EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Uszczelnianie rys i złączy metodą iniekcji

dr inż. Bartłomiej Monczyński | 4/2022 | 2022-08-12
Wnikanie wody przez rysę w konstrukcji żelbetowej, fot. B. Monczyński

Wnikanie wody przez rysę w konstrukcji żelbetowej, fot. B. Monczyński

Główną i bardzo często występującą przyczyną uszkodzenia budynków jest wnikanie wody i wilgoci w elementy stykające się z gruntem.

W celu prawidłowego zabezpieczenia istniejących budynków przed destrukcyjnym działaniem wody i wilgoci wykonuje się tzw. hydroizolacje wtórne. Mogą one mieć postać hydroizolacji:

  • pionowych, wykonywanych od zewnątrz [1], od wewnątrz [2] lub metodą iniekcji kurtynowych i strukturalnych [3],
  • poziomych, wykonywanych metodą iniekcji [4] lub metodami mechanicznymi [5].

Wymienionym powyżej rozwiązaniom częstokroć towarzyszy konieczność uszczelnienia – szczególnie (choć nie tylko) w przypadku występowania obciążenia wodą napierającą – rys, pęknięć, niedoskonałości oraz złączy występujących w konstrukcjach wykonanych z betonu, żelbetu lub muru (fot.).

Rysa stanowi przerwę w ciągłości materiału, występującą w części poprzecznego przekroju elementu budynku (przegrody). Skośna rysa występująca w całym przekroju poprzecznym elementu określana jest jako pęknięcie [6]. Rysy w betonie mogą powstawać w początkowej fazie wiązania (gdy beton jest plastyczny), jak również w późniejszym okresie twardnienia i długotrwałego wysychania. Do zarysowania betonu może zatem dojść na skutek zmian objętościowych twardniejącego betonu lub też w efekcie jego korozji – zazwyczaj mrozowej, siarczanowej lub wewnętrznej (związanej z reakcją alkaliów zawartych w cemencie z kruszywem). Do zarysowania konstrukcji betonowych, żelbetowych i murowych może dochodzić ponadto na skutek oddziaływań szczególnych (rys. 1), takich jak naprężenia termiczne (wynikające z cyklicznych zmian temperatury), przeciążenia (przekroczenia nośności), nierównomierne osiadanie budynku lub obciążenia dynamiczne. Inną ich przyczyną mogą być błędy projektowe (np. zbyt mała ilość zbrojenia) i/lub wykonawcze (np. nieprawidłowe wykonanie spoin dylatacyjnych) [68].

rys1 uszczelnienia
Rys. 1. Propagacja pęknięć w betonie, powstających na skutek oddziaływań szczególnych; rys. [9]

Norma europejska PN-EN 1504-5 [10] klasyfikuje rysy w betonie, odnosząc się do oceny użyteczności środka iniekcyjnego oraz spełnienia zakładanych funkcji [7]. Jako kryteria klasyfikacji rys norma podaje stopień zawilgocenia (ilość wody w rysie lub wody wypływającej z rysy) oraz szerokość rysy (mierzoną na niepoddawanej obróbce mechanicznej powierzchni betonu). Z uwagi na obecność wody lub wilgoci rozróżnia się rysy suche, wilgotne, mokre oraz z przepływem wody (tabela 1).

tab1 uszczelnienia
Tabela 1. Stopień zawilgocenia rys w betonie wg PN-EN 1504-5 [10]

Kategorie szerokości rys związane są ściśle z iniektowalnością środków iniekcyjnych, czyli zdolnością do wnikania w rysę, i określają minimalną szerokość rysy, do której można zainiektować wyrób. Kategoria szerokości określana jest przez liczbę (1, 2, 3, 5 lub 8) oznaczającą szerokość rysy, wyrażoną w dziesiątych części milimetra (0,1 mm, 0,2 mm itd.).

Rysy ruchome definiowane są jako rysy, których szerokość zmienia się w funkcji czasu (w ciągu doby i sezonowo) oraz oddziaływań na konstrukcję. Oddziaływania na konstrukcję mogą być wywoływane przez oddziaływania mechaniczne (np. ruch drogowy) lub inne oddziaływania fizyczne (np. ekspozycja na promieniowanie słoneczne, zmiany temperatury powietrza).

Cele, jakie można osiągnąć, wykonując naprawę poprzez iniekcję uszkodzonej konstrukcji, określono w normie europejskiej PN-EN 1504-9 [11], w zasadach nr 1 oraz nr 4 dotyczących ochrony i naprawy konstrukcji.

  • Zasada nr 1 (IP – protection against ingress) mówi o ochronie przed wnikaniem i zabezpieczeniu przed wodą poprzez wypełnienie rys.
  • Zasada nr 4 (SS – structural strengthening) to wzmocnienie konstrukcji.
tab2 uszczelnienia
Tabela 2. Orientacyjny zakres stosowania środków iniekcyjnych [6]

Celem wykonania iniekcji jest zatem zabezpieczenie przed szkodliwymi konsekwencjami obecności rys i pustek w betonie, a w szczególności (porównaj tabela 2) [67]:

  • tj. zabezpieczenie przed wnikaniem agresywnych czynników środowiskowych, takich jak para wodna, chlorki, siarczany, węglany i in. (rys. 3),
  • przywrócenie nośności (złącze konstrukcyjne) poprzez zapewnienie współpracy w przenoszeniu naprężeń rozciągających poprzez zespolenie obu krawędzi wewnętrznych rysy (rys. 4),
  • przywrócenie współpracy (złącze dylatacyjne – elastyczne) obu krawędzi spoiny w przenoszeniu odkształceń (rys. 5).
rys2 3 uszczelnienia
Rys. 2. (od lewej) Wypełnienie (scalenie) rysy; rys. 3. Uszczelnienie rysy; rys. [67]
rys4 5 uszczelnienia
Rys. 4. (od lewej) Zespolenie krawędzi rysy i scalenie struktury; rys. 5. Elastyczne połączenie krawędzi rysy; rys. [7]

Z uwagi na skład chemiczny norma PN-EN 1504-5 [10] dzieli środki iniekcyjne na dwie kategorie:

  • wyroby iniekcyjne zawierające spoiwo polimerowe (P) – produkty, których utwardzenie jest skutkiem utwardzenia spoiwa polimerowego; reaktywną część spoiwa polimerowego biorącą udział w utwardzaniu spoiwa stanowi grupa funkcyjna,
  • wyroby iniekcyjne zawierające spoiwo hydrauliczne (H) – produkty, których utwardzenie jest związane z hydratacją spoiwa hydraulicznego.

Z kolei pod względem realizowanych celów rozróżniono:

  • wyroby iniekcyjne do przenoszącego siły wypełnienia rys, pustek i szczelin w betonie (F) – produkty, które mogą tworzyć połączenie z powierzchnią betonu oraz przenosić siły (F – force);
    środki te mogą być również stosowane do wypełniania rys, pustek i szczelin bez utworzenia połączenia przenoszącego siły,
  • wyroby iniekcyjne do elastycznego wypełnienia rys, pustek i szczelin w betonie (D) – produkty elastyczne (D – ductile), które mogą dostosowywać się do późniejszych odkształceń,
  • wyroby iniekcyjne dopasowujące się przez pęcznienie do wypełnienia rys, pustek i szczelin w betonie (S) – produkty, które w stanie utwardzonym mogą wielokrotnie pęcznieć (S – swellable) na skutek adsorpcji wody, przy czym cząsteczki wody są wiązane przez cząsteczki wyrobu iniekcyjnego; środki zaliczane do tej kategorii, określane jako żele, są stosowane jedynie do zabezpieczania przed działaniem wody rys i pustek w warunkach wilgotnych, mokrych lub płynącej wody.

Klasyfikację środków iniekcyjnych z uwzględnieniem ich składu chemicznego oraz celów zastosowania przedstawia rys. 6.

rys6 uszczelnienia
Rys. 6. Klasyfikacja środków iniekcyjnych z uwzględnieniem ich składu chemicznego oraz celów zastosowania, na podstawie [10]; rys. B. Monczyński

Zgodnie z normą PN-EN 1504-5 [10] wyroby iniekcyjne klasyfikuje się w odniesieniu do odpowiednich wymagań dotyczących właściwości użytkowych. Stosuje się przy tym system klasyfikacji UW – gdzie U oznacza zamierzone zastosowanie (U – use), natomiast W urabialność (W – workability):

1) Po literze U, oznaczającej zamierzone zastosowanie, następują w nawiasie jedna litera i jedna cyfra, wskazujące zamierzone zastosowanie:

a) F: wyrób iniekcyjny do przenoszącego siły wypełnienia rys:
− zgodnie z zasadą 4 wg PN-EN 1504-9 [11] (wzmacnianie konstrukcji) w odniesieniu do iniekcji rys, pustek i szczelin:

      • F1: adhezja określona przez wytrzymałość połączenia na rozciąganie > 3,0 N/mm2 (H, P),
      • F2: adhezja określona przez wytrzymałość połączenia na rozciąganie > 2,0 N/mm2 (H, P);

− zgodnie z zasadą 1 wg PN-EN 1504-9 [11] w odniesieniu do rys (ochrona przed wnikaniem i zabezpieczenie przed wodą) i przy ograniczeniu do wypełnienia pustek i szczelin:

      • F3: adhezja określona przez wytrzymałość połączenia na rozciąganie: wartość deklarowana oraz wytrzymałość na ściskanie > 20 N/mm2 po 7 dniach (H);

b) D: wyrób iniekcyjny do elastycznego wypełnienia rys:
− D1: wodoszczelny pod ciśnieniem 2×105 Pa;

c) S: wyrób iniekcyjny do wypełniania rys dopasowujący się przez pęcznienie:

      • S1: wodoszczelny pod ciśnieniem 2×105 Pa.

2) Po literze W, oznaczającej urabialność, następują w nawiasie 3 lub 4 grupy cyfr:

d) pierwsza grupa (jedna cyfra): dopuszczalna minimalna szerokość rysy, mierzona w dziesiątych częściach milimetra (1 – 2 – 3 – 5 – 8);
e) druga grupa (jedna lub więcej cyfr): stopień zawilgocenia rysy (1 oznacza rysę suchą, 2 wilgotną, 3 mokrą, 4 wypływ wody);
f) trzecia grupa (dwie cyfry): minimalna i maksymalna temperatura stosowania;
g) czwarta grupa (jedna cyfra): stosowana tylko w odniesieniu do wyrobów typu F:

    • (1) stosowane do rys o dziennej ruchomości w czasie utwardzania większej niż 10% lub 0,03 mm,
    • (0) stosowane do rys bez dziennej ruchomości w czasie utwardzania lub o ruchomości mniejszej niż 10% lub 0,03 mm.

Środki iniekcyjne na bazie żywic epoksydowych (EP)

Żywice epoksydowe są od wielu lat stosowane do iniekcji rys w konstrukcjach betonowych. Środki iniekcyjne na bazie żywicy epoksydowej to oferowane w różnych proporcjach mieszania produkty dwuskładnikowe składające się z żywicy i utwardzacza [6, 12]. Komponent bazowy zawiera przeważnie żywice epoksydowe na bazie bisfenolu A (BPA), które są stosowane samodzielnie lub w mieszaninie z żywicami na bazie bisfenolu F.

Ponieważ żywice epoksydowe w czystej postaci mają stałą lub bardzo lepką konsystencję, w celu dostosowania do zastosowań iniekcyjnych stosuje się dodatki reaktywnych rozcieńczalników, np. eterów glicydowych.

Jako utwardzacze stosowane są najczęściej aminy, które umożliwiają utwardzanie (sieciowanie) żywic epoksydowych w temperaturze pokojowej lub obniżonej poprzez reakcję grup aminowych z reaktywnymi grupami epoksydowymi. Większość stosowanych utwardzaczy ma niską lepkość, co z uwagi na wysoką lepkość komponentu bazowego wpływa korzystnie na lepkość gotowej mieszanki iniekcyjnej.

Utwardzona żywica epoksydowa charakteryzuje się dużą wytrzymałością, znacznie wyższą niż wytrzymałość betonu. To sprawia, że żywice epoksydowe doskonale sprawdzają się w przypadku siłowego wypełniania pęknięć w konstrukcjach betonowych [6, 12].

Elastyczne żywice epoksydowe odgrywają drugorzędną rolę w iniekcjach konstrukcji z uwagi na fakt, że w przypadku konieczności elastycznego wypełniania rys i złączy w betonie znacznie lepiej sprawdzają się poliuretany oraz żele akrylowe.

Środki iniekcyjne na bazie poliuretanów (PU)

W przypadku materiałów do iniekcji na bazie poliuretanu rozróżnia się żywice poliuretanowe, pianki poliuretanowe oraz żele poliuretanowe. Głównymi surowcami do wytwarzania tych produktów są poliole (alkohole wielowodorotlenowe) oraz diizocyjaniany lub poliizocyjaniany. Stosuje się ponadto różnego rodzaju dodatki, np. katalizatory, inhibitory, środki sieciujące, emulgatory, stabilizatory piany [12].

rys7 uszczelnienia
Rys. 7. Schemat mieszania żywicy poliuretanowej; rys. [12]

Żywice poliuretanowe to produkty dwuskładnikowe, które zazwyczaj składają się z polioli w składniku A i poliizocyjanianów w składniku B. Z reguły liczba reaktywnych grup hydroksylowych w poliolach składnika A musi odpowiadać liczbie reaktywnych grup izocyjanianowych w składniku B. Produktami reakcji są elastomery poliuretanowe, które w zależności od rodzaju surowca mogą być elastyczne lub sztywne (rys. 7).

W przypadku iniekcji żywic poliuretanowych w szczeliny (rysy i złącza) wodonośne, oprócz reakcji diizocyjanianów z poliolami, istotną rolę odgrywa reakcja izocyjanianów z wodą. W jej wyniku powstaje mocznik lub polimocznik, z oddzieleniem dwutlenku węgla powodującym powstawanie pęcherzyków, które w stanie w pełni przereagowanym stają się porami. Ta reakcja może mieć dwa skutki: z jednej strony wpływa na właściwości mechaniczne produktu końcowego, z drugiej nadmierna porowatość może skutkować obniżeniem szczelności (podstawowe wymagania stawiane żywicom poliuretanowym dotyczą elastyczności oraz ograniczonej struktury porów zapewniającej szczelność) [12].

rys8 uszczelnienia
Rys. 8. Schemat mieszania piany poliuretanowej; rys. [12]

Pianki poliuretanowe to produkty jednoskładnikowe na bazie prepolimerów poliuretanowych, które wciąż zawierają niewielką ilość wolnych, reaktywnych grup izocyjanianowych. Prepolimery wytwarza się w wyniku przereagowania niewielkiego nadmiaru poliizocyjanianów z poliolami, aby nie wszystkie grupy izocyjanianowe reagowały z grupami hydroksylowymi. Wolne grupy izocyjanianowe reagują z wodą w obszarze iniekcji, z oddzieleniem dwutlenku węgla (rys. 8).

Zapadaniu się piany powstałej w wyniku odszczepiania się dwutlenku węgla zapobiegają stabilizatory zawarte w recepturze.

Do zawierającego prepolimery składnika bazowego można dodać (jako kolejny składnik) katalizator, z którego pomocą można regulować czas reakcji pianki PUR. Rezultat reakcji nie jest powtarzalny z uwagi na fakt, że zazwyczaj nie wiadomo, jak dużo w strefie iniekcji znajduje się wody, która wchodzi w reakcję.

Pianki poliuretanowe, w wyniku tworzenia się porów, wielokrotnie zwiększają objętość, dzięki czemu doskonale nadają się do uszczelniania rys wypełnionych wodą (w tym wodą wypływającą). Jednakże z uwagi na fakt, że powstające wówczas struktury są otwartokomórkowe lub przepuszczalne dla wody, iniekcje piankami PUR nie uszczelniają trwale i z tego powodu traktowane są jako tymczasowe. W celu wykonania trwałego uszczelnienia konieczna jest tzw. iniekcja dwuetapowa z zastosowaniem (w drugim etapie) produktu o niższej spienialności –zazwyczaj żywicy poliuretanowej [611].

rys9 uszczelnienia
Rys. 9. Schemat mieszania żelu poliuretanowego; rys. [12]

Żele poliuretanowe są specjalną formą pianek poliuretanowych, dlatego w literaturze nazywa się je czasem żelami pianki poliuretanowej. Różnica w stosunku do pianek poliuretanowych polega na tym, że prepolimer poliuretanowy jest modyfikowany hydrofilowymi grupami bocznymi. Po wprowadzeniu środka w obszar iniekcji, obok głównej reakcji piany (z eliminacją dwutlenku węgla), zachodzi również reakcja modyfikowanych prepolimerów poliuretanowych z obecną w obszarze iniekcji wodą (rys. 9). Ta reakcja przeważa nad reakcją pianki, dlatego cały produkt reakcji można postrzegać jako żel.

Przed zastosowaniem do prepolimeru dodaje się pewną ilość wody w celu wyregulowania czasu reakcji oraz końcowych właściwości. Dodawana ilość wody nie powinna być zbyt duża, aby zapobiec niepotrzebnemu pogorszeniu właściwości mechanicznych żelu. Ponieważ zazwyczaj nie jest znana ilość wody znajdująca się w strefie iniekcji, również w tym wypadku rezultat reakcji nie jest powtarzalny.

Materiały do iniekcji na bazie akrylanów (A)

Materiały do iniekcji na bazie akrylanów, które tworzą strukturę żelu w wyniku reakcji kilku składników, najczęściej określa się terminem „żele akrylanowe” lub „żele akrylowe”. Z kilkoma wyjątkami produkty te składają się ze składnika podstawowego, katalizatora, inicjatora i wody.

rys10 uszczelnienia
Rys. 10. Schemat mieszania żelu akrylanowego; rys. [12]

Składnik bazowy zawiera rozpuszczalne w wodzie pochodne kwasu akrylowego i metakrylowego. Przed aplikacją do składnika bazowego dodaje się katalizator (przyspieszacz) – w tym celu stosowane są aminy, względnie pochodne kwasu akrylowego i metakrylowego. Mieszanina ta stanowi gotowy do użycia składnik A. Jako inicjatory (utwardzacze) stosuje się wodorozpuszczalne sole rodnikowe, które miesza się z wodą. Z inicjatora rozpuszczonego w wodzie (zazwyczaj w takiej proporcji, aby uzyskać taką samą ilość jak składnika A) powstaje gotowy do użycia składnik B (rys. 10).

Oba składniki są aplikowane za pomocą odpowiednich pomp iniekcyjnych (tzw. pomp dwukomponentowych) w proporcjach mieszania określonych przez producenta (najczęściej 1:1 objętościowo). W wyniku reakcji dwóch komponentów o niskiej lepkości powstaje żel o konsystencji miękkiej do gumowo-elastycznej. Strukturę żelu tworzy dodatek wody do hydrofilowych grup bocznych polimerów akrylowych powstałych podczas reakcji [12].

Poprzez odpowiedni dobór ilości inicjatora oraz katalizatora można w szerokim zakresie regulować szybkość zachodzenia reakcji, która może zachodzić w niskiej temperaturze (również ujemnej) [6].

Materiały na bazie żywic poliakryloamidowych (PAA)

Iniekty poliakryloamidowe to pęczniejące w kontakcie z wodą hydrożele stosowane do uszczelniania zawilgoconych i mokrych rys nie tylko w konstrukcjach betonowych, lecz także murowanych, w tym również do wtórnych iniekcji rys wypełnionych szybkospienialną pianką poliuretanową (w iniekcji dwuetapowej). Są to żywice polimeryzacyjne, które w połączeniu z inicjatorem i katalizatorem tworzą przestrzennie usieciowany produkt o konsystencji zwartego i elastycznego żelu. Grupy hydrofilowe zapewniają dobre zwilżanie mokrego podłoża betonowego, a spęcznienie związanego produktu utrzymuje się również przy nieznacznym zawilgoceniu konstrukcji.

W zależności od ilości zastosowanego inicjatora polimeryzacji i przyspieszacza (dobranego czasu wiązania) poliakryloamidowe środki iniekcyjne mogą być aplikowane przy użyciu pomp jedno- lub dwukomponentowych [6].

Materiały cementowe i mikrocementowe (C)

Zaczyny cementowe początkowo stosowane były do iniekcyjnego uszczelniania i wzmacniania konstrukcji murowych, a później również betonowych. Wprowadzenie do zastosowania mikrocementów umożliwiło iniekcyjne wypełnianie rys również o bardzo niewielkich rozwartościach. Stosowane zaczyny cementowe oparte są na cementach portlandzkich wysokich marek połączonych z odpowiednimi domieszkami: dyspergującymi, upłynniającymi, retencyjnymi, spęczniającymi oraz zmniejszającymi tarcie międzyziarnowe [6].

W praktyce suspensjami cementowymi wypełniane są rysy o rozwartości większej niż 0,5 mm [6]. Rysy o mniejszej rozwartości (do 0,1 mm) mogą zostać wypełniane iniektami mikrocementowymi na bazie bardzo drobno zmielonych cementów (o powierzchni właściwej większej niż 11 000 cm2/g) [8]. Do tłoczenia stosowane są jednokomponentowe pompy tłokowe, membranowe, a także ślimakowe.

Materiały polimerowo-cementowe (PC)

Iniekty polimerowo-cementowe to z reguły mieszanki dwukomponentowe: składnik proszkowy stanowi mieszanka cementu, mikrowypełniaczy oraz domieszek modyfikujących, a płynny – wodna dyspersja kopolimerów akrylowych lub emulsji butadienowo-sterynowych [8].

Zastosowanie polimeru ma na celu zwiększenie adhezji iniektu do podłoża oraz redukcję kruchości, charakterystycznej dla suspensji cementowych [6].

Rzadziej stosowane są produkty jednokomponentowe w postaci suchej zaprawy (do rozrobienia z wodą) zawierające polimery w postaci proszków redyspergowalnych. Polimerowo-cementowe materiały iniekcyjne wykazują dobrze właściwości płynięcia i stosowane są do uszczelniania suchych oraz wilgotnych rys w konstrukcjach betonowych, a szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku scalania spękanych konstrukcji murowych oraz stabilizacji rozluźnionej struktury muru [6, 8].

W zależności od zastosowanego cementu przy ich użyciu można wypełnić rysy o rozwartości większej niż 0,2 mm, a w przypadku cementów wysokich marek – powyżej 0,5 mm. Zakres zastosowania poszczególnych materiałów iniekcyjnych w zależności od stanu rysy oraz założonego celu naprawy przedstawia tabela 2.

 Literatura

  1. B. Monczyński, „Uszczelnienie od zewnątrz odsłoniętych elementów istniejących budynków”, „IZOLACJE” 5/2019, s. 109–115.
  2. B. Monczyński, „Uszczelnianie istniejących budynków od wewnątrz”, „IZOLACJE” 6/2019, s. 92–98.
  3. B. Monczyński, „Wtórne hydroizolacje wykonywane metodą iniekcji uszczelniających”, „IZOLACJE” 10/2019, s. 96–100.
  4. B. Monczyński, „Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji”, „IZOLACJE” 7/8/2019, s. 104–114.
  5. B. Monczyński, „Mechaniczne metody wykonywania wtórnych hydroizolacji poziomych”, „IZOLACJE” 9/2019, s. 104–108.
  6. L. Czarnecki, P.H. Emmons, „Naprawa i ochrona konstrukcji betonowych”, Polski Cement, Kraków 2002.
  7. B. Chmielewska, J. Koper, „Naprawa rys w konstrukcjach żelbetowych metodą iniekcji”, „IZOLACJE” 5/2014, s. 46–52.
  8. B. Stawiski, „Konstrukcje murowe. Naprawy i wzmocnienia”, Polcen, Warszawa 2014.
  9. P.K. Juhász, „The effect of the synthetic fibre reinforcement on the fracture energy of the concrete”, [w:] IOP Conf. Ser.: Mater. Sci. Eng., 2019, t. 613, s. 012037.
  10. PN-EN 1504-5:2013-09, „Wyroby i systemy do ochrony i napraw konstrukcji betonowych. Definicje, wymagania, sterowanie jakością i ocena zgodności. Część 5: Iniekcja betonu”.
  11. PN-EN 1504-9:2010, „Wyroby i systemy do ochrony i napraw konstrukcji betonowych. Definicje, wymagania, sterowanie jakością i ocena zgodności. Część 9: Ogólne zasady dotyczące stosowania wyrobów i systemów”.
  12. STUVA Studiengesellschaft für unterirdische Verkehrsanlagen e.V., Abdichten von Bauwerken durch Injektion: ABI-Merkblatt. Stuttgart: Fraunhofer IRB Verlag, 2014.

Komentarze

Powiązane

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

Purmo Group Poland Sp. z o. o. Biuro Handlowe Oddział w Warszawie Jak zmniejszyć koszty ogrzewania w modernizowanym domu?

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania w modernizowanym domu? Jak zmniejszyć koszty ogrzewania w modernizowanym domu?

Sytuacja związana z drastycznym wzrostem cen ogrzewania nie pozostawia inwestorom zbyt dużego wyboru, dlatego właściciele istniejących domów z przestarzałą instalacją grzewczą coraz częściej podejmują...

Sytuacja związana z drastycznym wzrostem cen ogrzewania nie pozostawia inwestorom zbyt dużego wyboru, dlatego właściciele istniejących domów z przestarzałą instalacją grzewczą coraz częściej podejmują decyzję o modernizacji. Szacuje się, że tylko w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 200 tysięcy Polaków zdecydowało się na zakup i instalację pompy ciepła, także w istniejących budynkach. To energooszczędne źródło ciepła może znacznie obniżyć koszty ogrzewania, jednak… nie zawsze. Dlaczego? Ponieważ sama...

Schöck Sp. z o.o Czy w Twojej inwestycji spełnione są wymagania normowe w zakresie izolacji akustycznej klatek schodowych?

Czy w Twojej inwestycji spełnione są wymagania normowe w zakresie izolacji akustycznej klatek schodowych? Czy w Twojej inwestycji spełnione są wymagania normowe w zakresie izolacji akustycznej klatek schodowych?

Biuro, mieszkanie, sala kinowa, czytelnia to tylko wybrane przykłady pomieszczeń, w których przebywamy i które powinny nam zapewnić sprzyjające warunki do pracy, wypoczynku, relaksu i skupienia. Aby te...

Biuro, mieszkanie, sala kinowa, czytelnia to tylko wybrane przykłady pomieszczeń, w których przebywamy i które powinny nam zapewnić sprzyjające warunki do pracy, wypoczynku, relaksu i skupienia. Aby te cele stały się realne, budynek powinien zostać dobrze zaprojektowany i równie dobrze zrealizowany.

Grupa BMI Jak wybudować trwały i estetyczny dach kopertowy?

Jak wybudować trwały i estetyczny dach kopertowy? Jak wybudować trwały i estetyczny dach kopertowy?

Wzniesienie odpowiednio stabilnej i wytrzymałej konstrukcji dachowej to podstawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i komfort użytkowania nieruchomości. Już na etapie tworzenia projektu całego budynku warto...

Wzniesienie odpowiednio stabilnej i wytrzymałej konstrukcji dachowej to podstawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i komfort użytkowania nieruchomości. Już na etapie tworzenia projektu całego budynku warto też ustalić rodzaj wykorzystanego materiału na wykonanie poszycia. Zobacz, jak powinna wyglądać konstrukcja dachu kopertowego.

Ramaro Narożniki do salonu – modele marki Ramaro

Narożniki do salonu – modele marki Ramaro Narożniki do salonu – modele marki Ramaro

Salon to serce każdego domu, miejsce spotkań rodzinnych, relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Wygodny narożnik to mebel, który bez wątpienia powinien znajdować się w centralnym punkcie tego pomieszczenia....

Salon to serce każdego domu, miejsce spotkań rodzinnych, relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Wygodny narożnik to mebel, który bez wątpienia powinien znajdować się w centralnym punkcie tego pomieszczenia. Nowoczesne narożniki dostępne są w wielu różnych kolorach, stylach i funkcjach, co pozwala na idealne dopasowanie ich do każdego wnętrza i potrzeb.

MyBed Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji

Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji

W każdym domu albo mieszkaniu kluczowym meblem będzie z pewnością dobrej jakości łóżko. Dzięki niemu będziemy mogli porządnie odpocząć po ciężkim dniu pracy czy też zapaść w krótką, poobiednią drzemkę....

W każdym domu albo mieszkaniu kluczowym meblem będzie z pewnością dobrej jakości łóżko. Dzięki niemu będziemy mogli porządnie odpocząć po ciężkim dniu pracy czy też zapaść w krótką, poobiednią drzemkę. W obecnych czasach solidne łóżka tapicerowane, np. łóżka kontynentalne, młodzieżowe czy dziecięce, można z powodzeniem kupić w stacjonarnych salonach meblowych, ale o wiele wygodniejszym rozwiązaniem będzie zakup łóżka przez Internet. Znajdziemy tam z pewnością niejedno łóżko małżeńskie czy kontynentalne,...

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku

Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku

Klimatyzowane pomieszczenia, zapewniające pełny komfort termiczny, stają się z roku na rok standardem budowlanym, nie są zaś postrzegane jako zbędny luksus, zarezerwowany dla majętniejszych inwestorów....

Klimatyzowane pomieszczenia, zapewniające pełny komfort termiczny, stają się z roku na rok standardem budowlanym, nie są zaś postrzegane jako zbędny luksus, zarezerwowany dla majętniejszych inwestorów. Szeroka półka cenowa wysokiej klasy urządzeń, nieskomplikowany montaż klimatyzacji w domu oraz wielofunkcyjność oferowanych przez branżę klimatyzacyjną modeli: to wszystko sprawia, że coraz częściej decydujemy się na instalację systemu klimatyzacji.

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź?

Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź? Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź?

W dzisiejszych czasach, gdy przestrzeń staje się coraz bardziej cennym zasobem, projekty domów piętrowych zyskują na popularności. Dzięki swojej unikalnej strukturze i możliwości adaptacji do różnorodnych...

W dzisiejszych czasach, gdy przestrzeń staje się coraz bardziej cennym zasobem, projekty domów piętrowych zyskują na popularności. Dzięki swojej unikalnej strukturze i możliwości adaptacji do różnorodnych potrzeb, domy piętrowe oferują komfortowe i funkcjonalne rozwiązania dla rodzin, par, a także inwestorów szukających optymalnych sposobów na wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W tym artykule omówimy najważniejsze cechy, zalety oraz możliwości domów piętrowych.

Paroc Panel System O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną?

O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną? O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną?

Planując realizację dachu skośnego, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią izolację termiczną oraz prawidłowy przepływ powietrza. Aspekty te mają bezpośredni wpływ nie tylko na efektywność energetyczną...

Planując realizację dachu skośnego, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią izolację termiczną oraz prawidłowy przepływ powietrza. Aspekty te mają bezpośredni wpływ nie tylko na efektywność energetyczną budynku, ale też trwałość konstrukcji oraz komfort użytkowania poddasza użytkowego. Na etapie projektowania konieczne jest uwzględnienie szeregu czynników, takich jak rodzaj materiału, jego właściwości, a także geometria dachu oraz sposób odprowadzania wilgoci. Skuteczna izolacja dachu skośnego...

Owens Corning PAROC Polska Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian? Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć...

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć stan naszych ścian zewnętrznych. Prawidłowa konserwacja i naprawy są nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zabezpieczenia ważnych elementów konstrukcji przed postępującymi uszkodzeniami. W tym artykule przyjrzymy się, jak efektywnie ocenić zniszczenia oraz podjąć odpowiednie kroki,...

STYROPMIN Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać,...

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać, wybierając materiał ociepleniowy.

Izodom 2000 Polska Sp. z o.o. Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego...

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego podejścia do budownictwa, świadomość na temat efektywności energetycznej budynków jest kluczowa dla każdego właściciela nieruchomości.

Pipelife Polska S.A. Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych...

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest system Stormbox, oferowany przez firmę Pipelife. Jest to kompleksowy system skrzynek retencyjno-rozsączających, który zapewnia efektywne zagospodarowanie wody deszczowej.

Redakcja news Produkty do osuszania i uszczelniania murów

Produkty do osuszania i uszczelniania murów Produkty do osuszania i uszczelniania murów

Problem z zawilgoconymi ścianami można rozwiązać, wykorzystując metodę iniekcji oraz używając produktów niemieckiej marki Ultrament.

Problem z zawilgoconymi ścianami można rozwiązać, wykorzystując metodę iniekcji oraz używając produktów niemieckiej marki Ultrament.

Redakcja news Roboty ziemne i konstrukcyjne – konstrukcje murowe

Roboty ziemne i konstrukcyjne – konstrukcje murowe Roboty ziemne i konstrukcyjne – konstrukcje murowe

Konstrukcje murowe budynków wznoszonych na terenach podlegających wpływom górniczym oraz przewidzianych do eksploatacji w specyficznych warunkach należy wykonywać z uwzględnieniem wymagań dodatkowych,...

Konstrukcje murowe budynków wznoszonych na terenach podlegających wpływom górniczym oraz przewidzianych do eksploatacji w specyficznych warunkach należy wykonywać z uwzględnieniem wymagań dodatkowych, wynikających z takiej lokalizacji, oraz procesów technologicznych w nich realizowanych.

Redakcja news Webinarium dla inżynierów: Projektowanie konstrukcji murowych – wyzwania konstruktora

Webinarium dla inżynierów: Projektowanie konstrukcji murowych – wyzwania konstruktora Webinarium dla inżynierów: Projektowanie konstrukcji murowych – wyzwania konstruktora

24 kwietnia br. o godz. 11:00 odbędzie się webinarium „Projektowanie konstrukcji murowych – wyzwania konstruktora. Rozwinięcie”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Producentów Silikatów „Białe...

24 kwietnia br. o godz. 11:00 odbędzie się webinarium „Projektowanie konstrukcji murowych – wyzwania konstruktora. Rozwinięcie”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Producentów Silikatów „Białe murowanie” we współpracy z Mazowiecką Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa.

mgr inż. Piotr Harassek, ekspert techniczny Stowarzyszenia Producentów Silikatów „Białe murowanie” Mury skrępowane – alternatywa dla konstrukcji szkieletowej

Mury skrępowane – alternatywa dla konstrukcji szkieletowej Mury skrępowane – alternatywa dla konstrukcji szkieletowej

W Polsce powstaje rocznie ponad 110 tys. budynków, w tym ponad 90 tys. obiektów mieszkalnych. Zdecydowana większość z nich ma masywne ściany wykonane z materiałów mineralnych. Do rozwiązań tych zalicza...

W Polsce powstaje rocznie ponad 110 tys. budynków, w tym ponad 90 tys. obiektów mieszkalnych. Zdecydowana większość z nich ma masywne ściany wykonane z materiałów mineralnych. Do rozwiązań tych zalicza się ściany murowane, monolityczne (żelbetowe) czy z elementów prefabrykowanych. Ze względu na dostępność materiałów oraz łatwość ich stosowania, najpopularniejszym rozwiązaniem pozostają ściany murowane. Niezależnie od obiektu, w którym się znajdują, przegrody murowane w pewnych okolicznościach wymagają...

Redakcja news Silikaty a współczesne wyzwania budownictwa

Silikaty a współczesne wyzwania budownictwa Silikaty a współczesne wyzwania budownictwa

Stowarzyszenie Producentów Silikatów „Białe murowanie” obchodzi w tym roku dziesięciolecie swojej działalności. Z tej okazji zorganizowało konferencję „Silikaty odpowiedzią na współczesne wyzwania budownictwa”,...

Stowarzyszenie Producentów Silikatów „Białe murowanie” obchodzi w tym roku dziesięciolecie swojej działalności. Z tej okazji zorganizowało konferencję „Silikaty odpowiedzią na współczesne wyzwania budownictwa”, która odbyła się 23 czerwca w Warszawie. Wzięli w niej udział członkowie organizacji, a także projektanci konstrukcji, architekci, naukowcy oraz producenci materiałów budowlanych.

Redakcja news Konstrukcje wieżowe żelbetowe i murowe. Podstawy diagnostyki

Konstrukcje wieżowe żelbetowe i murowe. Podstawy diagnostyki Konstrukcje wieżowe żelbetowe i murowe. Podstawy diagnostyki

Przedmiotem monografii są konstrukcje wieżowe żelbetowe i murowe (kominy żelbetowe i murowane, wieże telekomunikacyjne, wieże antenowe, widokowe itp.). Z jednej strony są to obiekty budowlane, z drugiej...

Przedmiotem monografii są konstrukcje wieżowe żelbetowe i murowe (kominy żelbetowe i murowane, wieże telekomunikacyjne, wieże antenowe, widokowe itp.). Z jednej strony są to obiekty budowlane, z drugiej zaś mogą pełnić funkcje urządzeń technologicznych o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania zakładów przemysłowych i elektrowni (np. kominy przemysłowe).

Redakcja Förderpreis Beton Award Central Europe – rusza 20. edycja konkursu

Förderpreis Beton Award Central Europe – rusza 20. edycja konkursu Förderpreis Beton Award Central Europe – rusza 20. edycja konkursu

Do 30 kwietnia 2022 r. można zgłaszać prace w międzynarodowym konkursie Förderpreis Beton Award, organizowanym przez CEMEX Polska.

Do 30 kwietnia 2022 r. można zgłaszać prace w międzynarodowym konkursie Förderpreis Beton Award, organizowanym przez CEMEX Polska.

Redakcja news Przyznano nagrody CEMEX Förderpreis Beton Central Europe 2020

Przyznano nagrody CEMEX Förderpreis Beton Central Europe 2020 Przyznano nagrody CEMEX Förderpreis Beton Central Europe 2020

We wrześniu 2021 r., odbyło się spotkanie z laureatami przyznawanej przez CEMEX nagrody za osiągnięcia naukowo-techniczne. Wyniki konkursu ogłoszono w kwietniu br. Zwycięzcami zostali dr Venkatesh Naidu...

We wrześniu 2021 r., odbyło się spotkanie z laureatami przyznawanej przez CEMEX nagrody za osiągnięcia naukowo-techniczne. Wyniki konkursu ogłoszono w kwietniu br. Zwycięzcami zostali dr Venkatesh Naidu Nerella i dr Daniel Weger z Niemiec. Obaj naukowcy otrzymali wyróżnienie za przełomowe badania w dziedzinie innowacyjnego druku 3D w betonie.

Redakcja news Dwoje finalistów z Polski w konkursie CEMEX Förderpreis Beton Central Europe 2020

Dwoje finalistów z Polski w konkursie CEMEX Förderpreis Beton Central Europe 2020 Dwoje finalistów z Polski w konkursie CEMEX Förderpreis Beton Central Europe 2020

Do udziału w XIX edycji konkursu CEMEX Förderpreis Beton Central Europe 2020 po raz pierwszy zaproszono przedstawicieli świata nauki i branży budowlanej z Polski i Czech. W gronie finalistów znalazło się...

Do udziału w XIX edycji konkursu CEMEX Förderpreis Beton Central Europe 2020 po raz pierwszy zaproszono przedstawicieli świata nauki i branży budowlanej z Polski i Czech. W gronie finalistów znalazło się dwoje Polaków: dr inż. Ewa Kapeluszna z AGH i dr inż. Kamil Załęgowski z Politechniki Warszawskiej.

Redakcja news Współcześnie stosowane deskowania indywidualne i systemowe

Współcześnie stosowane deskowania indywidualne i systemowe Współcześnie stosowane deskowania indywidualne i systemowe

W książce opisano rodzaje i systemy deskowań, materiały stosowane do ich produkcji, a także zasady bhp i rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo pracy przy deskowaniach. Publikacja zawiera też przykłady...

W książce opisano rodzaje i systemy deskowań, materiały stosowane do ich produkcji, a także zasady bhp i rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo pracy przy deskowaniach. Publikacja zawiera też przykłady obiektów zbudowanych przy pomocy systemów deskowań.

STYROPMIN Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata

Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata

Gdy zbliżacie się do momentu symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod rozpoczęcie budowy domu, warto zastanowić się nad kwestią termoizolacji, zwłaszcza jeśli chodzi o fundamenty, które są pierwszym etapem...

Gdy zbliżacie się do momentu symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod rozpoczęcie budowy domu, warto zastanowić się nad kwestią termoizolacji, zwłaszcza jeśli chodzi o fundamenty, które są pierwszym etapem prac.

Wybrane dla Ciebie

V33 Polska sp. z o.o. Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian! Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego...

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że to prawdopodobnie jedyny surowiec, który odnajdzie się w każdym stylu kompozycyjnym - w pomieszczeniu i na zewnątrz. No właśnie… na zewnątrz. Deszcze, śniegi, intensywne nasłonecznienie – warunki pogodowe mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku....

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe » Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały » Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba »

Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba » Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Strefowanie bez tajemnic »

Strefowanie bez tajemnic » Strefowanie bez tajemnic »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Pipelife Polska S.A. Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych...

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest system Stormbox, oferowany przez firmę Pipelife. Jest to kompleksowy system skrzynek retencyjno-rozsączających, który zapewnia efektywne zagospodarowanie wody deszczowej.

Izodom 2000 Polska Sp. z o.o. Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego...

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego podejścia do budownictwa, świadomość na temat efektywności energetycznej budynków jest kluczowa dla każdego właściciela nieruchomości.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

STYROPMIN Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać,...

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać, wybierając materiał ociepleniowy.

Owens Corning PAROC Polska Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian? Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć...

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć stan naszych ścian zewnętrznych. Prawidłowa konserwacja i naprawy są nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zabezpieczenia ważnych elementów konstrukcji przed postępującymi uszkodzeniami. W tym artykule przyjrzymy się, jak efektywnie ocenić zniszczenia oraz podjąć odpowiednie kroki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.