EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Rekuperatory w domach jednorodzinnych

Redakcja | 2008-07-22
Fot. rekuperatory.pl

Fot. rekuperatory.pl

Stale rosnące koszty ogrzewania spowodowały, że dbamy o to, aby nasze domy były dobrze izolowane i miały dobre instalacje centralnego ogrzewania. Jednak, aby uzyskać dalsze oszczędności w wydatkach na ogrzewanie oraz zapewnić w pomieszczeniach czyste i zdrowe powietrze, konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej. Montaż samych wentylatorów jest tani, ale nie daje oszczędności w wydatkach na ogrzewanie. Korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie central nawiewno -wywiewnych z odzyskiem ciepła wentylacyjnego.

Zobacz także

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku

Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku

Klimatyzowane pomieszczenia, zapewniające pełny komfort termiczny, stają się z roku na rok standardem budowlanym, nie są zaś postrzegane jako zbędny luksus, zarezerwowany dla majętniejszych inwestorów....

Klimatyzowane pomieszczenia, zapewniające pełny komfort termiczny, stają się z roku na rok standardem budowlanym, nie są zaś postrzegane jako zbędny luksus, zarezerwowany dla majętniejszych inwestorów. Szeroka półka cenowa wysokiej klasy urządzeń, nieskomplikowany montaż klimatyzacji w domu oraz wielofunkcyjność oferowanych przez branżę klimatyzacyjną modeli: to wszystko sprawia, że coraz częściej decydujemy się na instalację systemu klimatyzacji.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku? Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej....

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej. Znaczący rozwój branży budowlanej oraz powiązane z nią rozwiązania instalacyjne sprawiły, że w ostatnich latach coraz większa liczba inwestorów budujących nowe nieruchomości mieszkalne lub modernizujących starsze obiekty podejmuje decyzję dotyczącą wykonania instalacji chłodniczej.

ECO Comfort Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością...

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością zastosowania rozwiązań, które zagwarantują, że nowy budynek będzie nie tylko szczelny i ciepły, ale też współczynnik zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania będzie jak najniższy.

Wraz ze wzrostem cen energii skraca się okres zwrotu inwestycji na zakup centrali wentylacyjnej do domów jednorodzinnych. Kilka lat temu, gdy energia była tańsza, centrale zwracały się w kilkanaście lat. Jednak ceny energii stale rosną. Zastosowanie odzysku ciepła w nowym domu jednorodzinnym pozwala na zaoszczędzenie nawet połowy wydatków na ogrzewanie. Wielkość oszczędności zależy głównie od sprawności wentylacji i izolacji budynku.

Wraz ze wzrostem liczby domów wykorzystujących centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła, potocznie określane nazwą rekuperatory, rośnie doświadczenie projektantów oraz instalatorów, w tym także wiedza, jak unikać błędów projektowych i montażowych.

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE CENTRALI

rekuperatory w domach jednorodzinnych

Instalacja powinna być fachowo i estetycznie wykonana

Wybierając centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów:  

Sprawność. Przy wyborze centrali nie należy kierować się tylko sprawnością odzysku – jest to wielkość często podawana dla optymalnych warunków pracy centrali, czyli przeważnie dla niskich wartości przepływu powietrza przez wymiennik (zdarza się nawet, że dla nieproporcjonalnych strumieni), przy bardzo korzystnych różnicach temperatur oraz optymalnej wilgotności powietrza, a także przy minimalnych stratach na centrali (idealna izolacja).

Dlatego przed wyborem centrali należy sprawdzić dane dotyczące sprawności dla różnych wartości przepływu powietrza (centrale mają pewien zakres wydajności), a szczególnie dla tej wielkości, która wynika z zapotrzebowania konkretnego budynku. Nie można mylić sprawności wymiennika ze sprawnością centrali. Obniżają ją m.in.: zła izolacja termiczna, mostki cieplne, zaburzenia przepływu i nieszczelność centrali. Sprawność podnosi na przykład umieszczenie wentylatora nawiewnego w taki sposób, że powietrze po przejściu przez wymiennik trafia na wentylator i silnik dodatkowo je ogrzewa.

Energia potrzebna do pracy wentylatorów jest najistotniejszym kosztem eksploatacyjnym. Niektórzy producenci ostrzegają przed firmami montującymi takie wentylatory w centralach, które zużywają tyle energii, ile odzyskuje wymiennik. Wielu producentów podaje, że dla maksymalnej wydajności, ok. 300 m3/h, wentylatory nie powinny pobrać więcej energii niż 200 W. Zabezpieczenia. Istotny dla kosztów eksploatacji jest też wybór zabezpieczeń przeciw szronieniu na wymienniku w okresach występowania niskich temperatur. Nagrzewnice są skuteczne, ale mogą być drogie w eksploatacji, jeśli nie mają odpowiedniego sterowania. Tańsza w eksploatacji jest automatyczna regulacja wydajności wentylatorów, ale w czasie mrozów spada wydajność wentylacji. Najprostsze i najbardziej niezawodne sterowniki pozwalają na skokową regulację pracy wentylatorów. Stosowane są również rozwiązania bardziej rozbudowane, pozwalające na płynną pracę centrali, co podnosi komfort użytkowania i zmniejsza zużycie energii. 

Wymienniki. W centralach przeznaczonych do domów jednorodzinnych stosuje się wymienniki krzyżowe i przeciwprądowe. W wymiennikach krzyżowych można uzyskiwać wysokie sprawności, ale wymaga to wzrostu ich powierzchni i obniżenia wartości strumienia przepływu powietrza. W wymiennikach przeciwprądowych wymiana ciepła odbywa się na dużej powierzchni, dzięki temu wzrasta jej sprawność. W optymalnych warunkach w nowoczesnych urządzeniach wynosi ponad 95%. Niektóre wymienniki przeciwprądowe mają duży opór wewnętrzny i tym samym wentylatory zużywają znaczne ilości energii. W wymiennikach krzyżowych sprawność w warunkach optymalnych wynosi ok. 60%. Uzyskanie sprawności powyżej 70%, a nawet ponad 85% jest możliwe dzięki zastosowaniu dwóch wymienników krzyżowych w jednej centrali.

O popularności tych wymienników decyduje prosta budowa i tania produkcja. Najwyższą sprawność odzysku osiągają wymienniki obrotowe. Jednak ze względu na to, że dochodzi w nich do mieszania się powietrza (kilka procent powietrza wylotowego wraca z powrotem) i tym samym zapachów, stosuje się je w dużych centralach. Najlepsze parametry uzyskuje się, gdy centrala współpracuje z gruntowym wymiennikiem ciepła. Jest to instalacja wykonana najczęściej z rur z tworzywa lub ceramicznych długości kilkudziesięciu metrów, zlokalizowana kilkadziesiąt centymetrów poniżej linii przemarzania gruntu. Powietrze po przejściu przez rurę zimą ogrzewa się o kilka stopni, a latem schładza. Tym samym zimą, nawet przy kilkustopniowym mrozie, trafia do centrali powietrze o temperaturze, która nie powoduje zamarzania wymiennika, a cieplejsze powietrze wlotowe oznacza również większe oszczędności energii.

Wydajność. Prawidłowo podana wydajność określa przepływ w odniesieniu do konkretnych parametrów strat ciśnienia. Zdarza się, że wydajność centrali jest podana tylko dla pracy bez instalacji, czyli bez oporów przepływu w instalacji. W przypadku, gdy ma być zastosowany gruntowy wymiennik ciepła, bardzo istotny jest dobór wentylatora nawiewnego i wielkość sprężu centrali, tak aby unikać instalowania dodatkowego wentylatora ze sterowaniem tylko dla wymiennika gruntowego.

Zabezpieczenia. Istotny dla kosztów eksploatacji jest też wybór zabezpieczeń przeciw szronieniu na wymienniku w okresach występowania niskich temperatur. Nagrzewnice są skuteczne, ale mogą być drogie w eksploatacji, jeśli nie mają odpowiedniego sterowania. Tańsza w eksploatacji jest automatyczna regulacja wydajności wentylatorów, ale w czasie mrozów spada wydajność wentylacji. Najprostsze i najbardziej niezawodne sterowniki pozwalają na skokową regulację pracy wentylatorów. Stosowane są również rozwiązania bardziej rozbudowane, pozwalające na płynną pracę centrali, co podnosi komfort użytkowania i zmniejsza zużycie energii.

Izolacja przewodów powinna być zabezpieczona opaskami przed zerwaniem i uszkodzeniem

Bardzo ważny jest materiał, z którego są wykonane przewody, odpowiednia średnica i izolacja

Ważna jest też skuteczna izolacja termiczna, a także akustyczna centrali (materiał, grubość i brak mostków cieplnych). Dbałość o te elementy idzie przeważnie w parze z estetyką obudowy. Dane dotyczące hałasu powinny być podane w jednostkach dB (A), tj. wskazujących na poziom natężenia dźwięku odczuwany przez ludzkie ucho, a nie przez przyrząd pomiarowy. Najkorzystniej jest uzyskać dane poziomu natężenia dźwięku w przewodzie oraz poziomu hałasu do otoczenia w odległości np. 1 metra.

O wyborze centrali decydują też koszty eksploatacyjne – ceny filtrów i dostępność części zamiennych. Warto też zwrócić uwagę na solidność serwisu oraz sprawdzić, czy gwarancja obejmuje całość centrali, czy tylko jej wybrane elementy. Istotne jest też to, czy dostawca centrali oferuje pełny zakres materiałów wykończeniowych oraz instalacyjnych. Ważna jest również jakość oferowanych elementów instalacji, m.in. trwałość, odporność termiczna, tłumienie dźwięku. Dostawca centrali powinien też pomóc w wyborze ekipy instalatorów, a ta powinna wykazać się referencyjnymi realizacjami.

Do porównania central o zbliżonych parametrach wydajności oraz odzysku ciepła można przyjąć m.in. następujące parametry: czy i jak jest rozwiązane odprowadzenie skroplin, czy jest możliwość wyłączenia odzysku w lecie, jaka jest regulacja – płynna czy stopniowa, jaki jest rodzaj i klasa filtrów, czy są czujniki zabrudzenia filtrów (presostaty), czy są przepustnice odcinające i czy są z siłownikami, czy bez, jaka jest moc i ilość stopni mocy nagrzewnic, czy są sterowane skokowo, czy płynnie, czy są czujniki przeciw szronieniu na wymienniku, czy jest zdalny moduł sterujący, czy jest i jak jest realizowana możliwość zmniejszenia lub zwiększenia wydatku powietrza, czy centrala jest wyposażona w zegar sterujący. Oczywiście, nie zawsze będzie potrzeba, aby centrala miała wszystkie wyżej wymienione cechy, gdyż każda z tych funkcji podnosi cenę centrali. Warto jednak wiedzieć, na co należy zwracać uwagę przy jej wyborze.

PROJEKT INSTALACJI

rekuperatory w domach jednorodzinnych

Przewody do czasu zakończenia prac należy zabezpieczać

Niektórzy inwestorzy wychodzą, niestety, z założenia, że projekt instalacji wentylacji mechanicznej to zbędny wydatek. W takim przekonaniu utwierdzani są m.in. przez niektóre firmy oferujące centrale wraz z akcesoriami do samodzielnego montażu bez wcześniejszego wykonania projektu instalacji. Także architekci nie podejmują się chętnie projektowania instalacji wentylacji w domach jednorodzinnych. Dla nich wygodniej jest zaprojektować standardową instalacją grawitacyjną, a mechaniczną niech się martwi kto inny. Co gorsze, wśród niektórych architektów panuje przekonanie, że instalacja wentylacyjna to jedynie kwestia podłączenia kanałów do centrali – przecież są tam i tak wentylatory.

Prawidłowe funkcjonowanie instalacji wentylacyjnej zapewni jedynie dokładne obliczenie oporów oraz spadków ciśnień w przewodach wentylacyjnych. Nie powinno się stosować standardowych projektów, gdyż w domach jednorodzinnych o takiej samej kubaturze mogą być zupełnie inne funkcje pomieszczeń, np. w jednym będzie basen lub sauna, a w innym nie. W domach jednorodzinnych może się nawet zdarzyć konieczność budowy niezależnie działających systemów wentylacyjnych.

Jeśli budynek jednorodzinny ma być wyposażony w centralę wentylacyjną, to można zrezygnować z budowy kanałów wentylacji grawitacyjnej na rzecz instalacji wentylacji mechanicznej. Obniża to koszty inwestycji, gdyż nie trzeba budować kominów wentylacyjnych i instalacja może być wykonana np. z prefabrykowanych kanałów wentylacyjnych. Można w ten sposób zaoszczędzić na materiałach i kosztach montażu, ponieważ otwory i przejścia instalacyjne można przewidzieć już w fazie projektu i nie ma konieczności późniejszego kucia ścian i stropów. Pozwala to także na efektywniejsze poprowadzenie przewodów wentylacyjnych krótkimi i prostymi odcinkami, a tym samym łatwiejsza jest także regulacja instalacji.

BŁĘDY PROJEKTOWE I MONTAŻOWE

Najczęściej popełniane błędy to niepoprawny dobór centrali oraz wadliwie dobrane elementy instalacji, czemu przeważnie towarzyszy także ich niepoprawny montaż. Wielu instalatorów stosuje zasadę, że na wszelki wypadek lepiej przyjąć większe parametry urządzenia od optymalnych dla danego budynku. Przewymiarowanie powoduje, iż spada efektywność pracy instalacji i tym samym wzrastają koszty eksploatacyjne. Ponadto dochodzi do nadmiernej wymiany i przesuszenia powietrza w domu. W takich przypadkach wentylacja nie działa prawidłowo i nie ma efektów w postaci oszczędności energii.

Innym błędem jest wybór central o zbyt małym sprężu w stosunku do rzeczywistej wielkości instalacji. Wówczas nawiew i wywiew ma miejsce tylko w pobliżu centrali. Powietrze nie dociera natomiast do nawiewników i z wywiewników umieszczonych w odległych od centrali pomieszczeniach. W przypadku niewydolnej instalacji mieszkańcy odczuwają dyskomfort, wilgoć wykrapla się na ścianach i powstają pleśnie oraz grzyby w pomieszczeniach sanitarnych. Błędem jest też brak uwzględniania spadków ciśnień w przewodach wentylacyjnych i związanych z nimi zmianami średnic przewodów wentylacyjnych. Spotyka się też instalacje, w których nagrzewnice zapobiegające szronieniu na wymienniku pracują praktycznie przez całą zimę, a to powoduje bardzo wysokie koszty eksploatacji. Częstym błędem montażowym jest też brak izolacji przewodów wentylacyjnych. Wówczas po niedługim czasie eksploatacji na sufitach i ścianach, w miejscach przebiegu rur wentylacyjnych, powstają zacieki od skroplin z zewnętrznej powierzchni przewodów. Pociąga to za sobą konieczność wymiany instalacji, tynków i malowanie pomieszczeń, co wiąże się wysokimi z kosztami.

Błędem jest też stosowanie „oszczędnościowej” wersji instalacji w stosunku do projektu. Instalację np. z mniejszą niż wymagana liczbą przepustnic trudno wyregulować i powoduje ona uciążliwy szum, występują zbyt wysokie wartości nawiewów i wywiewów na anemostatach położonych bliżej rekuperatora. Następnym błędem jest stosowanie zbyt małych średnic kanałów w stosunku do przewidzianych w projekcie – występują wówczas zwiększone opory, a tym samym zakłócenia działania oraz szum (hałas) w anemostatach na zakończeniach instalacji.

Innym błędem montażowym są zagięcia instalacji, co powoduje zwiększony opór w tym miejscu kanału, a niekiedy dochodzi nawet do zablokowania przepływu powietrza. Wśród błędów montażowych zdarzają się też nieprawidłowe prowadzenia przewodów przez przegrody i stropy, których efektem bywają przetarcia i rozszczelnienia instalacji. Banalnym, aczkolwiek nierzadkim, błędem montażowym jest takie usytuowanie centrali w pomieszczeniu, które uniemożliwia jej serwis, a nawet wymianę filtrów. Istotna jest też lokalizacja panelu sterowania – umieszcza się go zazwyczaj w centralnej części budynku (przedpokój, kuchnia itp.), a nie w pomieszczeniach gospodarczych. Zdarzają się też instalacje wykonane z nieodpowiednich materiałów, np. kanały z przewodów kanalizacyjnych.

Warto więc montaż centrali nawiewno- -wywiewnej powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która ma odpowiednie doświadczenie w tego typu realizacjach. Dobrze, jeśli taka firma ma rekomendacje producenta.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Feliks Feliks, 01.04.2015r., 06:46:03 Rekuperator (<a href="http://www.klima-premium.pl/rekuperacja" target="_blank">http://www.klima-premium.pl/rekuperacja</a>) wydaje się być naprawdę bardzo dobrym urządzniem do odzyskiwania ciepła. Nie miałem przyjemności nigdy korzystać, ale po przeczytaniu artykułu zglębie swoją wiedze w temecie.

Powiązane

mgr inż. Janusz Strzyżewski Gniazda wtyczkowe i łączniki w instalacjach elektrycznych

Gniazda wtyczkowe i łączniki w instalacjach elektrycznych Gniazda wtyczkowe i łączniki w instalacjach elektrycznych

W każdej standardowej instalacji elektrycznej występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania instalacji.

W każdej standardowej instalacji elektrycznej występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania instalacji.

Redakcja Prysznic bez brodzika

Prysznic bez brodzika Prysznic bez brodzika

Bardzo modne jest ostatnio minimalistyczne rozwiązanie – prysznic bez typowego brodzika, w którym woda leje się bezpośrednio na podłogę. Jednak podążając za modą i wybierając prysznic bez brodzika, należy...

Bardzo modne jest ostatnio minimalistyczne rozwiązanie – prysznic bez typowego brodzika, w którym woda leje się bezpośrednio na podłogę. Jednak podążając za modą i wybierając prysznic bez brodzika, należy zastanowić się, czy nasza łazienka jest gotowa na takie rozwiązanie.

Waldemar Joniec Pompy ciepła od A do Z

Pompy ciepła od A do Z Pompy ciepła od A do Z

Na jakim etapie budowy należy podjąć decyzję o ogrzewaniu domu pompą ciepłą? Jak ona działa? Na co trzeba zwracać uwagę, aby instalacja i eksploatacja nie pociągały za sobą niepotrzebnych kosztów?

Na jakim etapie budowy należy podjąć decyzję o ogrzewaniu domu pompą ciepłą? Jak ona działa? Na co trzeba zwracać uwagę, aby instalacja i eksploatacja nie pociągały za sobą niepotrzebnych kosztów?

Redakcja Wanna w podłodze

Wanna w podłodze Wanna w podłodze

Wanna wpuszczana w podłogę to niemal basen w domu. Kiedyś niedościgły przedmiot marzeń, kojarzący się z hollywoodzkim luksusem. Dziś - rozwiązanie w zasięgu ręki, do tego z brokatową fugą, mieniącą się...

Wanna wpuszczana w podłogę to niemal basen w domu. Kiedyś niedościgły przedmiot marzeń, kojarzący się z hollywoodzkim luksusem. Dziś - rozwiązanie w zasięgu ręki, do tego z brokatową fugą, mieniącą się niczym szlachetne kamienie. Żeby nie przysporzyć sobie zbędnych kłopotów budowlanych, trzeba tylko ten pomysł uwzględnić odpowiednio wcześnie.

Waldemar Joniec Pompy ciepła

Pompy ciepła Pompy ciepła

O coraz większym zainteresowaniu inwestorów pompami ciepła decydują niskie koszty eksploatacyjne oraz to, że energia elektryczna do ich zasilania jest powszechnie dostępna, co nie zawsze ma miejsce w przypadku...

O coraz większym zainteresowaniu inwestorów pompami ciepła decydują niskie koszty eksploatacyjne oraz to, że energia elektryczna do ich zasilania jest powszechnie dostępna, co nie zawsze ma miejsce w przypadku innych nośników energii, jak np. gaz ziemny, olej opałowy, węgiel czy biomasa.

Jerzy Kosieradzki Kotły kondensacyjne

Kotły kondensacyjne Kotły kondensacyjne

Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie zużycia gazu jest zastosowanie w instalacji c.o. kotła kondensacyjnego.

Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie zużycia gazu jest zastosowanie w instalacji c.o. kotła kondensacyjnego.

Hanna Czerska Istotny szczegół

Istotny szczegół Istotny szczegół

Dla jednych są nic nie znaczącym detalem, dla innych zaś ciekawym i ważnym elementem dekoracyjnym, który podkreśla charakter wnętrza, zachowując jednocześnie swoje podstawowe funkcje. Mowa o włącznikach,...

Dla jednych są nic nie znaczącym detalem, dla innych zaś ciekawym i ważnym elementem dekoracyjnym, który podkreśla charakter wnętrza, zachowując jednocześnie swoje podstawowe funkcje. Mowa o włącznikach, fachowo nazywanych łącznikami, które włączają i wyłączają światło, ale pełnią także wiele dodatkowych funkcji.

mgr inż. Karol Kuczyński Bezpieczne instalacje elektryczne

Bezpieczne instalacje elektryczne Bezpieczne instalacje elektryczne

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna w budynku, a także właściwie dobrany osprzęt elektroinstalacyjny gwarantują bezawaryjną eksploatację urządzeń elektrycznych, a przede wszystkim bezpieczeństwo...

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna w budynku, a także właściwie dobrany osprzęt elektroinstalacyjny gwarantują bezawaryjną eksploatację urządzeń elektrycznych, a przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników.

mgr inż. Karol Kuczyński Inteligentny budynek. Przegląd popularnych standardów

Inteligentny budynek. Przegląd popularnych standardów Inteligentny budynek. Przegląd popularnych standardów

Nowoczesny dom to nie tylko budynek wykonany w zgodzie z obowiązującymi standardami, ale obiekt wyposażony w wiele różnych urządzeń elektrycznych, ułatwiających codzienne życie.

Nowoczesny dom to nie tylko budynek wykonany w zgodzie z obowiązującymi standardami, ale obiekt wyposażony w wiele różnych urządzeń elektrycznych, ułatwiających codzienne życie.

Jerzy Kosieradzki Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może służyć jako podstawowy system ogrzewania, częściej jednak używa się go do wspomagania ogrzewania tradycyjnego w celu uzyskania efektu ciepłej podłogi w pomieszczeniu,...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może służyć jako podstawowy system ogrzewania, częściej jednak używa się go do wspomagania ogrzewania tradycyjnego w celu uzyskania efektu ciepłej podłogi w pomieszczeniu, np. w łazience.

Redakcja Ochrona odgromowa budynków jednorodzinnych

Ochrona odgromowa budynków jednorodzinnych Ochrona odgromowa budynków jednorodzinnych

Wyładowania atmosferyczne stanowią realne zagrożenie. Aby zminimalizować skutki ich uderzeń, należy stosować odpowiednią ochronę odgromową – zewnętrzną i wewnętrzną.

Wyładowania atmosferyczne stanowią realne zagrożenie. Aby zminimalizować skutki ich uderzeń, należy stosować odpowiednią ochronę odgromową – zewnętrzną i wewnętrzną.

Redakcja Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń

Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń Nawiewnik - sposób na prawidłową wentylację pomieszczeń

Aby system wentylacji skutecznie usuwał zanieczyszczone powietrze z budynku, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Do tego celu najlepiej służą nawiewniki...

Aby system wentylacji skutecznie usuwał zanieczyszczone powietrze z budynku, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Do tego celu najlepiej służą nawiewniki powietrza.

Waldemar Joniec Jak dobierać grzejniki c.o.

Jak dobierać grzejniki c.o. Jak dobierać grzejniki c.o.

Głównym zadaniem grzejników c.o. jest skuteczne ogrzanie pomieszczeń. Dlatego przy zakupie należy zwracać uwagę na ich moc cieplną. Warto również pamiętać, że grzejniki stanowią trwały, widoczny element...

Głównym zadaniem grzejników c.o. jest skuteczne ogrzanie pomieszczeń. Dlatego przy zakupie należy zwracać uwagę na ich moc cieplną. Warto również pamiętać, że grzejniki stanowią trwały, widoczny element wyposażenia wnętrza i wpływają na jego wystrój.

Redakcja Wodomierze

Wodomierze Wodomierze

W każdej sieci wodociągowej  na przyłączu doprowadzającym wodę do budynku instaluje się wodomierze. Są to liczniki, które mierzą strumień przepływającej  wody. Dzięki  tym urządzeniom możliwe są rozliczenia...

W każdej sieci wodociągowej  na przyłączu doprowadzającym wodę do budynku instaluje się wodomierze. Są to liczniki, które mierzą strumień przepływającej  wody. Dzięki  tym urządzeniom możliwe są rozliczenia między dostawcą wody a jej odbiorcą - właścicielem nieruchomości oraz rozliczenia w budynkach wielorodzinnych, tak aby dany użytkownik płacił tylko za wodę przez siebie zużytą.

Redakcja Dlaczego warto wybrać pompę ciepła

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła Dlaczego warto wybrać pompę ciepła

To, czy pompa ciepła (biorąc pod uwagę relację kosztów eksploatacji do ceny zakupu) jest opłacalna w porównaniu z kotłem na takie lub inne paliwo jest zawsze zależne od obecnych cen danego paliwa i zmienia...

To, czy pompa ciepła (biorąc pod uwagę relację kosztów eksploatacji do ceny zakupu) jest opłacalna w porównaniu z kotłem na takie lub inne paliwo jest zawsze zależne od obecnych cen danego paliwa i zmienia się z każdym dniem.

Tomasz Trusewicz Wentylacja kuchni

Wentylacja kuchni Wentylacja kuchni

Wentylacja kuchni jest bardzo ważna, gdyż pozwala usuwać zanieczyszczenia powstające: na skutek gotowania (zapachy i wilgoć), zmywania (wilgoć), spalania gazu (produkty spalania gazu).

Wentylacja kuchni jest bardzo ważna, gdyż pozwala usuwać zanieczyszczenia powstające: na skutek gotowania (zapachy i wilgoć), zmywania (wilgoć), spalania gazu (produkty spalania gazu).

Tomasz Trusewicz Wentylacja łazienki

Wentylacja łazienki Wentylacja łazienki

Poprawne rozwiązanie wentylacji w łazience ma duże znaczenie nie tylko dla tego pomieszczenia, ale również dla całego mieszkania. To właśnie poprzez łazienkę jest usuwana znaczna część zanieczyszczonego...

Poprawne rozwiązanie wentylacji w łazience ma duże znaczenie nie tylko dla tego pomieszczenia, ale również dla całego mieszkania. To właśnie poprzez łazienkę jest usuwana znaczna część zanieczyszczonego powietrza z pokoi.

Redakcja Rekuperacja w domach zamieszkanych

Rekuperacja w domach zamieszkanych Rekuperacja w domach zamieszkanych

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu...

Montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu zamieszkanym jest zazwyczaj istotną częścią procesu termomodernizacji budynku, którego właściciele mają świadomość, że po dokładnym zaizolowaniu ścian, wymianie okien i pozbyciu się wszystkich mostków termicznych oraz całkowitej zmianie elewacji budynku, ostatnim krokiem do posiadania nowoczesnego, energooszczędnego i zdrowego domu jest instalacja działającej przez cały rok wentylacji, która zapewni dodatkowo rzeczywiste oszczędności...

Waldemar Joniec Montaż rekuperatora w remontowanym domu

Montaż rekuperatora w remontowanym domu Montaż rekuperatora w remontowanym domu

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze...

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Waldemar Joniec Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć

Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć Nawiewniki i kratki nawiewne – co warto o nich wiedzieć

Nawiewniki to elementy instalacji, które łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem. Przy ich doborze uwzględnia się nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza,...

Nawiewniki to elementy instalacji, które łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem. Przy ich doborze uwzględnia się nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza, ale też poziom emisji hałasu i możliwość wkomponowania tych elementów w wystrój pomieszczenia.

Waldemar Joniec O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora

O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora O czym należy pamiętać przy wyborze klimatyzatora

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników.

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników.

Redakcja Rodzaje kominków dachowych

Rodzaje kominków dachowych Rodzaje kominków dachowych

Kominy służą do odprowadzania spalin oraz do wentylacji. Istnieje kilka podstawowych typów, z których każdy ma inną funkcję, inne rozmiary, jest zbudowany z innych materiałów itp. Prezentujemy miniprzewodnik...

Kominy służą do odprowadzania spalin oraz do wentylacji. Istnieje kilka podstawowych typów, z których każdy ma inną funkcję, inne rozmiary, jest zbudowany z innych materiałów itp. Prezentujemy miniprzewodnik po kominkach dachowych.

Redakcja Jakie są podstawowe przyczyny złej pracy komina?

Jakie są podstawowe przyczyny złej pracy komina? Jakie są podstawowe przyczyny złej pracy komina?

Komin to urządzenie lub zespół urządzeń służących do odprowadzenia gazów spalinowych z paleniska na zewnątrz pomieszczeń, w których dane urządzenia się znajdują. Zasada działania komina oparta jest na...

Komin to urządzenie lub zespół urządzeń służących do odprowadzenia gazów spalinowych z paleniska na zewnątrz pomieszczeń, w których dane urządzenia się znajdują. Zasada działania komina oparta jest na różnicy temperatur w kominie i na zewnątrz niego. Powstające ciepło w procesie spalania powoduje wzrost temperatury wewnątrz komina, co w efekcie wywołuje siłę wyporu słupa powietrza w kominie w stosunku do powietrza atmosferycznego.

Redakcja Jak prawidłowo wybrać komin

Jak prawidłowo wybrać komin Jak prawidłowo wybrać komin

Komin to wyrób budowlany, który jest nierozłącznie związany z systemem grzewczym i nie można go projektować w oderwaniu od podstawowych informacji związanych z rodzajem kotła czy też zastosowanym paliwem.

Komin to wyrób budowlany, który jest nierozłącznie związany z systemem grzewczym i nie można go projektować w oderwaniu od podstawowych informacji związanych z rodzajem kotła czy też zastosowanym paliwem.

Najnowsze produkty i technologie

Pipelife Polska S.A. Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych...

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest system Stormbox, oferowany przez firmę Pipelife. Jest to kompleksowy system skrzynek retencyjno-rozsączających, który zapewnia efektywne zagospodarowanie wody deszczowej.

Izodom 2000 Polska Sp. z o.o. Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego...

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego podejścia do budownictwa, świadomość na temat efektywności energetycznej budynków jest kluczowa dla każdego właściciela nieruchomości.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

STYROPMIN Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać,...

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać, wybierając materiał ociepleniowy.

Owens Corning PAROC Polska Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian? Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć...

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć stan naszych ścian zewnętrznych. Prawidłowa konserwacja i naprawy są nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zabezpieczenia ważnych elementów konstrukcji przed postępującymi uszkodzeniami. W tym artykule przyjrzymy się, jak efektywnie ocenić zniszczenia oraz podjąć odpowiednie kroki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.