awaryjny. Zestaw pozwalający szybko zaradzić problemowi i spokojnie się zastanowić jak gruntownie usunąć awarię. Co zatem powinno wejść w skład zestawu awaryjnego dla domu?

Domy do kochania Dusza i elegancja

Dusza i elegancja Dusza i elegancja

Elegancki ale jednocześnie oryginalny - na swój sposób - dom. Można dyskutować, co w tym domu się nam podoba lub nie. Bo zapewne każdy coś w nim znajdzie. Ale nie można odmówić poczucia humoru osobie go...

Elegancki ale jednocześnie oryginalny - na swój sposób - dom. Można dyskutować, co w tym domu się nam podoba lub nie. Bo zapewne każdy coś w nim znajdzie. Ale nie można odmówić poczucia humoru osobie go urządzającej. Mnie w nim urzekły okna, drzwi i przeszklenia - duże, w ramach z brązowego drewna. Na uwagę zasługuje także okno w dachu, które doskonale oświetla salon. Dom jest wynajmowany przez agencję jj LOCATIONS do sesji fotograficznych dla różnych magazynów wnętrzarskich i programów telewizyjnych.

Domy do kochania Wnętrza z odzyskanych materiałów

Wnętrza z odzyskanych materiałów Wnętrza z odzyskanych materiałów

To co w tym domu zachwyca to to, że praktycznie wszystko co w nim jest wykonane zostało z odzyskanych materiałów.

To co w tym domu zachwyca to to, że praktycznie wszystko co w nim jest wykonane zostało z odzyskanych materiałów.

Domy do kochania Dom w lesie

Dom w lesie Dom w lesie

Ogród wokół tego domu zaprojektowała natura. Człowiek tylko w piękny sposób go w tą okolicę wkomponował.

Ogród wokół tego domu zaprojektowała natura. Człowiek tylko w piękny sposób go w tą okolicę wkomponował.

Domy do kochania Apartament w minimalistycznym stylu

Apartament w minimalistycznym stylu Apartament w minimalistycznym stylu

To mieszkanie wygląda raczej jakby w nim nikt nie mieszkał. Mało tu dodatkowych mebli i bibelotów. Ale jest w nim coś, co przyciąga uwagę. Według mnie to prostota: form i koloru.

To mieszkanie wygląda raczej jakby w nim nikt nie mieszkał. Mało tu dodatkowych mebli i bibelotów. Ale jest w nim coś, co przyciąga uwagę. Według mnie to prostota: form i koloru.

Domy do kochania Dom, w którym rosną drzewa

Dom, w którym rosną drzewa Dom, w którym rosną drzewa

Z zewnątrz beton i szkło, a wewnątrz? Przytulne i ciepłe drewno, szkło oraz dużo żywych roślin.

Z zewnątrz beton i szkło, a wewnątrz? Przytulne i ciepłe drewno, szkło oraz dużo żywych roślin.

Domy do kochania Nowoczesny, ale bardzo przytulny dom

Nowoczesny, ale bardzo przytulny dom Nowoczesny, ale bardzo przytulny dom

Żółte i niebieskie kanapy, różowe krzesła, beżowe zasłony czy włochate dywany. Dzięki takim kolorowym i miękkim, ale gustownym dodatkom ten nowoczesny dom, staje się przytulny i ciepły.

Żółte i niebieskie kanapy, różowe krzesła, beżowe zasłony czy włochate dywany. Dzięki takim kolorowym i miękkim, ale gustownym dodatkom ten nowoczesny dom, staje się przytulny i ciepły.

Aneta To jest straszne!

To jest straszne! To jest straszne!

Kiedy oglądamy w Polsce koszmarnie zaprojektowane domy wydaje nam się, że to tylko u nas tak potrafią. Nieprawda. Na całym świecie są tacy artyści, którzy potrafią zaprojektować coś, co powoduje ból głowy.

Kiedy oglądamy w Polsce koszmarnie zaprojektowane domy wydaje nam się, że to tylko u nas tak potrafią. Nieprawda. Na całym świecie są tacy artyści, którzy potrafią zaprojektować coś, co powoduje ból głowy.

Redakcja news Praktyka czyni mistrza - zapisz się na szkolenie VELUX

Praktyka czyni mistrza - zapisz się na szkolenie VELUX Praktyka czyni mistrza - zapisz się na szkolenie VELUX

W lutym rusza nowy cykl szkoleń VELUX dla dekarzy i montażystów, którzy chcą podnosić kwalifikacje zawodowe i rozwijać swoje firmy. Spotkania będą odbywać się przez cały rok w kameralnych grupach w całej...

W lutym rusza nowy cykl szkoleń VELUX dla dekarzy i montażystów, którzy chcą podnosić kwalifikacje zawodowe i rozwijać swoje firmy. Spotkania będą odbywać się przez cały rok w kameralnych grupach w całej Polsce i będą okazją do rozwoju umiejętności montażowych, a także poszerzenia zakresu swoich usług.

Redakcja news Castorama oferuje wygodny przewóz dużych zakupów

Castorama oferuje wygodny przewóz dużych zakupów Castorama oferuje wygodny przewóz dużych zakupów

Kupujesz wannę, drzwi, a może kominek? Przyjechałeś na zakupy samochodem osobowym, a chciałbyś zabrać produkty od razu ze sobą? Castorama ułatwia transport zakupów o dużych gabarytach klientom nieposiadającym...

Kupujesz wannę, drzwi, a może kominek? Przyjechałeś na zakupy samochodem osobowym, a chciałbyś zabrać produkty od razu ze sobą? Castorama ułatwia transport zakupów o dużych gabarytach klientom nieposiadającym dużego auta. Dzięki aplikacjom TrafiCar oraz CityBee można wynająć samochody transportowe na godziny spod wybranych sklepów sieci i łatwo przewieźć wielkogabarytowe zakupy.

Redakcja news 23. urodziny Leroy Merlin w Polsce

23. urodziny Leroy Merlin w Polsce 23. urodziny Leroy Merlin w Polsce

Od 23 lat Leroy Merlin wspiera swoich klientów w tworzeniu pięknych i wygodnych domów, mieszkań oraz ogrodów. Dzieli się fachową wiedzą, pomaga podejmować decyzje, służy pomocą na każdym etapie budowy,...

Od 23 lat Leroy Merlin wspiera swoich klientów w tworzeniu pięknych i wygodnych domów, mieszkań oraz ogrodów. Dzieli się fachową wiedzą, pomaga podejmować decyzje, służy pomocą na każdym etapie budowy, modernizacji, wyposażenia czy dekoracji wnętrz.

Redakcja news Technologie produkcji dachówek betonowych

Technologie produkcji dachówek betonowych Technologie produkcji dachówek betonowych

Proces produkcji dachówki nie jest prosty. Zwłaszcza jeśli chcemy, żeby dachówka spełniała nie tylko wymagania estetyczne, ale była też trwała i spełniała dodatkowe funkcje, takie jak np. odporność na...

Proces produkcji dachówki nie jest prosty. Zwłaszcza jeśli chcemy, żeby dachówka spełniała nie tylko wymagania estetyczne, ale była też trwała i spełniała dodatkowe funkcje, takie jak np. odporność na zabrudzenia i działanie czynników atmosferycznych. Dachówki betonowe produkowane w technologii Cisar oraz technologii Protegon zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających.

Krystyna Stankiewicz news W jakich domach chcą mieszkać Polacy?

W jakich domach chcą mieszkać Polacy? W jakich domach chcą mieszkać Polacy?

Analizę preferencji w wyborze nieruchomości przeprowadziła agencja Metrohouse i portal RynekPierwotny.pl. Wynika z niej, że Polacy, poszukując własnego domu na rynku pierwotnym, kierują nieco innymi kryteriami...

Analizę preferencji w wyborze nieruchomości przeprowadziła agencja Metrohouse i portal RynekPierwotny.pl. Wynika z niej, że Polacy, poszukując własnego domu na rynku pierwotnym, kierują nieco innymi kryteriami niż na rynku wtórnym.

Redakcja Dom w stylu modern classic

Dom w stylu modern classic Dom w stylu modern classic

Jasny, przestronny, przytulny i elegancki - o takim domu marzyli inwestorzy i takie zadanie postawili przed projektantką Magdaleną Miśkiewicz. Długie rozmowy oraz wspólne poszukiwania najlepszych rozwiązań...

Jasny, przestronny, przytulny i elegancki - o takim domu marzyli inwestorzy i takie zadanie postawili przed projektantką Magdaleną Miśkiewicz. Długie rozmowy oraz wspólne poszukiwania najlepszych rozwiązań oraz stylistycznego kierunku aranżacji pozwoliły stworzyć ponadczasowe, a przy tym bezpretensjonalne i stylowe wnętrze.

mgr inż. Franciszek Rochowczyk Jak wybrać generator prądu?

Jak wybrać generator prądu? Jak wybrać generator prądu?

Czy ktoś jeszcze pamięta, co to był 20. stopień zasilania? Były to nieoczekiwane wyłączenia prądu w Polsce za czasów PRL-u. Czasem żartowano sobie, że może być jeszcze wyższy stopień – 21., czyli całkowity...

Czy ktoś jeszcze pamięta, co to był 20. stopień zasilania? Były to nieoczekiwane wyłączenia prądu w Polsce za czasów PRL-u. Czasem żartowano sobie, że może być jeszcze wyższy stopień – 21., czyli całkowity brak prądu. Jeśli jednak jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego, letniskowego lub działki, musimy się liczyć z całkowitym brakiem zasilania. Warto więc przemyśleć zakup niewielkiego generatora prądu. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie urządzenie i jak zadbać o jego kondycję, aby bezawaryjnie...

Redakcja Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?

Co to znaczy, że dom jest energooszczędny? Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?

Wzrastające ceny energii oraz koszty ogrzewania domów sprawiają, że inwestorzy poszukują innowacyjnych technologii umożliwiających obniżenie tych wydatków. Odpowiedzią na tego typu zapotrzebowanie są domy...

Wzrastające ceny energii oraz koszty ogrzewania domów sprawiają, że inwestorzy poszukują innowacyjnych technologii umożliwiających obniżenie tych wydatków. Odpowiedzią na tego typu zapotrzebowanie są domy energooszczędne. Czym jest tego typu budynek i jakimi parametrami się charakteryzuje?

Redakcja Domy modułowe

Domy modułowe Domy modułowe

Spośród wielu rozwiązań pozwalających znacznie skrócić czas budowy domu są też technologie bazujące na przygotowanych w fabryce domów modułach. Można z nich tworzyć zarówno niewielkie domki letniskowe,...

Spośród wielu rozwiązań pozwalających znacznie skrócić czas budowy domu są też technologie bazujące na przygotowanych w fabryce domów modułach. Można z nich tworzyć zarówno niewielkie domki letniskowe, jak i "pełnowymiarowe" całoroczne domy mieszkalne.

Wybrane dla Ciebie

V33 Polska sp. z o.o. Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian! Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego...

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że to prawdopodobnie jedyny surowiec, który odnajdzie się w każdym stylu kompozycyjnym - w pomieszczeniu i na zewnątrz. No właśnie… na zewnątrz. Deszcze, śniegi, intensywne nasłonecznienie – warunki pogodowe mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku....

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Paroc Panel System O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną?

O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną? O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną?

Planując realizację dachu skośnego, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią izolację termiczną oraz prawidłowy przepływ powietrza. Aspekty te mają bezpośredni wpływ nie tylko na efektywność energetyczną...

Planując realizację dachu skośnego, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią izolację termiczną oraz prawidłowy przepływ powietrza. Aspekty te mają bezpośredni wpływ nie tylko na efektywność energetyczną budynku, ale też trwałość konstrukcji oraz komfort użytkowania poddasza użytkowego. Na etapie projektowania konieczne jest uwzględnienie szeregu czynników, takich jak rodzaj materiału, jego właściwości, a także geometria dachu oraz sposób odprowadzania wilgoci. Skuteczna izolacja dachu skośnego...

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź?

Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź? Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź?

W dzisiejszych czasach, gdy przestrzeń staje się coraz bardziej cennym zasobem, projekty domów piętrowych zyskują na popularności. Dzięki swojej unikalnej strukturze i możliwości adaptacji do różnorodnych...

W dzisiejszych czasach, gdy przestrzeń staje się coraz bardziej cennym zasobem, projekty domów piętrowych zyskują na popularności. Dzięki swojej unikalnej strukturze i możliwości adaptacji do różnorodnych potrzeb, domy piętrowe oferują komfortowe i funkcjonalne rozwiązania dla rodzin, par, a także inwestorów szukających optymalnych sposobów na wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W tym artykule omówimy najważniejsze cechy, zalety oraz możliwości domów piętrowych.

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku

Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku

Klimatyzowane pomieszczenia, zapewniające pełny komfort termiczny, stają się z roku na rok standardem budowlanym, nie są zaś postrzegane jako zbędny luksus, zarezerwowany dla majętniejszych inwestorów....

Klimatyzowane pomieszczenia, zapewniające pełny komfort termiczny, stają się z roku na rok standardem budowlanym, nie są zaś postrzegane jako zbędny luksus, zarezerwowany dla majętniejszych inwestorów. Szeroka półka cenowa wysokiej klasy urządzeń, nieskomplikowany montaż klimatyzacji w domu oraz wielofunkcyjność oferowanych przez branżę klimatyzacyjną modeli: to wszystko sprawia, że coraz częściej decydujemy się na instalację systemu klimatyzacji.

MyBed Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji

Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji

W każdym domu albo mieszkaniu kluczowym meblem będzie z pewnością dobrej jakości łóżko. Dzięki niemu będziemy mogli porządnie odpocząć po ciężkim dniu pracy czy też zapaść w krótką, poobiednią drzemkę....

W każdym domu albo mieszkaniu kluczowym meblem będzie z pewnością dobrej jakości łóżko. Dzięki niemu będziemy mogli porządnie odpocząć po ciężkim dniu pracy czy też zapaść w krótką, poobiednią drzemkę. W obecnych czasach solidne łóżka tapicerowane, np. łóżka kontynentalne, młodzieżowe czy dziecięce, można z powodzeniem kupić w stacjonarnych salonach meblowych, ale o wiele wygodniejszym rozwiązaniem będzie zakup łóżka przez Internet. Znajdziemy tam z pewnością niejedno łóżko małżeńskie czy kontynentalne,...

Bauder Polska BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa

BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa

Ekologiczna termoizolacja dachowa składająca się w dwóch trzecich z biomasy zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz zdrowy klimat dla mieszkańców.

Ekologiczna termoizolacja dachowa składająca się w dwóch trzecich z biomasy zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz zdrowy klimat dla mieszkańców.

Ramaro Narożniki do salonu – modele marki Ramaro

Narożniki do salonu – modele marki Ramaro Narożniki do salonu – modele marki Ramaro

Salon to serce każdego domu, miejsce spotkań rodzinnych, relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Wygodny narożnik to mebel, który bez wątpienia powinien znajdować się w centralnym punkcie tego pomieszczenia....

Salon to serce każdego domu, miejsce spotkań rodzinnych, relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Wygodny narożnik to mebel, który bez wątpienia powinien znajdować się w centralnym punkcie tego pomieszczenia. Nowoczesne narożniki dostępne są w wielu różnych kolorach, stylach i funkcjach, co pozwala na idealne dopasowanie ich do każdego wnętrza i potrzeb.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.