EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak chronić falowniki instalacji PV od przepięć

Pożar falownika PV [17]
Pożar falownika PV [17]

Systemy fotowoltaiczne projektowane i instalowane zgodnie zasadami wiedzy technicznej oraz wymagań określonych w normach przedmiotowych powinny spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Elementem składowym każdej instalacji PV jest falownik.

Moduły fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną na energię prądu stałego. Sieć elektroenergetyczna, do której oddajemy produkowaną energię elektryczną, pracuje przy napięciu przemiennym 3×230/400 V o częstotliwości 50 Hz. W dużym uproszczeniu zadaniem falownika jest zamiana prądu stałego na przemienny, tak by wytworzona energia była kompatybilna z energią dostarczaną z sieci elektroenergetycznej.

Falowniki stanowią średnio około 20% całości poniesionych nakładów finansowych na budowę własnej instalacji PV. Każda chwila, w której możemy, a jednak nie sprzedajemy produkowanej energii elektrycznej, wydłuża czas zwrotu z poniesionej inwestycji. W przypadku, gdy ulegnie uszkodzeniu jedno ogniwo zainstalowane na dachu, nie utracimy pełnej funkcjonalności naszej elektrowni. Jednak gdy ulegnie uszkodzeniu falownik przestaje ona dostarczać nam zysków, przestaje się zwracać, a zaczyna generować dodatkowe koszty przyjazdu wykwalifikowanego serwisu, ewentualnych napraw czy też wymiany, jednocześnie powodując niepotrzebny dyskomfort u użytkownika.

fot1 falowniki
Fot. 1. Uszkodzony falownik PV [1]
fot2 falowniki
Fot. 2. Pożar domu spowodowany uszkodzeniem falownika [16]
fot3 falowniki
Fot. 3. Wewnętrzny pożar falownika instalacji PV (w części DC) [17]

Czy falowniki PV ulegają uszkodzeniom? Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło: „falowniki PV uszkodzenia”, a natychmiast otrzymujemy kilkanaście zdjęć uszkodzeń, porad serwisowych itp.

Na fot. 1 widzimy uszkodzony stopień wyjściowy falownika, a dokładnie rozerwane warystory na wyjściu dwóch z faz oraz osmaloną płytkę PCB [1]. Na szczęście nie doszło do pożaru.

Na fot. 2 widzimy uszkodzony falownik, który zainicjował pożar poddasza [16]. Na fot.3fot. 4fot. 5 i fot. główne. możemy zobaczyć inne skutki awarii falowników.

Bardzo ciekawie przedstawiają się statystyki awarii i uszkodzeń w instalacjach fotowoltaicznych pochodzące z niemieckiego zakładu ubezpieczeń Mannheimer Versicherung [2, 3] (rys. 1).

Wyładowania atmosferyczne i przepięcia stanowią 26% awarii i uszkodzeń. Jeszcze ciekawsze są dane z TÜV Rhein­land [245] (rys. 2).

Pojawia się pozycja – błąd projektowy. Dokładnie wczytując się w tekst źródłowy odnajdujemy informację, iż w tym przypadku chodzi o uszkodzenia spowodowane błędami projektowymi zarówno w zakresie instalacji elektrycznej (niewłaściwy dobór urządzeń, kabli, izolacji itp.), jak i mechanicznej.

fot4 falowniki
Fot. 4. Skutki przepięcia i następującego po nim zapłonu łuku po stronie DC falownika w instalacji PV – zwęglenie części płytki PCB [17]

Należy zwrócić uwagę, iż błędy projektowe mogą prowadzić do awarii sprzętu. Sumując wartości dotyczące awarii sprzętu i błędów projektowych, otrzymujemy 52% przyczyn wszystkich problemów. Jest to już znacząca liczba.

Planowane postarzanie produktu

„Planowane postarzanie produktu", także „planowane ograniczenie trwałości produktu", „zaplanowana żywotność produktu" – jest to strategia producenta mająca na celu takie projektowanie towarów, aby miały one ograniczony czas użytecznego życia, po tym zaś okresie stawały się niesprawne, a często nieopłacalne w naprawie.

Planowe postarzanie produktu ma wymusić na konsumencie ponowne kupienie produktu i tym samym przyniesienie zysku producentowi. Co do zasady przedsiębiorstwa produkcyjne nie przyznają się do tej praktyki, a niekiedy otwarcie ją negują” – źródło Wikipedia [15].

fot5 falowniki
Fot. 5. Skutki niewłaściwego działania zabezpieczeń instalacji fotowoltaicznej – pożar falownika [17]

W obecnych czasach powszechna staje się sytuacja, gdy naprawa zepsutego sprzętu okazuje się mniej korzystna niż zakup nowego. Od początku XXI w. zauważalne jest ww. zjawisko, które dotyczy szczególnie produktów z rynku RTV i AGD. Są one tak projektowane, aby uległy uszkodzeniu po kilku latach użytkowania, a ich ewentualna naprawa przez serwisy, wobec kosztów usługi serwisowej w porównaniu do ceny nowego produktu, staje się nieopłacalna.

Należy zauważyć, iż omawiane zjawisko nie ogranicza się tylko do sprzętu RTV/AGD. Kolejny przykład – samochody. Już przyzwyczailiśmy się, iż po kilku latach od wyjechania z salonu wszystko „zaczyna się sypać”. Cóż wówczas robimy – szybko sprzedajemy coraz częściej psujący się samochód.

W przypadku falowników PV jest dokładnie tak samo. Zestawiając wcześniej opisane dane statystyczne, jednoznacznie można stwierdzić, iż należy się spodziewać awarii instalacji PV w perspektywie czasu życia (czasu eksploatacji) liczonej na 25–30 lat.

Unia Europejska postanowiła wprowadzić przepisy prawne zobowiązujące producentów do tego, aby ich wyroby stały się trwałe i łatwiejsze do naprawy. Przepisy wydłużające trwałość produktów to krok w dobrą stronę.

Od USA po Europę, użytkownicy domagają się prawa do naprawy, ponieważ są zmęczeni produktami, które zostały zaprojektowane z myślą o przedwczesnym zużyciu – ocenia Chloe Fayole z European Environmental Citizens’ Organisation for Standardisation – ECOS, która prowadzi kampanię Coolproducts - i opowiada się za prawem do naprawy dla europejskich konsumentów” [6].

Spójrzmy ponownie na rys. 2. Policzmy procenty. Poczytajmy dyskusję na forach serwisowych, a wówczas zdamy sobie sprawę z realnego zagrożenia naszej inwestycji, z ewentualnych dodatkowych kosztów po okresie gwarancji, z ograniczeń i wyłączeń w zakresie napraw gwarancyjnych.

rys1 falowniki
Rys. 1. Statystyki awarii i uszkodzeń w instalacjach fotowoltaicznych na podstawie danych z niemieckiego zakładu ubezpieczeń Mannheimer Versicherung [2, 3]
falowniki rys2

Rys. 2. Zestawienie przyczyn awarii instalacji PV wg danych TÜV Rheinland [2, 4, 5]

W przypadku urządzeń elektrycznych i elektronicznych w celu sztucznego postarzania wykorzystuje się brak koordynacji energetycznej zewnętrznych i wewnętrznych elementów i urządzeń do ograniczania przepięć.

Najważniejszym kryterium doboru ich parametrów jest napięciowy poziom ochrony (Up) szczegółowo definiowany w normie PN-EN 61643-11:2013 [9]. Parametr Up ogranicznika przepięć powinien być skoordynowany z napięciem wytrzymywanym przez badane urządzenie Uw stosownie do wymagań normy PN-EN 60664-1 [10].

Należy zauważyć, iż wycofana norma PN-EN 62305-4:2006 [11] w załączniku C szczegółowo opisywała zasady prawidłowiej koordynacji energetycznej SPD – łącznie na 17 stronach. W aktualnej wersji normy PN-EN 62305-4:2011 nie ma ww. opisanych zasad koordynacji. Powszechny w Polsce i nie tylko brak właściwej koordynacji SPD skutkuje uszkodzeniami chronionych urządzeń pomimo stosowania ograniczników przepięć dobranych wg PN-EN 62305-4:2011. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego faktu, a uszkodzenia przypisujemy złemu losowi lub mówimy: „spaliło się zgodnie z normą”.

Podłączenie i ochrona przeciwprzepięciowa falowników PV

Procedura podłączenia instalacji PV do sieci elektroenergetycznej składa się z kilku etapów.

W pierwszej kolejności należy sporządzić projekt instalacji PV. Z punktu widzenia bezpieczeństwa, i nie tylko, zaleca się doposażyć/wyposażyć obiekt przeznaczony pod inwestycję w instalację odgromową. Z punktu widzenia planowanego zużycia sprzętu należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przeciwprzepięciową.

W budynku (z zewnętrznym urządzeniem piorunochronnym i z zachowanym odstępem separującym) w celu zabezpieczenia falownika przed skutkami przepięć należy zainstalować (rys. 3.):

  • w rozdzielnicy głównej budynku ogranicznik przepięć klasy T1 kombinowany zbudowany w oparciu o iskiernik skoordynowany energetycznie z urządzeniem końcowym poprzez np. sterowany iskiernik (stosownie do załącznika C normy PN-EN 62305-4:2006 – w celu zabezpieczenia przed planowanym postarzaniem falownika PV),
  • na wyjściu AC falownika w miejscu przyłączenia sieci niskiego napięcia ogranicznik przepięć klasy T2, jeśli długość przewodów do rozdzielnicy jest większa niż 10 m,
  • na wejściu DC falownika w miejscu przyłączenia kabli z paneli PV ogranicznik przepięć klasy T2 przeznaczony do systemów PV,
  • na wyjściu paneli PV, jeśli długość przewodów do falownika jest większa niż 10 m, ogranicznik przepięć klasy T2 dedykowany do systemów PV,
  • na wejściu sterującym falownika (jeśli takie posiada i są one wykorzystywane) ogranicznik przepięć przeznaczony do torów sygnałowych klasy C2.
rys3 falowniki
Rys. 3. Budynek z zewnętrznym urządzeniem piorunochronnym i z zachowanym odstępem separującym, gdzie: 1 – wejście DC falownika, 2 – strona AC falownika, 3 – sieć zasilająca nn 230/400 V, 4 – interfejs przesyłu danych, 5 – połączenia wyrównawcze/zaciski uziemiające, 6 – układ zwodów pionowych na dachu/iglica odgromowa z podstawą betonową [12]

Po sporządzeniu projektu można przystąpić do budowy. Na końcowym etapie inwestycji należy zwrócić szczególną uwagę na zgodność dokumentacji ze stanem faktycznym. Niezgodność projektu z rzeczywistością może stanowić podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Po zakończeniu prac chęć podłączenia instalacji PV do sieci elektroenergetycznej należy wraz z niezbędną dokumentacją (druk zgłoszenia, schemat instalacji elektrycznej obiektu, szczegółowe dane projektowe dotyczące mocy zainstalowanej itp.) przedłożyć w lokalnym zakładzie energetycznym. W ciągu 30 dni zostanie wymieniony nam licznik energii elektrycznej na dwukierunkowy.

Ostatnim etapem całej inwestycji jest podpisanie umowy z lokalnym dystrybutorem energii elektrycznej.

Specjalne ograniczniki przepięć do ochrony instalacji fotowoltaicznych

Ogniwa fotowoltaiczne ze względu na swoją specyfikę mogą pracować przy prądzie znamionowym bardzo zbliżonym do prądu zwarciowego. Ograniczniki przepięć dla systemów PV (DC) są inaczej budowane niż dla sieci prądu zmiennego (AC) m.in. dlatego, że prądy następcze przy prądzie stałym trudno jest wyłączyć ze względu na nieprzechodzenie prądu przez zero. Wymusza to stosowanie specjalnych konstrukcji zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 50539-11:2013-06 [13], zastąpionej w 2019 roku przez normę PN-EN 61643-31:2019-07 [14].

Głównym problemem w budowie ogranicznika PV jest bezpieczne odłączenie SPD w przypadku jego uszkodzenia lub przegrzania. Ma to na celu zapobieganie pożarowi. Klasycznie stosowane rozwiązanie polegające na stosowaniu zgrzewanego złącza bimetalicznego nie może być bezpośrednio zastosowane dla układów DC (PV).

Ograniczniki przepięć prądu stałego składają się zazwyczaj z trzech elementów ucinających, ograniczających lub kombinowanych równolegle połączonych ze specjalnymi bezpiecznikami nadprądowymi sprzężonymi z modułami ograniczającymi przepięcia i działającymi sekwencyjnie. W przypadku pojawienia się krótkotrwałego przepięcia powinien zadziałać tylko moduł ucinający lub ograniczający przepięcie.

rys4 falowniki
Rys. 4. Dwustopniowy ogranicznik przepięć do ogniw PV [12]

Jeśli zaburzenie trwa dłużej (czas działania zależny od budowy i własności konkretnego SPD), wówczas ogranicznik przepięć powinien mieć możliwość skutecznego przerwania płynącego prądu zwarciowego (DC) (rys. 4).

Ograniczniki przepięć do paneli PV charakteryzują się również innym napięciowym poziomem ochrony Up – dobieranym w zależności od napięcia pracy stringu. Wartości prądów znamionowych (In) i impulsowych (Iimp) należy dobierać w zależności od przyjętej klasy ochrony, a co za tym idzie maksymalnej wartości prądu piorunowego (10/350 µs), klasy probierczej ogranicznika (T1 lub T2), liczby przewodów odprowadzających zewnętrznego systemu ochrony odgromowej. Szczegóły można znaleźć w normie PN-EN 61643-31 [10].

Zestawienie wymaganych wartości minimalnych prądów znamionowych SPD zaczerpnięto z tabeli A.2 ww. normy i przedstawiono w tabelach 1. i 2.

tab1 falowniki
Tabela 1. Dobór minimalnej wartości prądu znamionowego (In) i impulsowego (Iimp) ograniczników przepięć klasy T1 ograniczających lub kombinowanych (połączenie szeregowe warystorów i iskierników) zgodnie z PN-EN 61643-31 [12, 14]
tab2 falowniki
Tabela 2. Dobór minimalnej wartości prądu znamionowego (In) i impulsowego (Iimp) ograniczników przepięć klasy T1 ucinających (iskierników) lub kombinowanych (połączenie równoległe warystorów i iskierników) zgodnie z PN-EN 61643-31 [12, 14]

Najczęściej popełniane błędy

1. Główne kryterium wyboru oferty na system PV – 100% cena.
2. Pomijanie tematu bezpieczeństwa na etapie inwestycji – wróć do pkt 1.
3. Bezgraniczna ufność w deklarowaną jakość usługi, produktu i jego/jej estetyczny wygląd.
4. Ograniczenia w umowie gwarancyjnej – w zakresie świadczeń gwarancyjnych.
5. Brak zabezpieczeń od skutków przepięć falowników PV.

Podsumowanie

Własne elektrownie słoneczne stają się coraz bardziej popularne i modne w Polsce. Dostrzegając ich zalety, aktywnie z nich korzystając, nie można zapominać o zagrożeniach, które wraz ze sobą niosą. Ryzyko pożaru obiektu, na którym są zainstalowane, wzrasta znacząco. Bez skutecznej ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej okres zwrotu z inwestycji może być dłuższy lub w ekstremalnych przypadkach koszty przewyższą znacząco potencjalne zyski. W Polskim prawie powinien być wprowadzony zapis nakładający na użytkowników instalacji PV konieczność wyposażenia ich w urządzenia piorunochronne i przeciwprzepięciowe. Brak takiej regulacji jest wykorzystywany do zmniejszenia kosztów inwestycji. Ubezpieczenie daje tylko złudną nadzieję na pokrycie ewentualnych strat. Podsumowując, zaleca się instalację potocznie zwanej odgromówki i przepięciówki.

Literatura

1. Strona internetowa: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3627274.html#gallery-1
2. Strona internetowa: https://flixenergy.pl/blog-725-czy-instalacje-pv-sa-bezpieczne-pod-wzgledem-pozarowym-#close
3. „Schadenstatistik Photovoltaik. Schadenursachen nach Stückzahlen”, Mannheimer Versicherung 2010.
4. Sepanski et al., „Assessing Fire Risks in Photovoltaic Systems and Developing Safety Concepts for Risk Minimization”, TÜV Rheinland Energie und Umwelt GmbH, 2018.
5. Strona internetowa: www.sma-sunny.com/en/fire-safety-of-pv-systems (2021.04.12).
6. Strona internetowa: https://www.dziennikprawny.pl/pl/a/prawo-do-naprawy-w-unii-europejskiej-od-2021-roku - data pozyskania (2020.12.13).
7. PN-EN 62305-4:2011, „Ochrona odgromowa. Część 4: Urządzenia elektryczne i elektroniczne w obiektach”.
8. PN-EN 61000-4-5:2014-10, „Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC). Część 4–5: Metody badań i pomiarów. Badanie odporności na udary”.
9. PN-EN 61643-11:2013, „Niskonapięciowe urządzenia ograniczające przepięcia. Część 11: Urządzenia ograniczające przepięcia w sieciach elektroenergetycznych niskiego napięcia. Wymagania i metody badań”.
10. PN-EN 60664-1:2011, „Koordynacja izolacji urządzeń elektrycznych w układach niskiego napięcia. Część 1: Zasady, wymagania i badania”.
11. PN-EN 62305-4:2006, „Ochrona odgromowa. Część 4: Urządzenia elektryczne i elektroniczne w obiektach budowlanych”.
12. Poradnik ochrony odgromowej”, Neumarkt DEHN, 2019.
13. PN-EN 50539-11:2013-06, „Niskonapięciowe urządzenia ograniczające przepięcia. Urządzenia ograniczające przepięcia do zastosowań specjalnych z włączeniem napięcia stałego. Część 11: Wymagania i badania dla SPD w zastosowaniach fotowoltaicznych”.
14. PN-EN 61643-31:2019-07, „Niskonapięciowe urządzenia ograniczające przepięcia. Część 31: Wymagania i metody badań dla SPD instalacji fotowoltaicznych”.
15. Strona internetowa: https://pl.wikipedia.org/wiki/Planowane_postarzanie_produktu (2021.08.06).
16. Strona internetowa: https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/630639/fire-solar-pv-systems-investigations-evidence.pdf (2021.08.06).
17. Strona internetowa: https://www.acsolarwarehouse.com/news/solar-fires-dc-arc-faults-on-solar-systems/ (2020.10.09).

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Instalacje fotowoltaiczne w zakładach CEMEX w Europie Centralnej

Instalacje fotowoltaiczne w zakładach CEMEX w Europie Centralnej Instalacje fotowoltaiczne w zakładach CEMEX w Europie Centralnej

Instalacje fotowoltaiczne działające w wytwórniach betonu i kopalniach kruszyw w Europie Centralnej wyprodukowały już od 2023 r. 1 GWh energii elektrycznej . To znacznie więcej niż potrzeba do zasilania...

Instalacje fotowoltaiczne działające w wytwórniach betonu i kopalniach kruszyw w Europie Centralnej wyprodukowały już od 2023 r. 1 GWh energii elektrycznej . To znacznie więcej niż potrzeba do zasilania 333 gospodarstw domowych przez cały rok. CEMEX planuje dalsze inwestycje w odnawialne źródła energii w ramach globalnej strategii „Future in Action,” której celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

Michał Marona Trendy w fotowoltaice na 2024 rok

Trendy w fotowoltaice na 2024 rok Trendy w fotowoltaice na 2024 rok

W dynamicznie zmieniającym się świecie energetyki odnawialnej, fotowoltaika stała się kluczowym elementem zrównoważonego rozwoju. Zapytaliśmy eksperta, jakie będą najważniejsze trendy w segmencie mikroinstalacji...

W dynamicznie zmieniającym się świecie energetyki odnawialnej, fotowoltaika stała się kluczowym elementem zrównoważonego rozwoju. Zapytaliśmy eksperta, jakie będą najważniejsze trendy w segmencie mikroinstalacji prosumenckich, które będą kształtować branżę w 2024 r.

Gabriela Roszkowska Montaż paneli fotowoltaicznych – dostępne rozwiązania

Montaż paneli fotowoltaicznych – dostępne rozwiązania Montaż paneli fotowoltaicznych – dostępne rozwiązania

Branża fotowoltaiczna dynamicznie się rozwija – coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na montaż własnej instalacji. Aby przedsięwzięcie to było sensowne i opłacalne, trzeba dobrze rozważyć,...

Branża fotowoltaiczna dynamicznie się rozwija – coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na montaż własnej instalacji. Aby przedsięwzięcie to było sensowne i opłacalne, trzeba dobrze rozważyć, gdzie taką instalację zamontować i w jaki sposób to zrobić. Ważną kwestią jest zatem wybór odpowiedniej konstrukcji do montażu instalacji PV.

Marcin Baliński Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

Czy fotowoltaika nadal się opłaca? Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

W kwietniu 2023 r. minął pierwszy rok obowiązywania tzw. nowych zasad w rozliczeniu prosumentów, czyli osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Przed ich wejściem w życie niemal każdy zainteresowany...

W kwietniu 2023 r. minął pierwszy rok obowiązywania tzw. nowych zasad w rozliczeniu prosumentów, czyli osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Przed ich wejściem w życie niemal każdy zainteresowany słyszał, że warto się spieszyć, bo potem nie będzie się opłacać. A jak jest w rzeczywistości?

mgr inż. Karol Miazio Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim

Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność,...

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Jednak najważniejszą kwestią powinno być bezpieczeństwo użytkowania instalacji.

Marcin Baliński Jak dobrać wielkość/moc instalacji fotowoltaicznej?

Jak dobrać wielkość/moc instalacji fotowoltaicznej? Jak dobrać wielkość/moc instalacji fotowoltaicznej?

Bardzo często klienci, chcąc kupić instalację fotowoltaiczną, kierują się intuicją bądź błędnymi założeniami. Na domach jednorodzinnych najczęściej zakładamy instalacje o mocy od 3 do 8 kW. Ale, oczywiście,...

Bardzo często klienci, chcąc kupić instalację fotowoltaiczną, kierują się intuicją bądź błędnymi założeniami. Na domach jednorodzinnych najczęściej zakładamy instalacje o mocy od 3 do 8 kW. Ale, oczywiście, nie jest to reguła. Nawet w powyższym zakresie różnica w cenie może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto więc pochylić się nad tym zagadnieniem.

mgr inż. Karol Kuczyński Instalacje fotowoltaiczne – certyfikacja instalatorów i badania odbiorcze instalacji PV

Instalacje fotowoltaiczne – certyfikacja instalatorów i badania odbiorcze instalacji PV Instalacje fotowoltaiczne – certyfikacja instalatorów i badania odbiorcze instalacji PV

Dynamiczny rozwój rynku instalacji fotowoltaicznych, wspierany różnymi programami finansowania, spowodował w ostatnich latach, że każdego roku powstaje duża liczba instalacji PV.

Dynamiczny rozwój rynku instalacji fotowoltaicznych, wspierany różnymi programami finansowania, spowodował w ostatnich latach, że każdego roku powstaje duża liczba instalacji PV.

Corab S.A. Corab stawia na Śląsk. Mocne wejście na południu Polski

Corab stawia na Śląsk. Mocne wejście na południu Polski Corab stawia na Śląsk. Mocne wejście na południu Polski

Olsztyński producent systemów fotowoltaicznych, firma Corab, uruchomiła nowe centrum dystrybucyjne. Wybór padł na Gliwice w województwie śląskim. Komponenty do fotowoltaiki, dostępne w atrakcyjnej lokalizacji,...

Olsztyński producent systemów fotowoltaicznych, firma Corab, uruchomiła nowe centrum dystrybucyjne. Wybór padł na Gliwice w województwie śląskim. Komponenty do fotowoltaiki, dostępne w atrakcyjnej lokalizacji, zajmować będą powierzchnię odpowiadającą prawie 5 boiskom piłkarskim. To kolejny po Olsztynie, Warszawie i Poznaniu magazyn logistyczny wiodącego europejskiego producenta systemów fotowoltaicznych. Corab ma ambitne plany inwestycyjne i nie jest to ostatnie słowo spółki na południu Polski.

Columbus Energy Podwójne zabezpieczenie przeciwpożarowe w instalacji Columbus

Podwójne zabezpieczenie przeciwpożarowe w instalacji Columbus Podwójne zabezpieczenie przeciwpożarowe w instalacji Columbus

Od sierpnia br. Columbus wprowadził kolejny element zwiększający bezpieczeństwo pożarowe oferowanych instalacji PV. Columbus Safe 2.0. to dodatkowa ochrona złącz MC4, jednych z najbardziej wrażliwych elementów...

Od sierpnia br. Columbus wprowadził kolejny element zwiększający bezpieczeństwo pożarowe oferowanych instalacji PV. Columbus Safe 2.0. to dodatkowa ochrona złącz MC4, jednych z najbardziej wrażliwych elementów systemu fotowoltaicznego.

Joanna Ryńska Nowe oblicze ogrzewania elektrycznego w domach jednorodzinnych

Nowe oblicze ogrzewania elektrycznego w domach jednorodzinnych Nowe oblicze ogrzewania elektrycznego w domach jednorodzinnych

Ogrzewanie elektryczne w domach jednorodzinnych może, mimo niestabilnych cen prądu, przeżyć renesans dzięki programom wspierającym montaż instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii (prądu i...

Ogrzewanie elektryczne w domach jednorodzinnych może, mimo niestabilnych cen prądu, przeżyć renesans dzięki programom wspierającym montaż instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii (prądu i ciepła). Obecność w instalacji magazynu energii pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie elektrycznych źródeł ciepła we współpracy z fotowoltaiką.

Corab S.A. Solidne filary fotowoltaiki, czyli co warto wiedzieć o konstrukcjach wsporczych

Solidne filary fotowoltaiki, czyli co warto wiedzieć o konstrukcjach wsporczych Solidne filary fotowoltaiki, czyli co warto wiedzieć o konstrukcjach wsporczych

Dobór konstrukcji, na której opierają się panele fotowoltaiczne, to jedna z kluczowych decyzji, którą należy podjąć decydując się na pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Gdyby porównać instalację...

Dobór konstrukcji, na której opierają się panele fotowoltaiczne, to jedna z kluczowych decyzji, którą należy podjąć decydując się na pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Gdyby porównać instalację PV do organizmu człowieka, to konstrukcja wsporcza jest kręgosłupem.

Redakcja Rusza czwarta edycja programu Mój Prąd

Rusza czwarta edycja programu Mój Prąd Rusza czwarta edycja programu Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 15 kwietnia br. uruchomi czwarty już nabór wniosków dla osób fizycznych w programie „Mój Prąd”. Wsparcie dotyczyć będzie nie tylko domowych mikroinstalacji...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 15 kwietnia br. uruchomi czwarty już nabór wniosków dla osób fizycznych w programie „Mój Prąd”. Wsparcie dotyczyć będzie nie tylko domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), ale także magazynów energii i ciepła, które zwiększają autokonsumpcję energii elektrycznej wytworzonej z własnych paneli PV. Dotację będzie można także uzyskać na zintegrowane z urządzeniami inteligentne systemy zarządzania energią. Maksymalne dofinansowanie na mikroinstalacje...

Otovo Fotowoltaika – ciekawostki dla biznesu i konsumentów B2C

Fotowoltaika – ciekawostki dla biznesu i konsumentów B2C Fotowoltaika – ciekawostki dla biznesu i konsumentów B2C

Jaka jest realna żywotność paneli fotowoltaicznych i ile ich potrzeba, aby świat nie musiał korzystać z innych źródeł energii? Te i inne ciekawostki o fotowoltaice opracowała firma fotowoltaiczna Otovo...

Jaka jest realna żywotność paneli fotowoltaicznych i ile ich potrzeba, aby świat nie musiał korzystać z innych źródeł energii? Te i inne ciekawostki o fotowoltaice opracowała firma fotowoltaiczna Otovo – jeden z liderów europejskiego rynku instalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych i firm.

Columbus Energy Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych

Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych

W listopadzie Columbus uruchomił nową ofertę fotowoltaiki dla gospodarstw domowych. Klienci mają do wyboru trzy warianty usług: smart, smart+ i pro, zróżnicowane zakresem.

W listopadzie Columbus uruchomił nową ofertę fotowoltaiki dla gospodarstw domowych. Klienci mają do wyboru trzy warianty usług: smart, smart+ i pro, zróżnicowane zakresem.

dr inż. Jarosław Wiater, Politechnika Białostocka Ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych przed skutkami przepięć i wyładowań piorunowych

Ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych przed skutkami przepięć i wyładowań piorunowych Ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych przed skutkami przepięć i wyładowań piorunowych

Decydując się na montaż systemu fotowoltaicznego, należy doposażyć obiekt w system ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej. Zgodnie z polskim prawem można tego nie robić, akceptując jednocześnie straty...

Decydując się na montaż systemu fotowoltaicznego, należy doposażyć obiekt w system ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej. Zgodnie z polskim prawem można tego nie robić, akceptując jednocześnie straty powstałe wskutek wyładowania piorunowego, przepięcia czy pożaru.

Redakcja news Kto skorzystał na fotowoltaice w 2021 r. – raport Oferteo.pl

Kto skorzystał na fotowoltaice w 2021 r. – raport Oferteo.pl Kto skorzystał na fotowoltaice w 2021 r. – raport Oferteo.pl

70% inwestorów odczuwa oszczędności wynikające z użytkowania fotowoltaiki już w pierwszym roku działania paneli – wynika z raportu Oferteo.pl. Jednorazowe koszty uruchomienia instalacji wynoszą średnio...

70% inwestorów odczuwa oszczędności wynikające z użytkowania fotowoltaiki już w pierwszym roku działania paneli – wynika z raportu Oferteo.pl. Jednorazowe koszty uruchomienia instalacji wynoszą średnio 29 tys. zł. Trzy czwarte badanych wspomaga się dotacjami i ulgami oferowanymi przez państwo.

Columbus Energy Columbus Safe – bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej

Columbus Safe – bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej Columbus Safe – bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne to system elektryczny, podłączony do sieci energetycznej. Od innych elektrycznych urządzeń różnią się technologią, która służy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Skala...

Panele fotowoltaiczne to system elektryczny, podłączony do sieci energetycznej. Od innych elektrycznych urządzeń różnią się technologią, która służy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Skala zastosowanych zabezpieczeń oraz używane materiały sprawiają, że ryzyko pożaru instalacji PV jest mało prawdopodobne. Niemniej, w ogólnej świadomości potencjalnych konsumentów jest wiele wątpliwości i mitów. Columbus przygotował poradnik na temat bezpieczeństwa pożarowego instalacji fotowoltaicznej.

dr inż. Jarosław Wiater, Politechnika Białostocka Ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych przed skutkami wyładowań piorunowych i przepięć

Ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych przed skutkami wyładowań piorunowych i przepięć Ochrona domowych instalacji fotowoltaicznych przed skutkami wyładowań piorunowych i przepięć

W Polsce tylko w roku 2019 zainstalowano ponad 104 tysiące mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV) o łącznej mocy przekraczającej 680 MWp [1]. Chęć pozyskania „darmowej” energii elektrycznej oraz liczne...

W Polsce tylko w roku 2019 zainstalowano ponad 104 tysiące mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV) o łącznej mocy przekraczającej 680 MWp [1]. Chęć pozyskania „darmowej” energii elektrycznej oraz liczne programy wsparcia tego rodzaju inwestycji przekładają się na tzw. boom, który przekracza założone prognozy [1].

news Dofinansowanie domowych instalacji fotowoltaicznych – kolejna edycja programu Mój Prąd

Dofinansowanie domowych instalacji fotowoltaicznych – kolejna edycja programu Mój Prąd Dofinansowanie domowych instalacji fotowoltaicznych – kolejna edycja programu Mój Prąd

Ekologiczna energia i znacznie mniejsze koszty utrzymania domu to marzenie wielu z nas, dlatego nie dziwi popularność programu „Mój Prąd”. Wnioskodawcy mogą otrzymać dofinansowanie w formie dotacji do...

Ekologiczna energia i znacznie mniejsze koszty utrzymania domu to marzenie wielu z nas, dlatego nie dziwi popularność programu „Mój Prąd”. Wnioskodawcy mogą otrzymać dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych.

Redakcja Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca?

Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca? Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca?

Coraz większa świadomość ekologiczna oraz coraz wyższe ceny energii elektrycznej sprawiają, że więcej osób składnia się ku fotowoltaice. I nic w tym dziwnego, oszczędność na rachunkach za prąd rzędu 90%...

Coraz większa świadomość ekologiczna oraz coraz wyższe ceny energii elektrycznej sprawiają, że więcej osób składnia się ku fotowoltaice. I nic w tym dziwnego, oszczędność na rachunkach za prąd rzędu 90% to bowiem kusząca perspektywa. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o inwestycji we własną elektrownię słoneczną poza ceną czy rodzajem paneli PV?

Redakcja news Mój Prąd 3.0

Mój Prąd 3.0 Mój Prąd 3.0

Wytwarzanie i zużywanie energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na własne potrzeby, przedział mocy 2–10 kW, inwestycje podłączone do sieci OSD, koszty kwalifikowane od dnia 1 lutego 2020...

Wytwarzanie i zużywanie energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na własne potrzeby, przedział mocy 2–10 kW, inwestycje podłączone do sieci OSD, koszty kwalifikowane od dnia 1 lutego 2020 r. oraz poziom dofinansowania zależny od zakresu rzeczowego inwestycji – to zasady, które będą obowiązywały w trzeciej odsłonie programu „Mój Prąd”. Rozpoczęcie nowego naboru planowane jest od 1 lipca br.

Redakcja news Jak branża OZE walczy z koronawirusem?

Jak branża OZE walczy z koronawirusem? Jak branża OZE walczy z koronawirusem?

Większość branż w Polsce i na świecie zmaga się z konsekwencjami pandemii COVID-19. Wiele podmiotów odczuwa braki personalne czy płynności dostaw. Ci, którzy odpowiednio zabezpieczyli swój biznes na chude...

Większość branż w Polsce i na świecie zmaga się z konsekwencjami pandemii COVID-19. Wiele podmiotów odczuwa braki personalne czy płynności dostaw. Ci, którzy odpowiednio zabezpieczyli swój biznes na chude czasy, zyskują nie tylko płynność finansową, stabilność firmy i personelu, ale także zaufanie klientów. Czy można było przygotować biznes na taki scenariusz? Jak radzi sobie branża OZE na rynku polskim? O sytuacji w branży opowiada Michał Skorupa, prezes zarządu FOTON Technik, Grupa innogy.

Redakcja news Srebrny Laur Konsumenta dla FOTON Technik

Srebrny Laur Konsumenta dla FOTON Technik Srebrny Laur Konsumenta dla FOTON Technik

Firma FOTON Technik zdobyła srebrny Laur Konsumenta 2020. Jury przyznało prestiżowe godło polskiej firmie w kategorii Jakość i Innowacyjność Branży Budowlanej – Instalacje Fotowoltaiczne.

Firma FOTON Technik zdobyła srebrny Laur Konsumenta 2020. Jury przyznało prestiżowe godło polskiej firmie w kategorii Jakość i Innowacyjność Branży Budowlanej – Instalacje Fotowoltaiczne.

Redakcja news Jak bezpiecznie zamówić instalację fotowoltaiczną bez wychodzenia z domu?

Jak bezpiecznie zamówić instalację fotowoltaiczną bez wychodzenia z domu? Jak bezpiecznie zamówić instalację fotowoltaiczną bez wychodzenia z domu?

FOTON Technik – lider na polskim rynku instalacji fotowoltaicznych, należący do Grupy innogy – jako firma odpowiedzialna społecznie umożliwia teraz klientom zdalne zamawianie usług. Dzięki internetowemu...

FOTON Technik – lider na polskim rynku instalacji fotowoltaicznych, należący do Grupy innogy – jako firma odpowiedzialna społecznie umożliwia teraz klientom zdalne zamawianie usług. Dzięki internetowemu systemowi użytkownicy mogą bezpiecznie podpisać umowę bez wychodzenia z domu. Firma uruchomiła także specjalną infolinię pod numerem 22 123 83 59.

Wybrane dla Ciebie

V33 Polska sp. z o.o. Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian! Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego...

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że to prawdopodobnie jedyny surowiec, który odnajdzie się w każdym stylu kompozycyjnym - w pomieszczeniu i na zewnątrz. No właśnie… na zewnątrz. Deszcze, śniegi, intensywne nasłonecznienie – warunki pogodowe mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku....

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Paroc Panel System O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną?

O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną? O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną?

Planując realizację dachu skośnego, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią izolację termiczną oraz prawidłowy przepływ powietrza. Aspekty te mają bezpośredni wpływ nie tylko na efektywność energetyczną...

Planując realizację dachu skośnego, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią izolację termiczną oraz prawidłowy przepływ powietrza. Aspekty te mają bezpośredni wpływ nie tylko na efektywność energetyczną budynku, ale też trwałość konstrukcji oraz komfort użytkowania poddasza użytkowego. Na etapie projektowania konieczne jest uwzględnienie szeregu czynników, takich jak rodzaj materiału, jego właściwości, a także geometria dachu oraz sposób odprowadzania wilgoci. Skuteczna izolacja dachu skośnego...

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź?

Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź? Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź?

W dzisiejszych czasach, gdy przestrzeń staje się coraz bardziej cennym zasobem, projekty domów piętrowych zyskują na popularności. Dzięki swojej unikalnej strukturze i możliwości adaptacji do różnorodnych...

W dzisiejszych czasach, gdy przestrzeń staje się coraz bardziej cennym zasobem, projekty domów piętrowych zyskują na popularności. Dzięki swojej unikalnej strukturze i możliwości adaptacji do różnorodnych potrzeb, domy piętrowe oferują komfortowe i funkcjonalne rozwiązania dla rodzin, par, a także inwestorów szukających optymalnych sposobów na wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W tym artykule omówimy najważniejsze cechy, zalety oraz możliwości domów piętrowych.

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku

Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku

Klimatyzowane pomieszczenia, zapewniające pełny komfort termiczny, stają się z roku na rok standardem budowlanym, nie są zaś postrzegane jako zbędny luksus, zarezerwowany dla majętniejszych inwestorów....

Klimatyzowane pomieszczenia, zapewniające pełny komfort termiczny, stają się z roku na rok standardem budowlanym, nie są zaś postrzegane jako zbędny luksus, zarezerwowany dla majętniejszych inwestorów. Szeroka półka cenowa wysokiej klasy urządzeń, nieskomplikowany montaż klimatyzacji w domu oraz wielofunkcyjność oferowanych przez branżę klimatyzacyjną modeli: to wszystko sprawia, że coraz częściej decydujemy się na instalację systemu klimatyzacji.

MyBed Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji

Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji

W każdym domu albo mieszkaniu kluczowym meblem będzie z pewnością dobrej jakości łóżko. Dzięki niemu będziemy mogli porządnie odpocząć po ciężkim dniu pracy czy też zapaść w krótką, poobiednią drzemkę....

W każdym domu albo mieszkaniu kluczowym meblem będzie z pewnością dobrej jakości łóżko. Dzięki niemu będziemy mogli porządnie odpocząć po ciężkim dniu pracy czy też zapaść w krótką, poobiednią drzemkę. W obecnych czasach solidne łóżka tapicerowane, np. łóżka kontynentalne, młodzieżowe czy dziecięce, można z powodzeniem kupić w stacjonarnych salonach meblowych, ale o wiele wygodniejszym rozwiązaniem będzie zakup łóżka przez Internet. Znajdziemy tam z pewnością niejedno łóżko małżeńskie czy kontynentalne,...

Bauder Polska BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa

BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa

Ekologiczna termoizolacja dachowa składająca się w dwóch trzecich z biomasy zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz zdrowy klimat dla mieszkańców.

Ekologiczna termoizolacja dachowa składająca się w dwóch trzecich z biomasy zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz zdrowy klimat dla mieszkańców.

Ramaro Narożniki do salonu – modele marki Ramaro

Narożniki do salonu – modele marki Ramaro Narożniki do salonu – modele marki Ramaro

Salon to serce każdego domu, miejsce spotkań rodzinnych, relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Wygodny narożnik to mebel, który bez wątpienia powinien znajdować się w centralnym punkcie tego pomieszczenia....

Salon to serce każdego domu, miejsce spotkań rodzinnych, relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Wygodny narożnik to mebel, który bez wątpienia powinien znajdować się w centralnym punkcie tego pomieszczenia. Nowoczesne narożniki dostępne są w wielu różnych kolorach, stylach i funkcjach, co pozwala na idealne dopasowanie ich do każdego wnętrza i potrzeb.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.