EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Środki gruntujące – jaki grunt wybrać?

ATLAS sp. z o.o. | 2023-04-06
Środki gruntujące – jaki grunt wybrać? fot. Atlas

Środki gruntujące – jaki grunt wybrać? fot. Atlas

Wiele osób uważa, że gruntowanie ścian czy sufitów przed malowaniem jest zbędne. To błąd. Nałożenie gruntu odpowiednio przygotowuje powierzchnie do aplikacji farby – zarówno w nowych domach, jak i remontowanych. Gruntowanie przed malowaniem jest więc konieczne, by mieć pewność, że farba się nie odparzy i nie popęka, a ściany i sufity będą długo gładkie i ładne.

treść sponsorowana
Zobacz także

ATLAS sp. z o.o. Nowoczesne systemy ociepleń ETICS – trwałość i estetyka

Nowoczesne systemy ociepleń ETICS – trwałość i estetyka Nowoczesne systemy ociepleń ETICS – trwałość i estetyka

Technologia ETICS to jedna z najbardziej popularnych metod ocieplania budynków. Jej zalety to łatwość wykonania i montażu oraz możliwość poprawy termoizolacyjności ścian zewnętrznych i wyglądu elewacji...

Technologia ETICS to jedna z najbardziej popularnych metod ocieplania budynków. Jej zalety to łatwość wykonania i montażu oraz możliwość poprawy termoizolacyjności ścian zewnętrznych i wyglądu elewacji budynku stosunkowo niewielkim kosztem.

Redakcja news Atlas WODER SX – uniwersalna zaprawa uszczelniająca

Atlas WODER SX – uniwersalna zaprawa uszczelniająca Atlas WODER SX – uniwersalna zaprawa uszczelniająca

Jednym z podstawowych wymogów bezpiecznego i komfortowego użytkowania budynków jest wykonanie w nich skutecznej hydroizolacji. Nowość marki Atlas – innowacyjna zaprawa uszczelniająca Atlas WODER SX z efektem...

Jednym z podstawowych wymogów bezpiecznego i komfortowego użytkowania budynków jest wykonanie w nich skutecznej hydroizolacji. Nowość marki Atlas – innowacyjna zaprawa uszczelniająca Atlas WODER SX z efektem krystalizacji – sprawdzi się zarówno do zabezpieczania nowych powierzchni, jak i renowacji istniejących obiektów.

Michał Leszczyński Gruntowanie ścian – dlaczego jest takie ważne?

Gruntowanie ścian – dlaczego jest takie ważne? Gruntowanie ścian – dlaczego jest takie ważne?

Malowanie ścian to praca, którą można wykonać samodzielnie, ale zanim weźmiesz w rękę wałek i kubeł z farbą, musisz odpowiednio przygotować podłoże. Gruntowanie ścian to jedna z czynności, o których należy...

Malowanie ścian to praca, którą można wykonać samodzielnie, ale zanim weźmiesz w rękę wałek i kubeł z farbą, musisz odpowiednio przygotować podłoże. Gruntowanie ścian to jedna z czynności, o których należy pamiętać.

Gruntowanie to praca przygotowawcza niezbędna przed malowaniem ścian i sufitów. Nie należy pomijać tego etapu, ponieważ nasączenie podłoża gruntem wzmacnia, wyrównuje podłoże, ujednolica jego chłonność, związuje luźne cząsteczki znajdujące się w podłożu i – co równie ważne – poprawia przyczepność farby powierzchniowej. Zazwyczaj gruntowanie przeprowadza się w przypadku nowych ścian i sufitów, ale jest również koniecznością, gdy ściany remontowane są w nie najlepszym stanie. Jeśli zrezygnujemy z nałożenia gruntu, musimy liczyć się z tym, że podłoże w przyszłości może się łuszczyć i popękać. Niestety będzie to skutkowało koniecznością zerwania wszystkich powłok malarskich do „żywego” podłoża. Przed ponownym pomalowaniem trzeba naprawić ubytki po skrobaniu i zagruntować ściany. Prace te są nie tylko czaso- i pracochłonne, ale i kosztowne. Nie warto więc pomijać gruntowania, szczególnie że ten nieduży wydatek zapewnia doskonały i trwały efekt malowania!

Grunty na nowe i odnawiane ściany

Gruntowanie jest niezbędne w przypadku nowych ścian i sufitów wykończonych tynkami – oczywiście, gdy zakończy się proces sezonowania tynku. Użycie gruntów na surowych powierzchniach ma na celu zabezpieczyć farbę przed nierównym wysychaniem ścian (unikniemy w ten sposób nieestetycznych smug i przebarwień na pomalowanej powierzchni), wzmocnienie podłoża i ograniczenie pylistości nowych tynków. Jest także niezbędne, jeżeli zamierzamy malować płyty gipsowo-kartonowe – płyty mają inny kolor niż szpachla na łączeniach i wkrętach, gruntując zniwelujemy te różnice i efekt malowania będzie jednolity.

Ponadto grunty stosujemy, gdy zamierzamy odnowić ściany, a są one w bardzo złym stanie, np. obsypuje się tynk czy powłoki malarskie się łuszczą. Jednak zanim sięgniemy po preparat gruntujący, musimy usunąć stare powłoki malarskie, uzupełnić wszystkie ubytki i wyrównać powierzchnię. Preparat gruntujący rozprowadzamy na odsłoniętych fragmentach, ale oczywiście jeśli ze ściany usunęliśmy starą farbę, pokrywamy ją całą gruntem. Preparat wnika w podłoże, wiąże luźne cząstki, dzięki czemu powierzchnia jest wzmocniona i ujednolicona. Co ważne, dobrze zagruntowane podłoże umożliwia równomierne wchłanianie się farby. Poza tym zastosowanie gruntów uszczelnia strukturę gruntowanej powierzchni, co zmniejsza zużycie farby nawierzchniowej i ułatwia jej aplikację.

Pamiętajmy jednak, że gruntów nie stosuje się na powierzchnie wcześniej malowane – preparat osiądzie na pomalowanej powierzchni, nie ma szans, aby przeniknął przez nią.

Jak gruntować ściany przed malowaniem?

Grunty możemy kupić jako preparaty gotowe od razu do użycia lub w formie koncentratów (rozcieńczamy je z wodą zgodnie z zaleceniami producenta!). Do ich nakładania możemy wykorzystać pędzel lub wałek malarski lub agregat w przypadku wykonawców zajmujących się pracami remontowymi na co dzień. Gruntowanie przeprowadzamy, gdy temperatura w pomieszczeniu przekracza 5ºC. Oczywiście gruntowane powierzchnie muszą być czyste (bez tłustych plam czy pleśni), a także pozbawione luźnych cząstek.

Aplikację preparatu zaczynamy od sufitu, następnie przechodzimy do skosów i naroży ścian. Wykonując ruchy od dołu do góry przesuwamy się w prawo lub lewo, dokładnie rozcierając materiał, aby nie powstawały smugi.  Zanim rozpoczniemy kolejne prace wykończeniowe, musimy poczekać, aż grunt całkowicie wyschnie. Czas schnięcia podany jest na opakowaniu produktu, zresztą jak inne ważne wytyczne – stosujmy się do nich, jeżeli efekt malowania ma być zadowalający. Często wystarczy nałożenie jednej warstwy gruntu, ale jeżeli podłoże jest bardzo chłonne, niezbędne będą dwie warstwy. Podczas gruntowania uważajmy, aby nie nałożyć zbyt dużo preparatu gruntującego, ponieważ może to skutkować tzw. szkliwieniem się. Zjawisko to polega na tym, że grunt nie wchłonie się w podłoże i „lśni”, a takie miejsce jest trudno pomalować. Dowiedz się więcej >>

Jaki grunt pod farbę?

Grunty mają wiele odmian, więc przed zakupem przeczytajmy opisy na etykietach. O wyborze gruntu decydują dwa podstawowe czynniki – rodzaj powierzchni, na którą go nakładamy, oraz to co będzie kolejnym etapem. Na podłoża chłonne – np. beton komórkowy, tynk gipsowy, tynk cementowy – stosujemy grunty penetrujące, które zmniejszają chłonność podłoża, wiążą luźne cząstki na powierzchni i ujednolicają chłonność. Na podłoża nienasiąkliwe, gładkie – np. lastryko, beton szalunkowy, stara lamperia, płyta OSB – stosujemy grunty powłokowe z dodatkiem kruszywa, które zwiększają adhezję. Grunty te, zwiększają przyczepność poprzez rozwinięcie powierzchni i dzielą materiały ,,gryzące się” np. klej cementowy na tynk gipsowy. 

Jeśli ostatnim etapem wykończenia ścian będzie malowanie, w karcie technicznej powinniśmy znaleźć informację, czy grunt jest odpowiedni do wybranej przez nas farby.

Szczególnie ważne właściwości środków gruntujących, z punktu widzenia wykonawcy, to ich parametry użytkowe, np. łatwość i wygoda nanoszenia czy czas schnięcia. Szybkoschnący preparat, który ogranicza chlapanie, znacznie ułatwia i przyspiesza pracę, nie wymaga bowiem zabezpieczania pomieszczenia przed ani sprzątania po pracy. 

Najchętniej wybierane są grunty gotowe do użycia, których nie trzeba rozcieńczać, są bowiem łatwe w użytkowaniu i przyspieszają pracę, dzięki krótkiemu czasowi schnięcia. Na rynku dostępne są uniwersalne grunty przeznaczone do różnych powierzchni. Przykładem może być ATLAS UNI-GRUNT, który może być nierozcieńczany w zależności od zastosowania (np. farby 1:3) –  od lat cieszy się powodzeniem nie tylko wśród malarzy-amatorów, ale również profesjonalistów. Ta wodna, głęboko penetrująca emulsja na bazie żywic polimerowych przeznaczona jest do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków, pod posadzki, gładzie, tynki, farby i kleje. Produkt uszczelnia strukturę gruntowanego podłoża, zwiększa wydajność materiałów użytych do wykonania kolejnej warstwy, redukuje ich zużycie. 

Prawdziwie innowacyjny produkt, jeszcze bardziej przyjazny dla wykonawców, to stworzony w formule SMART 5.0, gotowy do użycia ATLAS GRUNT NKP o żelowej konsystencji, który nie kapie i nie chlapie, nie trzeba go także rozcieńczać. To produkt dostosowany do wymagań branży i potrzeb ekip budowlanych, ale docenią go także wykonawcy indywidualni. Dodatkowo żelowa konsystencja umożliwia jego idealne rozłożenie na aplikowanym podłożu bez powstawania zacieków. Niezaprzeczalną zaletą tego produktu jest fakt, że błyskawicznie schnie, więc malowanie ścian można rozpocząć już po 60 minutach od skończenia gruntowania. Koniec z czasochłonnym zabezpieczaniem pomieszczenia przed gruntowaniem, odtąd praca będzie czysta i komfortowa, bez rozcieńczania i odmierzania! 

Zobacz film z Certyfikowanymi Fachowcami ATLAS, ze specjalnym udziałem Zygmunta Chajzera. Poznaj korzyści z zastosowania GRUNTU NKP!

Gruntowanie powinno być integralną częścią całego procesu malowania ścian. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu powierzchni będziemy mogli zużyć mniej farby nawierzchniowej, bo ściana będzie mniej chłonna, wystarczy więc nałożyć jedną lub dwie jej warstwy zamiast kilku. Estetycznie wykończone ściany będą nas cieszyć przez długie lata. 

Komentarze

Powiązane

ATLAS sp. z o.o. Nowoczesne systemy ociepleń ETICS – trwałość i estetyka

Nowoczesne systemy ociepleń ETICS – trwałość i estetyka Nowoczesne systemy ociepleń ETICS – trwałość i estetyka

Technologia ETICS to jedna z najbardziej popularnych metod ocieplania budynków. Jej zalety to łatwość wykonania i montażu oraz możliwość poprawy termoizolacyjności ścian zewnętrznych i wyglądu elewacji...

Technologia ETICS to jedna z najbardziej popularnych metod ocieplania budynków. Jej zalety to łatwość wykonania i montażu oraz możliwość poprawy termoizolacyjności ścian zewnętrznych i wyglądu elewacji budynku stosunkowo niewielkim kosztem.

ATLAS GTA

ATLAS GTA ATLAS GTA

Klej ATLAS PLUS S2 HYDRO

Klej ATLAS PLUS S2 HYDRO Klej ATLAS PLUS S2 HYDRO

Klej żelowy ATLAS ULTRA GEOFLEX

Klej żelowy ATLAS ULTRA GEOFLEX Klej żelowy ATLAS ULTRA GEOFLEX

Klej żelowy ATLAS GEOFLEX BIAŁY

Klej żelowy ATLAS GEOFLEX BIAŁY Klej żelowy ATLAS GEOFLEX BIAŁY

Klej żelowy ATLAS GEOFLEX

Klej żelowy ATLAS GEOFLEX Klej żelowy ATLAS GEOFLEX

Hydroizolacja ATLAS WODER DUO

Hydroizolacja ATLAS WODER DUO Hydroizolacja ATLAS WODER DUO

Hydroizolacja ATLAS WODER DUO EXPRESS

Hydroizolacja ATLAS WODER DUO EXPRESS Hydroizolacja ATLAS WODER DUO EXPRESS

Wybrane dla Ciebie

V33 Polska sp. z o.o. Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian! Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego...

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że to prawdopodobnie jedyny surowiec, który odnajdzie się w każdym stylu kompozycyjnym - w pomieszczeniu i na zewnątrz. No właśnie… na zewnątrz. Deszcze, śniegi, intensywne nasłonecznienie – warunki pogodowe mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku....

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe » Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały » Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba »

Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba » Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Strefowanie bez tajemnic »

Strefowanie bez tajemnic » Strefowanie bez tajemnic »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Pipelife Polska S.A. Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych...

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest system Stormbox, oferowany przez firmę Pipelife. Jest to kompleksowy system skrzynek retencyjno-rozsączających, który zapewnia efektywne zagospodarowanie wody deszczowej.

Izodom 2000 Polska Sp. z o.o. Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego...

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego podejścia do budownictwa, świadomość na temat efektywności energetycznej budynków jest kluczowa dla każdego właściciela nieruchomości.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

STYROPMIN Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać,...

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać, wybierając materiał ociepleniowy.

Owens Corning PAROC Polska Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian? Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć...

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć stan naszych ścian zewnętrznych. Prawidłowa konserwacja i naprawy są nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zabezpieczenia ważnych elementów konstrukcji przed postępującymi uszkodzeniami. W tym artykule przyjrzymy się, jak efektywnie ocenić zniszczenia oraz podjąć odpowiednie kroki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.