EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Budowa kominka – krok po kroku

Jak samodzielnie zbudować kominek?

Jak samodzielnie zbudować kominek?

Ogrzewanie kominkowe w domu sprawia, że wieczory stają się przyjemniejsze, a deszczowe i mroźne dni cieplejsze. Przytulna atmosfera, ciepło i zapach palącego się drewna to trzy główne zalety kominka w domu. Samodzielne wykonanie obudowy kominka wbrew pozorom wcale nie jest trudne. Dowiesz się, jak krok po kroku samodzielnie zbudować kominek i jakie materiały będą do tego potrzebne.

treść sponsorowana

Jak samodzielnie zbudować kominek?

Budowa kominka to dość proste, ale wymagające dokładności przedsięwzięcie. Przymierzając się do wykonania obudowy kominka w pomieszczeniu, w pierwszej kolejności należy ustalić rodzaj zabudowy. Ze względu na rodzaj paleniska, kominki można podzielić na:

  • zabudowę z otwartym paleniskiem – czas palenia kominka zwykle jest krótki, a sama zabudowa pełni funkcję głównie dekoracyjną. Kominek raczej nie jest wykorzystywany jako źródło ciepła w domu, gdyż gorące powietrze „ucieka” wprost do komina. W zależności od kształtu komory spalania, można nieco zniwelować straty.
  • zabudowę z zamkniętym paleniskiem – taka zabudowa kominka zwykle służy do ocieplania domu, jednocześnie pełniąc funkcję dekoracyjną. Proces spalania wytwarza ogrom energii, która w postaci ciepła przedostaje się do pomieszczenia, ocieplając go.

Planując zabudowę kominka, należy pamiętać także o aspektach prawnych. Przepisy i informacje dotyczące montażu urządzeń kominkowych zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z dnia 15 czerwca 2002 r. – § 132. 3. i § 143. 1.)

Wkład kominkowy – rodzaje

Po wyborze rodzaju kominka czas na wybór wkładu kominkowego. Wyróżniamy:

  • wkład z systemem powietrznym – ciepłe powietrze przekazywane jest bezpośrednio do jednego lub wielu pomieszczeń przez kratki kominkowe, szybę oraz obudowę. Rozprowadzanie gorącego powietrza może odbywać się nadmuchowo lub grawitacyjnie. Kominek nadmuchowy pozwala na szybkie doprowadzenie ciepła do innych, oddalonych od kominka pomieszczeń, zaś rozprowadzanie grawitacyjne sprawdzi się w przypadku chęci ogrzania pokojów znajdujących się bezpośrednio nad zabudową.
  • wkład z płaszczem wodnym - tym rodzajem kominka może być zasilana cała instalacja grzewcza w domu. Sposób działania wkładu polega na nagrzewaniu w płaszczu wody, a następnie doprowadzaniu jej do grzejników w pomieszczeniu. Instalację należy wykonać za pośrednictwem wymiennika ciepła, aby nie pracowała ona w systemie otwartym, co mogłoby niekorzystnie wpływać na jej trwałość.

Po wyborze wkładu kominkowego możemy przystąpić do rozpoczęcia prac budowlanych. Od czego zacząć?

#1 Wybierz miejsce i projekt zabudowy kominka

Przy budowie kominka, należy sprawdzić, czy konstrukcja domu „uniesie” ciężar konstrukcji w wybranym miejscu. Warto skontaktować się z kominiarzem, który może udzielić cennych rad. Przed zaprojektowaniem zabudowy sprawdź, czy w wybranym miejscu znajduje się komin i przewód doprowadzający powietrze. Jeśli nie, konieczne będą ich przebudowa i wykucie. Komin możesz wybudować wewnątrz domu, montując go przy stropach i dachu, jednocześnie tworząc prawidłowy ciąg kominowy. Po dopełnieniu prac organizacyjnych, opracuj projekt i dokładne umiejscowienie kominka, a następnie dobierz materiały według projektu.

#2 Narysuj wstępny projekt obudowy kominka na ścianie

Przymierzając się do budowy kominka, ważne jest, aby postępować zgodnie z projektem i wcześniej ustalonymi wymiarami. Pozwoli to uniknąć błędów przy budowie i przygotować otwory odpowiedniej wielkości. Warto więc narysować na ścianie projekt wraz z dokładnymi wymiarami, a następnie wykonywać wszelkie prace według rysunku.

#3 Zadbaj o ochronę przeciwpożarową ścian i podłóg

Ponieważ kominek generuje duże ilości ciepła, przed jego budową należy zabezpieczyć ściany i podłogi, aby uniknąć pożaru w domu. Wybierz płyty izolacyjno-konstrukcyjne, które umieścisz za całą konstrukcją i unikniesz narażania ścian na wysokie temperatury. Na podłodze warto ułożyć solidną szybę lub ognioodporną płytę z metalu, aby zabezpieczyć posadzkę przed iskrami podczas uzupełniania opału lub otwierania kominka.

#4 Wybuduj podstawę pod kominkiem

Podstawa kominka jest jego głównym fundamentem, dlatego należy wykonać ją z dokładnością i z wykorzystaniem solidnych materiałów niepalnych. Najlepiej sprawdzi się podstawa z cegieł szamotowych, które wytrzymują duże obciążenie i wysokie temperatury.

#5 Osadź wkład kominkowy

Po wybudowaniu fundamentów należy przystąpić do prac z wkładem kominkowym (do istniejącego już otwartego kominka, który chcemy zamknąć, stosuje się kasetę kominkową). Osadź go na fundamentach, a następnie przyłącz czopuch. Łączenie go z kanałem dymowym komina musi być całkowicie szczelne, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, aby nie wykonywać sztywnego łączenia, gdyż może dojść do pęknięć trójnika wskutek rozszerzania materiału pod wpływem ciepłego powietrza. Zadbaj, aby rura stalowa była zamontowana z delikatnym luzem. Wszelkie szczeliny zabezpiecz sznurem grafitowym.

#6 Podłącz rurę w wylocie komina

W miejscu wcześniej zaplanowanego otworu należy wykuć dziurę przy użyciu wiertarki udarowej, aby stworzyć przestrzeń do zamontowania rury wylotowej. Włóż w otwór tuleję ścienną i zabezpiecz ją ogniotrwałą zaprawą.

#7 Przepal wkład i wykonaj obudowę kominka

Po podłączeniu wkładu przepal w nim, aby sprawdzić szczelność rur spalinowych. Co więcej, zabieg ten sprzyja utwardzaniu farby. Jeśli dostrzeżesz nieszczelności, dokonaj korekt z wykorzystaniem silikonu wysokotemperaturowego lub specjalnej pasty do uszczelniania. Następnie przejdź do wykonania obudowy.

Pamiętaj, aby obudować wkład materiałem izolacyjnym, z pozostawieniem wokół wkładu pustej przestrzeni niezbędnej do przepływu powietrza. Dobry materiał izolacyjny będzie zapobiegał nadmiernemu nagrzewaniu się powierzchni obudowy, co z kolei mogłoby przyczynić się do powstawania pęknięć. Możesz wykonać obudowę kominka z płyt gipsowo-kartonowych lub cegieł (tu niezbędna będzie zaprawa murarska). Obudowa z zewnątrz często wykonywana jest z gładzi szpachlowej z zatopieniem w niej włókna szklanego. Pamiętaj, aby na szczycie okapu zamontować kratki wentylacyjne, zapobiegające gromadzeniu się ciepłego powietrza pod sufitem.

#8 Wykończ i udekoruj przestrzeń

Zbudowany kominek możesz pomalować specjalną emulsją silikatową do kominków, która występuje w wielu kolorach. Kominek możesz wykończyć także spiekiem kwarcowym, modną cegłą lub nowoczesnymi płytkami gresowymi. Wybór zależy od Ciebie i ogólnego wystroju wnętrza. Przy kominku możesz ustawić specjalne stojaki na drewno i przybory, takie jak miotełka czy pogrzebacz. Zadbaj o stworzenie przytulnej przestrzeni, np. ustawiając przed kominkiem wygodny fotel i książki.

Obudowa kominka – jak o nią dbać?

Pamiętaj, aby po zakończeniu budowy kominka regularnie czyścić ściany przewodu i wkład kominkowy. W ten sposób unikniesz osadzania się łatwopalnego kreozotu i powstawania usterek. Przy codziennym paleniu w kominku pamiętaj o oczyszczaniu go z zalegającego popiołu przed kolejnym rozpalaniem. Żaroodporną szybę możesz czyścić wodą z dodatkiem specjalnych środków do mycia lub wilgotnymi tkaninami do mycia szyb kominkowych.

Podsumowanie

Budowa kominka to czynność wymagająca sporej precyzji i rozsądnego doboru materiałów. Pamiętaj, aby wybierać solidne płyty izolacyjne, które zabezpieczą Twój dom przed pożarem, oraz rozsądnie wybierz rodzaj instalacji, który doprowadzi świeże powietrze pod palenisko. Przymierzając się do budowy kominka, warto zasięgnąć porady specjalisty lub kominiarza, którzy pomogą w doborze materiałów.

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

V33 Polska sp. z o.o. Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian! Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego...

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że to prawdopodobnie jedyny surowiec, który odnajdzie się w każdym stylu kompozycyjnym - w pomieszczeniu i na zewnątrz. No właśnie… na zewnątrz. Deszcze, śniegi, intensywne nasłonecznienie – warunki pogodowe mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku....

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe » Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały » Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba »

Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba » Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Strefowanie bez tajemnic »

Strefowanie bez tajemnic » Strefowanie bez tajemnic »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Pipelife Polska S.A. Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych...

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest system Stormbox, oferowany przez firmę Pipelife. Jest to kompleksowy system skrzynek retencyjno-rozsączających, który zapewnia efektywne zagospodarowanie wody deszczowej.

Izodom 2000 Polska Sp. z o.o. Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego...

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego podejścia do budownictwa, świadomość na temat efektywności energetycznej budynków jest kluczowa dla każdego właściciela nieruchomości.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

STYROPMIN Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać,...

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać, wybierając materiał ociepleniowy.

Owens Corning PAROC Polska Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian? Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć...

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć stan naszych ścian zewnętrznych. Prawidłowa konserwacja i naprawy są nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zabezpieczenia ważnych elementów konstrukcji przed postępującymi uszkodzeniami. W tym artykule przyjrzymy się, jak efektywnie ocenić zniszczenia oraz podjąć odpowiednie kroki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.