EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Najlepsze kotły gazowe – jak wybrać

Cieplo24.pl | 2022-07-15
Kocioł gazowy to ważny element nowoczesnego systemu grzewczego.

Kocioł gazowy to ważny element nowoczesnego systemu grzewczego.

Pomimo rosnących cen paliw i zmian na rynku w dostępności surowców takich jak gaz ziemny, ogrzewanie gazowe wciąż pozostaje jednym z bardziej ekonomicznych, a przy tym efektywnych i bezpiecznych sposobów na ciepło w domu. Aby zmaksymalizować tę efektywność i ograniczyć koszt ogrzewania, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura, czyli inaczej mówiąc dobrej jakości sprzęty użyte w instalacji grzewczej. Najważniejszym zaś urządzeniem jest wysokiej klasy kocioł gazowy, wyposażony w energooszczędne rozwiązania technologiczne. Jak znaleźć taki kocioł gazowy?

treść sponsorowana

Jakie korzyści przynosi ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe jest traktowane jako standardowe źródło ciepła w każdym domu. Nawet kupując gotowe projekty, najczęściej spotykamy się z tego typu instalacją jako domyślną. Dzieje się tak z wielu względów, jednak przede wszystkim z uwagi na zalety tego rozwiązania.

Gaz ziemny, pomimo zawirowań na rynku, jest jednym z najtańszych paliw, jakie można wykorzystać w instalacji grzewczej. Co więcej, koszty ogrzewania można znacznie zmniejszyć, używając dobrej jakości kotłów, nie tylko poprzez efektywne spalanie, ale nawet poprzez podniesienie tej efektywności do 111%. Dzieje się tak, gdy do spalania wybierzesz kocioł kondensacyjny, w którym ciepło odzyskiwane jest ze skraplającej się pary wodnej w spalinach.

Inną ważną zaletą jest praktycznie bezobsługowe działanie systemu. Podczas gdy kotły na paliwa stałe wymagają rozpalenia i dokładania paliwa do komory spalania, kotły gazowe nie potrzebują żadnych ręcznych działań. Wystarczy je raz ustawić, a same będą kontrolować spalanie i pobierać potrzebną ilość gazu.

Wykorzystanie kotłów gazowych w instalacji centralnego ogrzewania w domu jest także proekologiczne. Spaliny wydobywające się z komina instalacji gazowej, nie zawierają siarki i powodują najmniej zanieczyszczeń pośród wszystkich alternatywnych rozwiązań. Musisz jednak wiedzieć, że gazowe kotły dostępne są w różnych rodzajach.

Rodzaje kotłów gazowych

Najczęściej spotykane są kotły wiszące, montowane na ścianie, ale musisz wiedzieć, że istnieją także kotły czy też piece gazowe stojące. Taki piec gazowy, nienależnie od sposobu montażu, może natomiast występować w wersji kotła jedno- lub dwufunkcyjnego. Czym się od siebie różnią?

Kotły gazowe jednofunkcyjne

Kotły jednofunkcyjne to najpopularniejsze rozwiązanie w domach prywatnych i apartamentach. Jak sama nazwa wskazuje, ich jedynym zadaniem jest podgrzanie wody, która znajduje się w instalacji grzewczej, ale kocioł jednofunkcyjny służy także do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Musi być jednak wyposażony w zasobnik, który taką wodę gromadzi i podgrzewa. Ciepła woda z zasobnika pobierana jest z w momencie odkręcenia kranu i niestety kończy się z chwilą wyczerpania wody z zasobnika. Czasem trzeba więc poczekać dłużej, by inne osoby po Tobie mogły z niej skorzystać. Choć piec gazowy jednofunkcyjny jest bardziej ekonomiczny, gdyż zużywa mniej wody niż dwufunkcyjny, to ten też ma swoje zalety.

Kotły dwufunkcyjne

Piec gazowy dwufunkcyjny nie posiada zasobnika, za to również podgrzewa wodę. Zarówno tę w instalacji grzewczej, jak i sanitarnej. Dzieje się to automatycznie. Z chwilą, gdy odkręcasz kurek z ciepłą wodą, piec przełącza się w tryb podgrzewania wody i ogrzewa ją tak długo, jak długo z niej korzystasz. Tego typu kotły spalają zwykle mniejszą ilość gazu i powodują mniejsze straty ciepła w ogrzewaniu. Nie jest to jednak ostatni rodzaj kotła, zasilanego gazem ziemnym.

Kotły gazowe kondensacyjne

Jeśli do ogrzewania domu,planujesz wybrać piec gazowy, to musisz wiedzieć, że najwięcej oszczędności na kosztach ogrzewania uzyskasz, montując kocioł kondensacyjny. Gazowe kotły kondensacyjne odzyskują ciepło ze skraplającej się wody, jaka powstaje w trakcie spalania gazu. Ich energetyczna efektywność cieplna może przewyższyć tradycyjne piece nawet o kilkanaście procent, a to z kolei może przynieść sporo oszczędności w trakcie ogrzewania pomieszczeń. Tego typu kotły są też bezpieczniejsze od tradycyjnych, gdyż posiadają zamknięta komorę spalania, a co za tym idzie, spaliny nie wydostają się do pomieszczenia.

Najlepszy kocioł gazowy

Jeśli postawiłeś na ogrzewanie gazowe w swoim domu, to potrzebujesz dobrego pieca. Jeśli chcesz podgrzewać nim także wodę użytkową, to musi to być piec jednofunkcyjny z zasobnikiem, dwufunkcyjny lub kondensacyjny. Jednak wybierając taki piec, zwróć uwagę na jego moc grzewczą, tak, aby była dopasowana do potrzeb Twojego domu, wielkości pomieszczeń, miejsca montażu, odległości od grzejników i kranów. Odpowiednio dobrany piec to nie tylko wysoki komfort, ale też ogromna funkcjonalność i bezpieczeństwo w czasie eksploatacji.

To, który z kotłów jest najlepszy, nie jest zero-jedynkowe. Wszystko zależy od wielkości instalacji, zapotrzebowania energetycznego, kubatury i wielu innych parametrów Twojego domu. Dlatego dobór urządzenia dobrze jest powierzyć fachowcom. Same piece i więcej informacji o nich znajdziesz na www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/kotlygazowe.html.

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

V33 Polska sp. z o.o. Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian! Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego...

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że to prawdopodobnie jedyny surowiec, który odnajdzie się w każdym stylu kompozycyjnym - w pomieszczeniu i na zewnątrz. No właśnie… na zewnątrz. Deszcze, śniegi, intensywne nasłonecznienie – warunki pogodowe mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku....

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe » Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały » Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba »

Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba » Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Strefowanie bez tajemnic »

Strefowanie bez tajemnic » Strefowanie bez tajemnic »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Pipelife Polska S.A. Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych...

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest system Stormbox, oferowany przez firmę Pipelife. Jest to kompleksowy system skrzynek retencyjno-rozsączających, który zapewnia efektywne zagospodarowanie wody deszczowej.

Izodom 2000 Polska Sp. z o.o. Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego...

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego podejścia do budownictwa, świadomość na temat efektywności energetycznej budynków jest kluczowa dla każdego właściciela nieruchomości.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

STYROPMIN Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać,...

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać, wybierając materiał ociepleniowy.

Owens Corning PAROC Polska Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian? Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć...

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć stan naszych ścian zewnętrznych. Prawidłowa konserwacja i naprawy są nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zabezpieczenia ważnych elementów konstrukcji przed postępującymi uszkodzeniami. W tym artykule przyjrzymy się, jak efektywnie ocenić zniszczenia oraz podjąć odpowiednie kroki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.