EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

Rodzaje, możliwości zastosowania i dobór

Mariusz Piasny , MPI s.c. | 2022-11-29
Poznaj rodzaje zbiorników do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej, fot. MPI

Poznaj rodzaje zbiorników do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej, fot. MPI

Systemy gromadzenia deszczówki, ze względu na lokalizację zbiornika magazynującego, dzielą się na naziemne i podziemne. Zbiorniki naziemne mogą być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach, np. w piwnicach.

treść sponsorowana

Zbiorniki naziemne

Zbiorniki naziemne mogą mieć różne kształty, kolory i pojemności, wykonane mogą też być z różnych materiałów, ale w warunkach polskich ich eksploatacja ogranicza się do okresu od wiosny do jesieni. Z tego też względu woda w nich magazynowana wykorzystywana jest głównie do celów ogrodniczych, tj. podlewania roślin i prac w ogrodzie. Zbiornik naziemny zlokalizowany w ogrzewanej piwnicy może gromadzić wodę deszczową przez cały rok.

Zbiorniki naziemne najczęściej wykonywane są z tworzyw sztucznych takich jak polietylen PE lub polipropylen PP, ale spotyka się też wykonane z drewna i metalu. Dominujące kształty to cylindry, walce, prostopadłościany. Spotyka się też imitacje domków lub amfor i innych kształtów spotykanych w środowisku naturalnym, w tym np. pni, skał i głazów.

Dowiedz się więcej >>

Zbiorniki naziemne charakteryzują się pojemnościami od 150-200 do około 800-1000 litrów. W celu uzyskania większych pojemności, zbiorniki można łączyć w baterie.

Woda do zbiorników naziemnych doprowadzana jest z rur spustowych systemów rynnowych za pomocą zbieraczy i filtrów.

Zbiorniki podziemne

Zbiorniki instalowane pod ziemią są zazwyczaj wykonywane z polietylenu PE, żywic poliestrowych GRP, polipropylenu PP, żelbetu lub stali. Ze względu na swoją konstrukcję, użebrowanie, grubość ścian, a tym samym sposób przenoszenia naprężeń od otaczającego gruntu, zbiorniki mogą być obciążane ruchem pieszym lub kołowym. Mogą mieć kształt ułożonych poziomo lub pionowo walcy, cylindrów lub prostopadłościanów.

Czytaj więcej o systemach dla środowiska MPI >>

Zbiorniki podziemne występują w pojemnościach od 1000 aż do 50 000 litrów. Zbiorniki można łączyć ze sobą w większe zestawy, sumując ich pojemność jednostkową.

Zbiorniki z polietylenu charakteryzują się gładką powierzchnią wewnętrzną, brakiem szwów i połączeń (zgrzewów), co daje im pełną szczelność. Produkowane są metodą rozdmuchu lub odlewania odśrodkowego (formowania rotacyjnego). Produkty otrzymywane na drodze rozdmuchu charakteryzują się stosunkowo lekką konstrukcją i cienkimi ściankami, co ogranicza ich stosowanie pod ruch kołowy, a także uniemożliwia posadowienie na znacznych głębokościach. Odlewanie odśrodkowe daje produkt wytrzymały na obciążenia od ruchu kołowego, a także możliwość stosowania dość sporych naziomów gruntu.

Zbiorniki cylindryczne z PE

Zbiorniki wykonywane z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym mają dobrą wytrzymałość statyczną, są odporne na korozję i mają gładkie ścianki, są przy tym lekkie, ale mogą mieć ograniczoną wytrzymałość na obciążenia dynamiczne.

Zbiornik płaski z PE Zbiornik podłużny prostopadłościenny z PE
Zbiornik płaski z PE Zbiornik podłużny prostopadłościenny z PE

Zbiorniki żelbetowe są ciężkie, wymagają więc specjalistycznego sprzętu do ich transportu i montażu, a przede wszystkim są podatne na korozję.

Ścianki zbiorników betonowych nie są gładkie, co powoduje możliwość osadzania się na nich zanieczyszczeń. Postępująca przez lata degradacja betonu pod wpływem substancji rozpuszczonych w wodzie deszczowej może powodować zmniejszanie się wytrzymałości zbiornika.

Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej MPI Zbiorniki do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej MPI
Zbiorniki betonowe

Jak dobrać optymalną pojemność zbiornika?

Aby obliczyć optymalną pojemność zbiornika na deszczówkę, możemy do obliczeń zastosować metodę szczegółową lub uproszczoną.

Metoda szczegółowa

Aby obliczyć optymalną pojemność zbiornika, niezbędne są następujące dane:

  • lokalizacja geograficzna budynku - jest ona ściśle powiązana z roczną sumą opadów (dane z wielolecia) - załączona mapa Polski umożliwia odczytanie wielkości opadu w l/m2;
  • efektywna wielkość powierzchni dachu, z którego deszczówka spływać ma do zbiornika - jest to rzut poziomy powierzchni dachu. Może również zdarzyć się, iż wodę zbierać się będzie tylko z jednej części połaci dachowej; wtedy do dalszych obliczeń przyjmujemy tylko wielkość rzutu tej połaci;
  • współczynnik spływu - jest on ściśle związany z materiałem pokrycia dachu oraz jego nachyleniem. Określa on, jaka część wody padającej na daną powierzchnię, może zostać doprowadzona do zbiornika magazynującego deszczówkę.

W zbiornikach powinna być gromadzona woda tylko z powierzchni dachowych. Najodpowiedniejsze do tego celu są gładkie powierzchnie pokryte blachą czy też glazurowaną dachówką ceramiczna lub betonową. Uzysk wody z dachów zielonych kształtuje się na poziomie 30-40% (0,3-0,4). Woda ta pomimo, że może mieć brązowawy odcień, nadaje się do spłukiwania toalet oraz podlewania ogrodów.

Tabela 1. Wartości współczynnika spływu

Rodzaj i nachylenie powierzchni dachowej

Współczynnik spływu

dachy skośne pokryte blachą lub dachówką ceramiczną glazurowaną

0,9

dachy skośne pokryte dachówką betonową

0,8

dachy płaskie z płyty warstwowej

0,7

dachy płaskie pokryte papą

0,6

dachy zielone

0,3-0,4

  • zapotrzebowanie na wodę - w sytuacji, gdy woda deszczowa będzie używana tylko do podlewania ogrodu, roczna wartość zużycia wody kształtować się będzie na poziomie około 60 litrów (intensywne podlewanie to około 120 litrów) na 1 m2 ogrodu. W przypadku stosowania wody do celów domowych, a więc do prania, spłukiwania WC i prac porządkowych, należy przyjąć zużycie dobowe na poziomie około 67 litrów na osobę. Jeśli przewidujemy obsługiwać deszczówką zastosowania zarówno domowe, jak i ogrodowe, potrzebna ilość wody będzie wynikiem sumy iloczynu liczby osób razy dzienne zużycie wody oraz  iloczynu powierzchni ogrodu razy zużycie wody niezbędne do podlania 1 m2 powierzchni trawnika.

Przykładowe obliczenie pojemności zbiornika

Roczna wielkość opadów

Średnia wielkość opadów (l/m2) x efektywna powierzchnia dachu (m2) x współczynnik spływu = uzysk wody (l/rok)
700 x 120 x 0,8 = 67 200 l/rok

Roczne zapotrzebowania na wodę

Spłukiwanie WC: na osobę/rok - 9015 x 4 osoby = 36 060 l/rok
Pranie: na osobę/rok - 3685 x 4 osoby = 14 740 l/rok
Prace porządkowe/mycie auta: na osobę/rok - 800 x 4 osoby = 3200 l/rok
Podlewanie ogrodu: na m2/rok - 60 x 500 m2 = 30 000 l/rok
SUMA 84 000 l/rok

Wielkość zbiornika na wodę deszczową

67 200/2 + 84 000 x 21 dni/365 = 4350 litrów
optymalna pojemność zbiornika - zaleca się zaokrąglić w górę do wielkości całkowitej, np. 5000 litrów.

Metoda uproszczona

Aby w sposób przybliżony oszacować wymaganą pojemność zbiornika, można skorzystać z poniższych tabel (2 i 3).

Tabela 2. Szacunkowa wielkość zbiornika do systemu ogrodowego

Powierzchnia ogrodu do nawadniania w m2 (orientacyjna)

Powierzchnia dachu w m2 (minimalna)

Wielkość zbiornika w litrach

100

20

1000-1500

300

40

2500-3000

500

70

3000-5000

800

90

5000-7500

1000

100

7500-10 000

1500

120

10 000-15 000

2000

150

15 000-20 000

Tabela 3. Szacunkowa wielkość zbiornika do systemu domowego

Liczba mieszkańców

Powierzchnia dachu w m2 (minimalna)

Wielkość zbiornika w litrach

1-2

35

2500-3000

3

65a

2500-5000

4-5

80

5000-7500

6-9

100

7500-10 000

MPI s.c.
Kobylniki, ul. Szamotulska 28
62-090 Rokietnica
tel./fax. 61 853 00 04
tel. kom 695 740 333
e-mail: [email protected]

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Tomasz Tomasz, 27.04.2020r., 00:26:12 Nie wiem dlaczego wielkość zbiornika na wodę to suma trzytygodniowego zapotrzebowania i połowy rocznych opadów, ale każdy ze składników tej sumy jest większy od "wyliczonej" wartości 4350 litrów. Poza tym jeśli roczne zapotrzebowanie na wodę jest większe od ilości możliwej do pozyskania deszczówki to tym bardziej nie rozumiem Państwa wyliczeń.
  • Daha Daha, 21.05.2021r., 19:17:22 Deszczówka jest bardzo dobrym sposobem na zaoszczędzenie. Dobrze zrobiona instalacja pozwala na wykorzystanie wody opadowej w wielu miejscach, na przykład w łazience czy do mycia samochodu. Skusiło mnie to do zainstalowania w moim domu odpowiedniego zbiornika od dom i woda i z całego serca mogę polecić ich sprzęt. Dobry sprzęt to podstawa.
  • werder werder, 22.08.2021r., 23:02:05 Bardzo fajne wzory tych pojemników na deszczówkę
  • VaneesaGreg VaneesaGreg, 13.09.2021r., 21:42:34 Idealnie nadają się na działkę, trafiają wprost w klimat działkowca ;)

Powiązane

Mariusz Piasny, MPI s.c. Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania Jakość wody deszczowej i sposoby jej oczyszczania

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji,...

Według obiegowych opinii magazynowana w zbiornikach woda deszczowa może z czasem zagniwać i tym samym być niezdatna do dalszego wykorzystania. Opinii tych w żadnym wypadku nie można stosować do sytuacji, gdy deszczówka gromadzona jest w zbiornikach podziemnych i gdy wcześniej jest ona filtrowana.

Mariusz Piasny Jak wykorzystać wodę deszczową w domu – elementy instalacji

Jak wykorzystać wodę deszczową w domu – elementy instalacji Jak wykorzystać wodę deszczową w domu – elementy instalacji

Woda deszczowa idealnie nadaje się do takich celów, jak: spłukiwanie WC, pranie, prace porządkowe wewnątrz i na zewnątrz budynku, podlewanie zieleni oraz mycie samochodów i urządzeń. Jednak, aby zrealizować...

Woda deszczowa idealnie nadaje się do takich celów, jak: spłukiwanie WC, pranie, prace porządkowe wewnątrz i na zewnątrz budynku, podlewanie zieleni oraz mycie samochodów i urządzeń. Jednak, aby zrealizować te cele, woda musi zostać wypompowana ze zbiornika podziemnego i pod ciśnieniem wprowadzona do instalacji wewnętrznej. Dlatego budynek musi mieć zaprojektowaną, a następnie wykonaną, tzw. instalację dualną.

Mariusz Piasny Podlewanie zieleni w ogrodzie na dwa sposoby

Podlewanie zieleni w ogrodzie na dwa sposoby Podlewanie zieleni w ogrodzie na dwa sposoby

Zieleń w ogrodzie można podlewać na dwa sposoby - ręcznie za pomocą węża z dyszą lub zraszaczy naziemnych albo automatycznie za pomocą zainstalowanego pod ziemią systemu rur i zraszaczy wynurzanych, których...

Zieleń w ogrodzie można podlewać na dwa sposoby - ręcznie za pomocą węża z dyszą lub zraszaczy naziemnych albo automatycznie za pomocą zainstalowanego pod ziemią systemu rur i zraszaczy wynurzanych, których praca sterowana jest sterownikiem elektronicznym. Można do tego wykorzystać wodę deszczową.

Wybrane dla Ciebie

V33 Polska sp. z o.o. Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian! Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego...

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że to prawdopodobnie jedyny surowiec, który odnajdzie się w każdym stylu kompozycyjnym - w pomieszczeniu i na zewnątrz. No właśnie… na zewnątrz. Deszcze, śniegi, intensywne nasłonecznienie – warunki pogodowe mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku....

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Paroc Panel System O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną?

O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną? O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną?

Planując realizację dachu skośnego, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią izolację termiczną oraz prawidłowy przepływ powietrza. Aspekty te mają bezpośredni wpływ nie tylko na efektywność energetyczną...

Planując realizację dachu skośnego, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią izolację termiczną oraz prawidłowy przepływ powietrza. Aspekty te mają bezpośredni wpływ nie tylko na efektywność energetyczną budynku, ale też trwałość konstrukcji oraz komfort użytkowania poddasza użytkowego. Na etapie projektowania konieczne jest uwzględnienie szeregu czynników, takich jak rodzaj materiału, jego właściwości, a także geometria dachu oraz sposób odprowadzania wilgoci. Skuteczna izolacja dachu skośnego...

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź?

Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź? Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź?

W dzisiejszych czasach, gdy przestrzeń staje się coraz bardziej cennym zasobem, projekty domów piętrowych zyskują na popularności. Dzięki swojej unikalnej strukturze i możliwości adaptacji do różnorodnych...

W dzisiejszych czasach, gdy przestrzeń staje się coraz bardziej cennym zasobem, projekty domów piętrowych zyskują na popularności. Dzięki swojej unikalnej strukturze i możliwości adaptacji do różnorodnych potrzeb, domy piętrowe oferują komfortowe i funkcjonalne rozwiązania dla rodzin, par, a także inwestorów szukających optymalnych sposobów na wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W tym artykule omówimy najważniejsze cechy, zalety oraz możliwości domów piętrowych.

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku

Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku

Klimatyzowane pomieszczenia, zapewniające pełny komfort termiczny, stają się z roku na rok standardem budowlanym, nie są zaś postrzegane jako zbędny luksus, zarezerwowany dla majętniejszych inwestorów....

Klimatyzowane pomieszczenia, zapewniające pełny komfort termiczny, stają się z roku na rok standardem budowlanym, nie są zaś postrzegane jako zbędny luksus, zarezerwowany dla majętniejszych inwestorów. Szeroka półka cenowa wysokiej klasy urządzeń, nieskomplikowany montaż klimatyzacji w domu oraz wielofunkcyjność oferowanych przez branżę klimatyzacyjną modeli: to wszystko sprawia, że coraz częściej decydujemy się na instalację systemu klimatyzacji.

MyBed Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji

Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji

W każdym domu albo mieszkaniu kluczowym meblem będzie z pewnością dobrej jakości łóżko. Dzięki niemu będziemy mogli porządnie odpocząć po ciężkim dniu pracy czy też zapaść w krótką, poobiednią drzemkę....

W każdym domu albo mieszkaniu kluczowym meblem będzie z pewnością dobrej jakości łóżko. Dzięki niemu będziemy mogli porządnie odpocząć po ciężkim dniu pracy czy też zapaść w krótką, poobiednią drzemkę. W obecnych czasach solidne łóżka tapicerowane, np. łóżka kontynentalne, młodzieżowe czy dziecięce, można z powodzeniem kupić w stacjonarnych salonach meblowych, ale o wiele wygodniejszym rozwiązaniem będzie zakup łóżka przez Internet. Znajdziemy tam z pewnością niejedno łóżko małżeńskie czy kontynentalne,...

Bauder Polska BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa

BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa

Ekologiczna termoizolacja dachowa składająca się w dwóch trzecich z biomasy zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz zdrowy klimat dla mieszkańców.

Ekologiczna termoizolacja dachowa składająca się w dwóch trzecich z biomasy zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz zdrowy klimat dla mieszkańców.

Ramaro Narożniki do salonu – modele marki Ramaro

Narożniki do salonu – modele marki Ramaro Narożniki do salonu – modele marki Ramaro

Salon to serce każdego domu, miejsce spotkań rodzinnych, relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Wygodny narożnik to mebel, który bez wątpienia powinien znajdować się w centralnym punkcie tego pomieszczenia....

Salon to serce każdego domu, miejsce spotkań rodzinnych, relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Wygodny narożnik to mebel, który bez wątpienia powinien znajdować się w centralnym punkcie tego pomieszczenia. Nowoczesne narożniki dostępne są w wielu różnych kolorach, stylach i funkcjach, co pozwala na idealne dopasowanie ich do każdego wnętrza i potrzeb.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.