EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ocieplenie sufitu w garażu lub piwnicy: nieduża inwestycja, znaczne oszczędności

Docieplanie stropu wełną, fot. PAROC

Docieplanie stropu wełną, fot. PAROC

Stropy oddzielające pomieszczenia ogrzewane od stref nieogrzewanych, takich jak piwnice, garaże czy parkingi, często nie posiadają optymalnej izolacji termicznej. Dotyczy to głównie starszych obiektów, wznoszonych w czasach, kiedy obowiązywały mniej restrykcyjne normy. Warto wiedzieć, że termomodernizacja lub ocieplenie stropu betonowego to stosunkowo łatwa do zrealizowania inwestycja, która może przynieść znaczące korzyści w postaci niższych kosztów eksploatacji w sezonie grzewczym. Jakie są wymagania i wyzwania w przypadku ocieplenia stropu wełną kamienną?

treść sponsorowana
Zobacz także

Owens Corning PAROC Polska Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021

Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021 Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021

Zaostrzane przepisy budowlane z jednej strony wymagają od inwestora głębszego sięgnięcia do kieszeni, lecz jednocześnie – w długofalowej perspektywie – pozwalają mu oszczędzać. Wejście w życie Warunków...

Zaostrzane przepisy budowlane z jednej strony wymagają od inwestora głębszego sięgnięcia do kieszeni, lecz jednocześnie – w długofalowej perspektywie – pozwalają mu oszczędzać. Wejście w życie Warunków Technicznych 2021 przyniosło nowe wymogi, ale przyczyniło się też do wzrostu efektywności energetycznej nowo powstających obiektów w Polsce. Jak ocieplić dom zgodnie z aktualnymi wymaganiami? Jaką dobrać grubość wełny na elewację, a jaką do ocieplenia dachu płaskiego lub skośnego? Podpowiadamy sprawdzone...

Owens Corning PAROC Polska Fotowoltaika na dachu? Zainwestuj w odpowiednie ocieplenie!

Fotowoltaika na dachu? Zainwestuj w odpowiednie ocieplenie! Fotowoltaika na dachu? Zainwestuj w odpowiednie ocieplenie!

Stało się. Decyzja o montażu fotowoltaiki została już podjęta, a teraz pozostało określić wszystkie szczegóły instalacji i ocieplenia dachu. Jakie parametry powinna spełniać izolacja dachu płaskiego, na...

Stało się. Decyzja o montażu fotowoltaiki została już podjęta, a teraz pozostało określić wszystkie szczegóły instalacji i ocieplenia dachu. Jakie parametry powinna spełniać izolacja dachu płaskiego, na którym spoczną panele fotowoltaiczne? Jak dobrze wybrać ocieplenie dachu płaskiego i o jakich ryzykach trzeba pamiętać?

Owens Corning PAROC Polska Izolacja dachu płaskiego – wszystko, co chcielibyście wiedzieć, a o co boicie się zapytać

Izolacja dachu płaskiego – wszystko, co chcielibyście wiedzieć, a o co boicie się zapytać Izolacja dachu płaskiego – wszystko, co chcielibyście wiedzieć, a o co boicie się zapytać

Dobrze dobrana i prawidłowo wykonana izolacja dachu płaskiego to niezbędny warunek jego bezproblemowej eksploatacji. Ocieplenie dachu wełną mineralną to sprawdzona metoda, lecz tylko w obrębie tylko tego...

Dobrze dobrana i prawidłowo wykonana izolacja dachu płaskiego to niezbędny warunek jego bezproblemowej eksploatacji. Ocieplenie dachu wełną mineralną to sprawdzona metoda, lecz tylko w obrębie tylko tego jednego materiału na rynku dostępnych jest dziś wiele różnych rozwiązań i technologii. Jakie wełny na dach płaski sprawdzą się w danym zastosowaniu? Przyjrzyjmy się typowym wyzwaniom i jak sobie z nimi poradzić na etapie planowania i doboru technologii.

Jeśli chodzi o ocieplenie stropu betonowego nad nieogrzewanymi przestrzeniami lub zamkniętymi przestrzeniami podłogowymi, konkretne wymagania określają Warunki Techniczne z 2017 r. Mimo, iż od tamtego czasu przepisy aktualizowano dwukrotnie (w 2019 i 2021 r.), zasady dotyczące izolacji stropu się nie zmieniły.

W myśl obowiązujących norm, dopuszczalny współczynnik Umax dla stropów oddzielających zimne pomieszczenia od ogrzewanych części użytkowych lub mieszkalnych, w których temperatura jest równa lub wyższa niż 16°C, wynosi 0,25 W/m2·K. Warto zauważyć, że choć wartość ta jest zauważalnie mniej restrykcyjna niż w przypadku ścian zewnętrznych (Umax = 0,20 W/m2·K) i dachów (Umax = 0,15 W/m2·K), wiele budynków wzniesionych w ubiegłym wieku i na początku obecnego stulecia nie spełnia aktualnych norm.

Izolacja stropu – duży potencjał do wykorzystania

Ocieplenie stropu betonowego w garażu czy piwnicy bywa bagatelizowane, a niesłusznie i ze znaczną stratą dla budżetów miast, gmin, spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych. Brak lub niedostateczna izolacja termiczna oznaczają ucieczkę ciepła z położonych wyżej stref ogrzewanych. Najmocniej dotyka to obiekty wielorodzinne, galerie handlowe czy budynki użyteczności publicznej, które z racji większej kubatury mają duże powierzchnie stropów, aczkolwiek problem można także odnieść do indywidualnych gospodarstw domowych.

– W niektórych obiektach straty ciepła z pomieszczeń zlokalizowanych nad nieogrzewaną częścią dochodzą nawet do 20% łącznych strat energii. Stropy oddzielające zimne i ciepłe strefy skrywają znaczny potencjał korzyści, ale do jego odblokowania konieczne jest odpowiednie ocieplenie sufitu w garażu czy piwnicy. Ocieplenie stropu wełną kamienną może podnieść efektywność energetyczną budynku, ograniczyć hałas dobiegający z niższych kondygnacji oraz zwiększyć bezpieczeństwo pożarowe obiektu. Co istotne, korzyści te można osiągnąć relatywnie łatwo, zarówno jeśli chodzi o koszty, jak i poziom skomplikowania prac – podkreśla Paweł Stempuchowski, ekspert firmy Owens Corning PAROC Polska.

Mostki termiczne i wilgoć – wrogowie dla izolacji stropu

Jeśli naszym celem jest ocieplenie stropu betonowego, podstawowym zadaniem będzie ograniczenie ryzyka powstawania mostków termicznych. To istotna kwestia nie tylko z uwagi na zmniejszenie strat ciepła, ale też przez wzgląd na zagrożenie wilgocią. Para wodna skraplająca się na wychłodzonych powierzchniach przegród od strony dolnej kondygnacji może doprowadzić do zawilgoceń konstrukcji i rozwoju patogenów, a także do zniszczenia warstwy wykończeniowej oraz postępującej degradacji samej przegrody.

Wybrany sposób wykończenia sufitu ma wpływ na rodzaj zastosowanego materiału izolacyjnego. Istotny w tym zakresie jest też rozkład podwieszanych pod stropem instalacji (wentylacyjnych, kanalizacyjnych, grzewczych, klimatyzacyjnych itp.). Stropy gęstożebrowane i żelbetowe zwykle ociepla się od spodu metodą lekką mokrą, wykorzystując do tego celu płyty z wełny kamiennej.

– Wełna skalna jest naturalnym materiałem umożliwiającym swobodny przepływ pary wodnej przez przegrodę, a jednocześnie chroniącym ją przed wilgocią i następstwem jej działania w postaci korozji biologicznej. Dzięki niskiej przewodności cieplnej i dużej elastyczności, ocieplenie stropu wełną pozwala uzyskać szczelną i spójną warstwę izolacji nawet na nierównych powierzchniach oraz ograniczyć wpływ mostków termicznych. Planując ocieplenie stropu betonowego, wykorzystać możemy płyty izolacyjne o grubości 8 cm lub więcej, w zależności od pożądanego standardu energetycznego oraz uwarunkowań w konkretnym budynku – wyjaśnia Paweł Stempuchowski.

Ocieplenie stropu wełną – o czym warto pamiętać?

Ocieplenie sufitu w garażu podziemnym lub piwnicy nie jest wyjątkowo problematyczne, ale mimo wszystko, podobnie jak każdy rodzaj prac, wymaga dokładności i odpowiedniego reżimu wykonawczego. Podłoże musi być wstępnie odpowiednio przygotowane – dotyczy to szczególnie nowych budynków, w których stropy oddają jeszcze resztkową wilgoć technologiczną. Jeśli prace izolacyjne są wykonywane w obiekcie starszego typu, konieczne jest przede wszystkim usunięcie ewentualnych zabrudzeń i zatłuszczeń, które mogłyby zmniejszyć przyczepność warstwy izolacyjnej. Podłoże najlepiej zagruntować dobrej jakości emulsją gruntującą.

Termoizolacja może być montowana do stropu z wykorzystaniem mechanicznych łączników, ale w takim przypadku trzeba się liczyć z ryzykiem wystąpienia mostków termicznych. Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie płyt w układzie lamelowym, w których włókna są ułożone prostopadle do izolowanej powierzchni. Takie rozwiązanie gwarantuje większy poziom przyczepności i możliwość eleganckiego wykończenia powierzchni.

Ocieplenie sufitu w garażu lub piwnicy płytami PAROC CGL 20cy pozwala uzyskać dla przegrody wyższy standard energetyczny, ognioochronny, akustyczny i estetyczny. Płyty przykleja się bezpośrednio do podłoża, a następnie jako wykończenie można je pomalować natryskowo. Dzięki fazowanym krawędziom i specjalnej krzemianowej powłoce, można je zamontować stosunkowo szybko, a ocieplenie stropu wełną tego typu pozwoli ukryć ewentualne nierówności i stworzyć wytrzymałe podłoże pod warstwę wykończeniową. Nie mniej skuteczną alternatywą może być izolacja stropu z wykorzystaniem płyt PAROC CGS 1t z fabrycznie wykonaną warstwą szklanego welonu w kolorze białym lub opcjonalnie, w zależności od charakterystyki i wymagań wykończenia budynku, PAROC CGS 1tb z welonem w kolorze czarnym – wymienia Paweł Stempuchowski.

Komentarze

Powiązane

Owens Corning PAROC Polska Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian? Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć...

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć stan naszych ścian zewnętrznych. Prawidłowa konserwacja i naprawy są nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zabezpieczenia ważnych elementów konstrukcji przed postępującymi uszkodzeniami. W tym artykule przyjrzymy się, jak efektywnie ocenić zniszczenia oraz podjąć odpowiednie kroki,...

Owens Corning PAROC Polska Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021

Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021 Ocieplenie dachu płaskiego lub skośnego oraz elewacji wentylowanej lub otynkowanej zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021

Zaostrzane przepisy budowlane z jednej strony wymagają od inwestora głębszego sięgnięcia do kieszeni, lecz jednocześnie – w długofalowej perspektywie – pozwalają mu oszczędzać. Wejście w życie Warunków...

Zaostrzane przepisy budowlane z jednej strony wymagają od inwestora głębszego sięgnięcia do kieszeni, lecz jednocześnie – w długofalowej perspektywie – pozwalają mu oszczędzać. Wejście w życie Warunków Technicznych 2021 przyniosło nowe wymogi, ale przyczyniło się też do wzrostu efektywności energetycznej nowo powstających obiektów w Polsce. Jak ocieplić dom zgodnie z aktualnymi wymaganiami? Jaką dobrać grubość wełny na elewację, a jaką do ocieplenia dachu płaskiego lub skośnego? Podpowiadamy sprawdzone...

Owens Corning PAROC Polska Fotowoltaika na dachu? Zainwestuj w odpowiednie ocieplenie!

Fotowoltaika na dachu? Zainwestuj w odpowiednie ocieplenie! Fotowoltaika na dachu? Zainwestuj w odpowiednie ocieplenie!

Stało się. Decyzja o montażu fotowoltaiki została już podjęta, a teraz pozostało określić wszystkie szczegóły instalacji i ocieplenia dachu. Jakie parametry powinna spełniać izolacja dachu płaskiego, na...

Stało się. Decyzja o montażu fotowoltaiki została już podjęta, a teraz pozostało określić wszystkie szczegóły instalacji i ocieplenia dachu. Jakie parametry powinna spełniać izolacja dachu płaskiego, na którym spoczną panele fotowoltaiczne? Jak dobrze wybrać ocieplenie dachu płaskiego i o jakich ryzykach trzeba pamiętać?

Wybrane dla Ciebie

V33 Polska sp. z o.o. Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian! Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego...

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że to prawdopodobnie jedyny surowiec, który odnajdzie się w każdym stylu kompozycyjnym - w pomieszczeniu i na zewnątrz. No właśnie… na zewnątrz. Deszcze, śniegi, intensywne nasłonecznienie – warunki pogodowe mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku....

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe » Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały » Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba »

Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba » Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Strefowanie bez tajemnic »

Strefowanie bez tajemnic » Strefowanie bez tajemnic »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Pipelife Polska S.A. Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych...

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest system Stormbox, oferowany przez firmę Pipelife. Jest to kompleksowy system skrzynek retencyjno-rozsączających, który zapewnia efektywne zagospodarowanie wody deszczowej.

Izodom 2000 Polska Sp. z o.o. Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego...

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego podejścia do budownictwa, świadomość na temat efektywności energetycznej budynków jest kluczowa dla każdego właściciela nieruchomości.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

STYROPMIN Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać,...

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać, wybierając materiał ociepleniowy.

Owens Corning PAROC Polska Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian? Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć...

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć stan naszych ścian zewnętrznych. Prawidłowa konserwacja i naprawy są nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zabezpieczenia ważnych elementów konstrukcji przed postępującymi uszkodzeniami. W tym artykule przyjrzymy się, jak efektywnie ocenić zniszczenia oraz podjąć odpowiednie kroki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.