EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak układać deskę podłogową? Montaż krok po kroku

LEROY MERLIN | 2023-05-17
Jak układać deskę podłogową? Montaż krok po kroku

Jak układać deskę podłogową? Montaż krok po kroku

Deska podłogowa to często wybierany materiał do wykończenia posadzki. Jest trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania, a jej wygląd pasuje do większości wnętrz. Nie są to jedyne zalety tego rozwiązania – deska podłogowa jest także stosunkowo łatwa w montażu i bez większego problemu można położyć ją samodzielnie. Wystarczą podstawowe narzędzia oraz trochę wolnego czasu do dyspozycji.

treść sponsorowana

Dlaczego do wykończenia posadzki warto wybrać deskę podłogową?

Największą zaletą deski podłogowej jest jej trwałość. Jej struktura jest wysoce odporna na zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu z łatwością daje radę trudom codziennej eksploatacji. Niestraszne jej biegające zwierzęta czy dzieci jeżdżące zabawkami po jej powierzchni. Deska podłogowa wytrzyma również uderzenia przypadkowo upuszczonych na nią przedmiotów oraz drobne zachlapania wodą lub jedzeniem. Co więcej, w przypadku pobrudzenia będzie łatwo ją umyć i doprowadzić do stanu fabrycznej nowości.

Deska podłogowa to także ciekawy sposób na wykończenie każdego pomieszczenia. Drewno, z którego została wykonana, ożywi wnętrze pokoju, jednocześnie wprowadzi do niego ciepły przyjemny nastrój. Jej naturalny wygląd w połączeniu z szeroką paletą kolorystyczną pomoże też wkomponować ją w praktycznie każdą aranżację architektoniczną.

Jakie narzędzia będą niezbędne do montażu deski podłogowej?

Wbrew pozorom, do ułożenia drewnianej deski podłogowej wcale nie trzeba posiadać specjalistycznych narzędzi – wystarczą jedynie podręczne przybory. Chociaż będzie wiązało się to z większym nakładem pracy, znacząco zmniejszy jednak koszt realizacji całej inwestycji. To dobra wiadomość dla osób z ograniczonym budżetem.

Pierwszym narzędziem, przydatnym podczas montażu deski podłogowej, jest ręczna piła do drewna. Służy ona do docinania materiału na odpowiednią długość, co pozwala idealnie dopasować poszczególne elementy do geometrii danego pomieszczenia. Alternatywą dla ręcznej piły jest wyrzynarka wyposażona w ostry brzeszczot. Przyrząd ten znacząco przyspiesza pracę, pozwalając jednocześnie na wycinanie w desce podłogowej dowolnych kształtów. Możliwość ta przydaje się szczególnie podczas dopasowywania materiału do rur łączących kaloryfery z systemem centralnego ogrzewania.

Kolejnym niezbędnym narzędziem jest miara zwijana do wykonywania pomiarów przestrzeni roboczej. Umożliwia ona także wyznaczanie długości, na jaką mają być docięte deski podłogowe. Do miary trzeba dokupić ołówek stolarski, który służy do oznaczania linii cięcia drewnianego panelu.

Pod ręką powinien znaleźć się też młotek oraz specjalny przyrząd do dobijania desek podłogowych. Narzędzia te pomogą w prawidłowym ustawieniu drewnianych paneli oraz zagwarantują ich poprawne wciśnięcie w rowki montażowe.

Montaż pływającej deski podłogowej metodą „na klik” – krok po kroku

Pierwszym etapem prac montażowych jest rozłożenie na powierzchni posadzki folii paroizolacyjnej. Aby zapewnić prawidłową ochronę, musi ona zostać położona metodą „na zakładkę”. W ten sposób zabezpieczy deski podłogowe przed oddziaływaniem wilgoci, ograniczając tym samym ryzyko ich wypaczania się.

Po rozmieszczeniu warstwy folii paroizolacyjnej niezbędne jest ułożenie specjalnego podkładu podłogowego. Wytłumia on dźwięki tupania oraz ogranicza poruszanie się paneli. Podkład podłogowy musi zostać położony w taki sposób, aby jego poszczególne krawędzie dokładnie do siebie przylegały. Dla uzyskania lepszego rezultatu, łączenia warto podkleić dodatkowo taśmą uszczelniającą.

Następnym etapem prac jest układanie samych desek podłogowych. Zanim jednak przystąpi się do tego zadania, materiał powinien mieć czas, aby przystosować się do warunków panujących w pomieszczeniu, w którym odbywać się będzie montaż. W tym celu należy opakowania z panelami pozostawić w danym miejscu na okres przynajmniej 48 godzin. Ważne jest, aby nie ściągnąć folii, którą zabezpieczone są deski. 

Po zaaklimatyzowaniu materiału można przejść do właściwego montażu. Pierwszą warstwę desek podłogowych układa się, kierując pióro do powierzchni ściany. Dosuwając panele do jej krawędzi, niezbędne jest zachowanie prawidłowej przestrzeni dylatacyjnej. Ostatnia deska w rzędzie musi zostać docięta na odpowiednią długość. Pozostała jej część posłuży do rozpoczęcia kolejnego fragmentu podłogi, umożliwiając tym samym wykonanie „mijanki”. Proces ten należy powtarzać do momentu wykonania ostatniego rzędu (zazwyczaj w tym miejscu konieczne jest też zwężenie paneli).

Zakładając deski podłogowe, należy zwrócić szczególną uwagę na ich prawidłowe dopasowanie. Nie powinna pozostać pomiędzy nimi żadna widoczna szczelina. Korzystając z przyrządu do montażu paneli, można mocno usprawnić swoją pracę – umożliwia on dosunięcie do siebie poszczególnych desek, zapewniając osadzenie ich zgodnie z systemem „pióro i wpust”.

Komentarze

Powiązane

LEROY MERLIN Efekt drewna na podłodze – deski, panele czy gres?

Efekt drewna na podłodze – deski, panele czy gres? Efekt drewna na podłodze – deski, panele czy gres?

Rysunek słojów na podłodze w magiczny sposób sprawia, że wnętrze momentalnie zyskuje na charakterze, staje się cieplejsze w odbiorze, bardziej przytulne i przyjazne. Ale jaką podłogę wybrać do różnych...

Rysunek słojów na podłodze w magiczny sposób sprawia, że wnętrze momentalnie zyskuje na charakterze, staje się cieplejsze w odbiorze, bardziej przytulne i przyjazne. Ale jaką podłogę wybrać do różnych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu? Tę wykonaną z naturalnego drewna, wykończoną gresem, a może nowoczesne posadzki z laminatów lub winyli? Eksperci Leroy Merlin podpowiadają, czym się kierować przy wyborze materiałów.

LEROY MERLIN Gładź szpachlowa na ścianie – jak uzyskać idealnie gładką powierzchnię?

Gładź szpachlowa na ścianie – jak uzyskać idealnie gładką powierzchnię? Gładź szpachlowa na ścianie – jak uzyskać idealnie gładką powierzchnię?

Gładzie gipsowe to rodzina preparatów przeznaczonych do wykończenia powierzchni ścian i nadawania im gładkiej, przyjemnej w dotyku struktury. Ich użycie sprawia, że pomieszczenia wyglądają estetycznie...

Gładzie gipsowe to rodzina preparatów przeznaczonych do wykończenia powierzchni ścian i nadawania im gładkiej, przyjemnej w dotyku struktury. Ich użycie sprawia, że pomieszczenia wyglądają estetycznie i świeżo, a dodatkowo ściany są przygotowane do dalszych zabiegów, takich jak malowanie lub tapetowanie. Jednak, aby móc uzyskać najlepszy efekt, gładź szpachlowa musi zostać prawidłowo nałożona oraz dokładnie wyszlifowana. Jak zatem przebiega ten proces w praktyce?

LEROY MERLIN Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca

Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca Skrzynka na narzędzia – praktyczny prezent dla fachowca

Zarówno domowi majsterkowicze, jak i osoby zawodowo działające w branży remontowo-budowlanej docenią tak praktyczny prezent, jak skrzynka na narzędzia. Jednak, aby mieć pewność, że będzie to nie tylko...

Zarówno domowi majsterkowicze, jak i osoby zawodowo działające w branży remontowo-budowlanej docenią tak praktyczny prezent, jak skrzynka na narzędzia. Jednak, aby mieć pewność, że będzie to nie tylko przydatne, ale również wytrzymałe akcesorium, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów.

LEROY MERLIN Ekogroszek: dlaczego warto po niego sięgnąć w sezonie grzewczym?

Ekogroszek: dlaczego warto po niego sięgnąć w sezonie grzewczym? Ekogroszek: dlaczego warto po niego sięgnąć w sezonie grzewczym?

Wartość opałowa to kluczowy parametr podczas wyboru źródła ogrzewania budynku. Wysoka kaloryczność oznacza większą wydajność oraz efektywność i odwrotnie – mniejsza wartość opałowa to potrzeba zużycia...

Wartość opałowa to kluczowy parametr podczas wyboru źródła ogrzewania budynku. Wysoka kaloryczność oznacza większą wydajność oraz efektywność i odwrotnie – mniejsza wartość opałowa to potrzeba zużycia większej ilości opału. Kaloryczność jest różna w zależności od rodzaju paliwa. Wśród paliw stałych, obok klasycznego węgla i drewna, dużą popularnością cieszy się ekogroszek. To uszlachetniony węgiel przeznaczony do niskoemisyjnych kotłów z podajnikiem retortowym.

Wybrane dla Ciebie

V33 Polska sp. z o.o. Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian! Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego...

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że to prawdopodobnie jedyny surowiec, który odnajdzie się w każdym stylu kompozycyjnym - w pomieszczeniu i na zewnątrz. No właśnie… na zewnątrz. Deszcze, śniegi, intensywne nasłonecznienie – warunki pogodowe mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku....

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe » Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały » Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba »

Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba » Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Strefowanie bez tajemnic »

Strefowanie bez tajemnic » Strefowanie bez tajemnic »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Pipelife Polska S.A. Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych...

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest system Stormbox, oferowany przez firmę Pipelife. Jest to kompleksowy system skrzynek retencyjno-rozsączających, który zapewnia efektywne zagospodarowanie wody deszczowej.

Izodom 2000 Polska Sp. z o.o. Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego...

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego podejścia do budownictwa, świadomość na temat efektywności energetycznej budynków jest kluczowa dla każdego właściciela nieruchomości.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

STYROPMIN Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać,...

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać, wybierając materiał ociepleniowy.

Owens Corning PAROC Polska Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian? Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć...

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć stan naszych ścian zewnętrznych. Prawidłowa konserwacja i naprawy są nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zabezpieczenia ważnych elementów konstrukcji przed postępującymi uszkodzeniami. W tym artykule przyjrzymy się, jak efektywnie ocenić zniszczenia oraz podjąć odpowiednie kroki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.