EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Docieplanie ścian od wewnątrz - czy to możliwe?

Docieplanie ścian od wewnątrz - czy to możliwe?
Fot. Xella

Docieplanie ścian od wewnątrz - czy to możliwe?


Fot. Xella

Co zrobić, gdy nie można ocieplić budynku od zewnątrz, bo jest np. zabytkowy, z bogato zdobionymi elewacjami, lub brak środków na inwestycję, albo stan techniczny elewacji na to nie pozwala? Czy w takich przypadkach można ocieplić mieszkanie od wewnątrz? Jakich materiałów użyć - styropianu, wełny mineralnej czy specjalnych płyt?

Zobacz także

Paroc Panel System O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną?

O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną? O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną?

Planując realizację dachu skośnego, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią izolację termiczną oraz prawidłowy przepływ powietrza. Aspekty te mają bezpośredni wpływ nie tylko na efektywność energetyczną...

Planując realizację dachu skośnego, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią izolację termiczną oraz prawidłowy przepływ powietrza. Aspekty te mają bezpośredni wpływ nie tylko na efektywność energetyczną budynku, ale też trwałość konstrukcji oraz komfort użytkowania poddasza użytkowego. Na etapie projektowania konieczne jest uwzględnienie szeregu czynników, takich jak rodzaj materiału, jego właściwości, a także geometria dachu oraz sposób odprowadzania wilgoci. Skuteczna izolacja dachu skośnego...

Grupa BMI Jak wybudować trwały i estetyczny dach kopertowy?

Jak wybudować trwały i estetyczny dach kopertowy? Jak wybudować trwały i estetyczny dach kopertowy?

Wzniesienie odpowiednio stabilnej i wytrzymałej konstrukcji dachowej to podstawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i komfort użytkowania nieruchomości. Już na etapie tworzenia projektu całego budynku warto...

Wzniesienie odpowiednio stabilnej i wytrzymałej konstrukcji dachowej to podstawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i komfort użytkowania nieruchomości. Już na etapie tworzenia projektu całego budynku warto też ustalić rodzaj wykorzystanego materiału na wykonanie poszycia. Zobacz, jak powinna wyglądać konstrukcja dachu kopertowego.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

W czym tkwi problem?

Problem z ocieplaniem ścian budynków od wewnątrz jest dużo bardziej skomplikowany niż ocieplanie od zewnątrz. Aby wyjaśnić, w czym tkwi istota problemu, trzeba najpierw zrozumieć, co się dzieje w przegrodzie (ścianie) podczas eksploatacji budynku. Mamy tu do czynienia z dwoma zjawiskami, nierozerwalnie ze sobą połączonymi - ruchem ciepła i ruchem wilgoci. Oznacza to, że nie można ich rozpatrywać osobno lub wybiórczo.

Ciepło, a dokładniej mówiąc energia cieplna, przedostaje się z otaczającego powierza na powierzchnię elementu, pokonuje jego opór cieplny, osiągając jego powierzchnię i przedostaje się do atmosfery. Temperatura w przekroju muru zmienia się - od zimnej, a nierzadko przemarzniętej strefy zewnętrznej (przy założeniu, że rozpatrujemy okres zimowy), do strefy ciepłej, przyległej do powierzchni wewnętrznej.

Przykład rozkładu temperatur dla ściany z cegły pełnej pokazano na rysunku 1a. Warto zwrócić uwagę, że dla temperatury zewnętrznej -24°C i temperatury wewnętrznej +20°C temperatura powierzchni ściany wynosi nieco ponad +10°C, co oznacza, że przemarznięte jest około 2/3 ściany. Wydawało by się, że rozwiązanie jest proste - wystarczy umieścić materiał termoizolacyjny od strony pomieszczenia, a spowoduje to ograniczenie strat ciepła.

Umieśćmy zatem od strony pomieszczenia 15 cm wełny mineralnej (rys. 2a). Okazuje się, że temperatura powierzchni wewnętrznej wynosi wprawdzie 18,5°, ale cały mur jest przemarznięty (przy wełnie temperatura powierzchni muru wynosi -19°C). Sytuacja jest jednak dużo bardziej skomplikowana niż może to wynikać tylko z powyższej analizy.

W powietrzu zawsze znajduje się para wodna. Jednak jej ilość nie jest nieograniczona, powietrze może przyjąć tylko określoną ilość pary wodnej. Jest ona zależna od temperatury powietrza i spada wraz ze spadkiem temperatury. Ilość pary wodnej określa względna wilgotność powietrza, czyli wyrażony w % iloraz znajdującej się w danej chwili ilości pary wodnej do jej maksymalnej wartości.

Jeżeli dla tej samej zawartości pary wodnej w powietrzu, jego temperatura będzie się obniżać, to względna wilgotność będzie wzrastać. Wzrost względnej wilgotności nie będzie trwać w nieskończoność, w pewnym momencie wyniesie ona 100%. Jest to tzw. punkt rosy, tzn. temperatura, w której wilgotność względna osiąga 100%. Więcej wody w powietrzu po prostu się nie zmieści i przy dalszym spadku temperatury pojawi się kondensacja nadmiaru pary wodnej.

Co się zatem dzieje w ścianie? Z jednej strony mamy rozkład (wykres) temperatury, z drugiej ruch (dyfuzję) pary wodnej. Te zjawiska, chociaż od siebie niezależne, trzeba rozpatrywać łącznie. Rozkład temperatury w przekroju ściany wynika z różnych temperatur po obu jej stronach, a przepływ pary wodnej – z różnicy ciśnienia tej pary po obu stronach przegrody (dążą one do wyrównania się). Jednak para wodna, wnikając w przegrodę, nie przechodzi przez nią całkowicie, napotyka na opór ze strony poszczególnych jej warstw. Opór ten zależy od rodzaju materiału, z którego wykonana jest ściana (inny będzie dla cegły, inny dla betonu, styropianu, wełny, tynku itp.) i jej grubości – jest to właśnie tzw. równoważny opór dyfuzyjny (Sd). Powoduje on spadek cząstkowych ciśnień pary wodnej. Mówiąc obrazowo, każda warstwa zatrzymuje pewną ilość pary wodnej, jednak pozostała część przenika dalej, w zimniejszą strefę muru (docieplenie od wewnątrz powoduje znaczne zwiększenie strefy przemarzania). Jeżeli ilość tej pary wodnej jest duża, to w pewnym momencie zaczyna się ona wykraplać, ponieważ osiągnięty został punkt rosy i dochodzi do zjawiska kondensacji. Można mówić o tzw. płaszczyźnie kondensacji, gdy do skraplania dochodzi np. na styku warstw lub o strefie kondensacji, gdy mamy do czynienia z fragmentem przekroju, gdzie zjawisko to występuje. W przypadku ściany nieocieplonej do kondensacji dochodzi przy zewnętrznej stronie muru (rys. 1b), natomiast w przypadku ściany ocieplonej – od środka w warstwie termoizolacji (rys. 2b), i to już w temperaturze zewnętrznej zbliżonej do zera (rys. 2c, 2d).

I tu dochodzimy do sedna problemu. Problemu, który będzie miał użytkownik tak ocieplonych pomieszczeń już po kilku miesiącach (jeżeli prace będą wykonywane w okresie jesiennym). Zaczną się bowiem pojawiać kolonie grzybów pleśniowych, najpierw w narożach, potem nawet na ścianach (fot. 1), zapach stęchlizny itp. A wszystko dlatego, że na etapie przygotowania dokumentacji technicznej nie wykonano obliczeń cieplno-wilgotnościowych.

Ocieplanie od środka w żadnym wypadku nie sprowadza się do obliczenia wymaganego przepisami budowlanymi współczynnika przenikania ciepła U. Trzeba wykonać obliczenia cieplno-wilgotnościowe przegrody, które pokażą, co się dzieje w tej przegrodzie i pozwolą na ocenę niebezpieczeństwa wystąpienia kondensacji wilgoci. Należy w tym miejscu podkreślić, że kondensacja wilgoci może wystąpić także na wewnętrznej powierzchni ściany, gdy jej temperatura jest niższa od punktu rosy. Ocena zagrożenia kondensacją powierzchniową jest możliwa także poprzez wykonanie odpowiednich obliczeń cieplno-wilgotnościowych.

Jest to swego rodzaju przestroga dla wykonawcy i użytkownika mieszkania. Nie można bowiem wykonywać takiej termoizolacji bez wykonania wcześniej szczegółowych obliczeń. Wykonawca powinien bezwzględnie żądać szczegółowego projektu docieplenia lub zlecić specjaliście wykonanie obliczeń (nie chodzi tu tylko o współczynnik U, ale przede wszystkim o wykluczenie niebezpieczeństwa kondensacji wilgoci w przegrodzie). A jeżeli już taki projekt jest, to niedopuszczalne są żadne modyfikacje wymienionych w nim materiałów.

Jeśli w projekcie podany jest konkretny materiał określonej firmy, to taki właśnie, a nie inny produkt musi zostać wbudowany. Do tego typu prac należy stosować tylko i wyłącznie materiały, dla których przeprowadzono obliczenia. Jakakolwiek zmiana rodzaju przeznaczonego do wbudowania materiału może skutkować zawilgoceniem ścian i koloniami grzybów pleśniowych w pomieszczeniach (przede wszystkim zmiana λ oraz µ/Sd). Aby tego uniknąć, przy zmianie materiału należy ponownie wykonać obliczenia cieplno-wilgotnościowe.

EKSPERT RADZI

Nie wolno wykonywać żadnych prac związanych z dociepleniem od wewnątrz, jeżeli nie były one poprzedzone kompleksową analizą cieplno-wilgotnościową. Wykonawca powinien bezwzględnie żądać szczegółowego projektu takiego docieplenia lub zlecić specjaliście wykonanie obliczeń (nie chodzi tu o współczynnik U, ale o wykluczenie niebezpieczeństwa kondensacji wilgoci w przegrodzie). Jeśli wykonawca ma taki projekt, to niedopuszczalne są żadne modyfikacje wymienionych w nim materiałów. Do tego typu prac należy stosować tylko i wyłącznie materiały, dla których przeprowadzono obliczenia, bez jakichkolwiek zmian.

Metody ocieplania ścian od wewnątrz

Możliwości ocieplenia ścian od wewnątrz są dwie. Można zastosować taki układ warstw w ścianie i takie materiały, aby jak najmniej pary wodnej w nią wnikało. To pierwsza, tradycyjna koncepcja docieplenia, z zastosowaniem specjalnej warstwy paroizolacyjnej od strony pomieszczenia (rys. 3). Bazuje ona na założeniu, że para wodna zostanie zatrzymana przez paroizolację, a w głąb przegrody wniknie tak niewiele pary wodnej, że nie dojdzie do kondensacji.

Można też zastosować takie materiały, dla których zawilgocenie nie jest szkodliwe i które umożliwiają późniejsze odparowanie skondensowanej wilgoci. To druga koncepcja docieplenia, z zastosowaniem tzw. płyt klimatycznych, zwanych także płytami mineralnymi (rys. 4). Metoda ta znacznie różni się od poprzedniej, co wynika z samego charakteru tego materiału. Nie wykonuje się tu paroizolacji od strony wewnętrznej, zakłada się kondensację wilgoci w porach tego materiału w okresie niskich zewnętrznych temperatur oraz jej wyparowanie w okresie letnim.

Metoda z zastosowaniem płyt klimatycznych (inaczej mineralnych) jest zdecydowanie nowsza. Jej głównym elementem są gotowe, porowate bloczki (płyty), domurowywane do ocieplanej ściany. Płyty te wyróżniają się dużą porowatością oraz relatywnie wysoką niezależnością izolacyjności termicznej od zawilgocenia (materiały takie jak styropian czy wełna mineralna, a także tradycyjne materiały do wykonywania ścian, np. cegła czy beton, wraz ze wzrostem zawilgocenia tracą właściwości ciepłochronne). Porowatość (ilość i wielkość porów) oprócz zapewnienia odpowiedniej izolacyjności termicznej ma wpływ na drugi podstawowy wymóg stawiany tym bloczkom, czyli możliwość odparowania skroplonej wilgoci z wnętrza materiału. Jest to bardzo ważne, ponieważ w metodzie tej nie stosuje się paroizolacji i para wodna ma możliwość wnikania w przegrodę (dlatego nie każdy porowaty materiał nadaje się do stosowania jako płyty klimatyczne).

Możliwość odparowania wilgoci do wewnątrz jest uzależniona od sposobu użytkowania pomieszczenia oraz warunków cieplno-wilgotnościowych (wilgotność względna powietrza, temperatura). Dlatego o zastosowania bloczków do ocieplenia od wewnątrz decyduje także sposób użytkowania pomieszczeń (sprawna wentylacja). W tym przypadku należy za pomocą programów komputerowych sprawdzić, czy nie dochodzi do kumulacji wilgoci w przegrodzie. To, że kondensacja się pojawi jest oczywiste, nie może jednak dochodzić do wzrostu zawilgocenia na przestrzeni 12 miesięcy (ilość odparowanej w okresie letnim wilgoci musi być większa niż ilość kondensatu powstałego w okresie jesienno–zimowym). Specjalistyczne programy komputerowe pozwalają uwzględnić m.in. wpływ opadów atmosferycznych, sposób użytkowania pomieszczenia oraz wielkość wymiany powietrza w ocieplanym pomieszczeniu.

Za pomocą programów komputerowych powinna być dobierana również grubość płyt do ocieplenia ścian. Przyjęcie założenia, że im grubsze płyty, tym lepiej może być bardzo mylące. Dopiero taka dokładna analiza daje pewność, że w pomieszczeniu nie pojawią się niekorzystne skutki ocieplenia, np. w postaci kolonii grzybów pleśniowych czy zapachu stęchlizny.

Na co zwracać uwagę przy pracach dociepleniowych?

Wykonanie prac dociepleniowych z użyciem płyt klimatycznych nie jest trudne, trzeba jednak przestrzegać kilku podstawowych zaleceń. Po pierwsze, bezwzględnym wymogiem jest izolowanie ścian znajdujących się w stanie powietrzno–suchym, dlatego wcześniej konieczne jest wyeliminowanie wszelkich (istniejących lub potencjalnych) źródeł zawilgocenia przegrody (np. podciągania kapilarnego w strefie cokołowej) i jej osuszenie. Po drugie, należy stosować tylko i wyłącznie systemowe (tzn. ujęte w obliczeniach) materiały. Po trzecie, należy zadbać o poprawne wykonanie szczegółów i detali (ze względu na mogące się pojawić mostki termiczne). A po czwarte, należy użytkować pomieszczenie w odpowiedni (tzn. uwzględniony w obliczeniach) sposób.

Podstawowym składnikiem systemu dociepleń od wewnątrz z zastosowaniem płyt klimatycznych są aktywne kapilarnie i porowate płyty (bloczki) termoizolacyjne. Do ich mocowania przeznaczona jest specjalna zaprawa, nakładana całopowierzchniowo (np. za pomocą kielni i pacy) na powierzchnię płyty. Docieplana powierzchnia powinna być czysta i stabilna, należy usunąć z niej resztki starych tynków i farb, a ewentualne ubytki naprawić (sposób naprawy warto skonsultować z producentem systemu ociepleń). Warstwę wewnętrzną (tynk) stanowi zwykle cienka warstwa zaprawy wygładzającej, zbrojonej siatką (zapobiega to spękaniu lub zarysowaniu wewnętrznej powierzchni warstwy docieplającej). Do materiałów uzupełniających można zaliczyć specjalne taśmy przypodłogowe, a także kliny służące do ociepleń fragmentów ścian i stropów przyległych do ściany zewnętrznej. Pozwalają one uniknąć mostków termicznych (lub przynajmniej je zminimalizować) – ściany wewnętrzne i stropy mają bezpośredni kontakt z zimną częścią ściany zewnętrznej, dlatego konieczne jest wykonanie tych detali np. w sposób pokazany na rys. 5. Dla ścian wewnętrznych, grubości do 25 cm, pasy izolacji termicznej na obu stronach ściany wewnętrznej powinny mieć długość równą co najmniej dwuipółkrotnej grubości ściany.

Skutecznym sposobem uniknięcia mostków termicznych w narożnikach jest zwiększenie grubości izolacji termicznej, np. przez zastosowanie klinów. Jednak analiza także tego przypadku powinna być wykonana za pomocą odpowiednich narzędzi numerycznych (programów komputerowych). Bardzo ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie (zaizolowanie) znajdujących się w ścianie rur instalacyjnych przed zamarznięciem w zimie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • jkorz jkorz, 20.04.2013r., 23:44:50 Tu znalazłem artykuł o innych systemach dociepleń elewacji <a href="http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id1812,eksperci-o-systemach-ocieplen" target="_blank">http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id1812,eksperci-o-systemach-ocieplen</a>
  • daboo daboo, 13.10.2015r., 12:27:15 A co z punktem rosy? Czy nie będzie się skraplać woda, jak ocieplimy od środka?
  • Piotrek Piotrek, 16.12.2015r., 22:25:19 Jeśli chodzi o ocieplenie od środka to materiałem, który nie przesuwa punktu rosy jest aero-therm. To rodzaj ciepłego tynku, który odbija ciepło do wnętrza pomieszczenia. Moim zdaniem bardzo ciekawy materiał do dociepleń.
  • Enerbau Enerbau, 24.07.2017r., 12:42:11 Problemu z wilgocią nie ma gdy zastosujemy ogrzewanie podczerwienią. Podczerwień nagrzewa ściany, a nie powietrze, jak jma to miejsce w przypadku ogrzewań konwekcyjnych. Na ciepłych ścianach nie wykrapla się wilgoć, a wilgotne powietrze jest usuwane przez wentylację. Grzyby nie mają szans!

Powiązane

CREATON Polska sp. z o.o. Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać?

Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać? Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać?

Klamry to ważny element montażowy, pozwalający na trwałe mocowanie dachówek do łaty. Ich prawidłowy montaż poprawia szczelność połaci, a także zapobiega przemieszczaniu się pokrycia, np. pod wpływem sił...

Klamry to ważny element montażowy, pozwalający na trwałe mocowanie dachówek do łaty. Ich prawidłowy montaż poprawia szczelność połaci, a także zapobiega przemieszczaniu się pokrycia, np. pod wpływem sił ssących wiatru. Dodatkowo, właściwe klamrowanie dachówek jest warunkiem osiągnięcia oczekiwanego efektu wizualnego na połaci. Korzyści te uzyskać można jednak wyłącznie w przypadku zastosowania oryginalnych, dedykowanych dla danego modelu dachówki produktów.

Michał Leszczyński Jak wywiercić otwory w ścianie?

Jak wywiercić otwory w ścianie? Jak wywiercić otwory w ścianie?

Mocowanie wiszących szafek, półek czy dekoracji ściennych wiąże się z wierceniem otworów w ścianie. Jak je prawidłowo wykonać? W artykule radzimy, jak wiercić otwory w ścianie, od wyboru odpowiedniego...

Mocowanie wiszących szafek, półek czy dekoracji ściennych wiąże się z wierceniem otworów w ścianie. Jak je prawidłowo wykonać? W artykule radzimy, jak wiercić otwory w ścianie, od wyboru odpowiedniego wiertła, po instrukcje krok po kroku dotyczące skutecznego wiercenia.

Eko-Okna S.A. Czy warto zainwestować w stalowe okna i drzwi – zalety i wady

Czy warto zainwestować w stalowe okna i drzwi – zalety i wady Czy warto zainwestować w stalowe okna i drzwi – zalety i wady

Stalowe okna i drzwi to coraz popularniejsze rozwiązania w budownictwie, szczególnie chętnie wykorzystywane są w projektach o nowoczesnym designie. Jednak czy warto zainwestować w te produkty? W tym artykule...

Stalowe okna i drzwi to coraz popularniejsze rozwiązania w budownictwie, szczególnie chętnie wykorzystywane są w projektach o nowoczesnym designie. Jednak czy warto zainwestować w te produkty? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, omawiając korzyści i wady wynikające z zastosowania stalowych okien i drzwi.

CREATON Polska sp. z o.o. Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie

Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie Dachówka cementowa – solidny dach w dobrej cenie

Dachówka cementowa z racji swojej wysokiej trwałości, atrakcyjnej ceny oraz bardzo wysokiej jakości pozostaje niezwykle popularnym i cenionym pokryciem dachowym. Najlepsze parametry techniczne zapewniają...

Dachówka cementowa z racji swojej wysokiej trwałości, atrakcyjnej ceny oraz bardzo wysokiej jakości pozostaje niezwykle popularnym i cenionym pokryciem dachowym. Najlepsze parametry techniczne zapewniają markowe produkty renomowanych producentów, takich jak CREATON Polska. W ofercie firmy znajdują się trzy dachówki cementowe – KAPSTADT, GÖTEBORG i HEIDELBERG dostępne w nowoczesnych, odpornych na działanie czynników zewnętrznych powłokach PLANAR oraz DURATOP PRO.

CREATON Polska sp. z o.o. Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu?

Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu? Jakie są najlepsze sposoby na optymalizację kosztów dachu?

Wybór pokrycia dachowego ma kluczowe znaczenie, gdyż musi ono spełniać wiele zadań, m.in. chronić przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, izolować termicznie, a także dopasować się do budynku...

Wybór pokrycia dachowego ma kluczowe znaczenie, gdyż musi ono spełniać wiele zadań, m.in. chronić przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, izolować termicznie, a także dopasować się do budynku pod względem estetycznym. Jakie rozwiązania wykorzystać, aby dach naszego domu był ładny i trwały, a jego budowa przyjazna dla naszego portfela? Na te i inne pytania związane z optymalizacją kosztów dachu odpowiada ekspert marki CREATON – Jacek Maj, doradca techniczny i dekarz.

Michał Leszczyński Wiercenie w twardych powierzchniach

Wiercenie w twardych powierzchniach Wiercenie w twardych powierzchniach

Chcesz wywiercić otwór w betonie, kamieniu, gresie lub szkle? To nie jest trudne, ale wiercenie w twardych powierzchniach wymaga użycia specjalistycznych narzędzi oraz odpowiedniej techniki.

Chcesz wywiercić otwór w betonie, kamieniu, gresie lub szkle? To nie jest trudne, ale wiercenie w twardych powierzchniach wymaga użycia specjalistycznych narzędzi oraz odpowiedniej techniki.

Redakcja news Budowa domu – czy jest szansa, że w 2023 ceny zaczną spadać?

Budowa domu – czy jest szansa, że w 2023 ceny zaczną spadać? Budowa domu – czy jest szansa, że w 2023 ceny zaczną spadać?

W 2022 roku drastycznie rosły ceny materiałów budowalnych, malała dostępność ekip oraz drożały kredyty hipoteczne. Zdawało się, że wszystko działa na opak dla inwestorów, którzy szukali możliwości, aby...

W 2022 roku drastycznie rosły ceny materiałów budowalnych, malała dostępność ekip oraz drożały kredyty hipoteczne. Zdawało się, że wszystko działa na opak dla inwestorów, którzy szukali możliwości, aby zrealizować swoje plany związane z budową własnego domu. Patrząc na to co przyniósł I kw. 2023 r. – czuć powoli powiew optymizmu.

Dorken Delta Folie Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe

Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe

W związku z powrotem wiosennej pogody warto zabezpieczyć dach przed deszczem, używając membran dachowych. Przy wyborze należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej jakości i parametrów, by materiał spełniał...

W związku z powrotem wiosennej pogody warto zabezpieczyć dach przed deszczem, używając membran dachowych. Przy wyborze należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej jakości i parametrów, by materiał spełniał swoją funkcję. Produkt powinien przede wszystkim być wysoce wodoodporny. Czy klasa W1 w pełni to zapewnia?

CREATON Polska sp. z o.o. Jak chronić dach przed działaniem porywistego wiatru?

Jak chronić dach przed działaniem porywistego wiatru? Jak chronić dach przed działaniem porywistego wiatru?

Wytrzymałość dachu na porywisty wiatr zależy przede wszystkim od wykorzystanych do jego budowy materiałów. Bardzo istotną rolę odgrywa również sposób mocowania pokrycia. W przypadku dachówek ceramicznych...

Wytrzymałość dachu na porywisty wiatr zależy przede wszystkim od wykorzystanych do jego budowy materiałów. Bardzo istotną rolę odgrywa również sposób mocowania pokrycia. W przypadku dachówek ceramicznych oraz cementowych należy więc zadbać o pełną poprawność montażu, równocześnie upewniając się co do wysokiej jakości wszystkich zastosowanych produktów – w tym klamer.

Farby bezpieczne dla dzieci

Farby bezpieczne dla dzieci Farby bezpieczne dla dzieci

Dzieci są bardziej wrażliwe na działanie substancji chemicznych i drażniące zapachy, dlatego kupując farby do malowania ścian w pokoju malucha, trzeba zwrócić uwagę na to, czy spełniają odpowiednie wymagania.

Dzieci są bardziej wrażliwe na działanie substancji chemicznych i drażniące zapachy, dlatego kupując farby do malowania ścian w pokoju malucha, trzeba zwrócić uwagę na to, czy spełniają odpowiednie wymagania.

mgr inż. Krzysztof Patoka Membrany wstępnego krycia a promieniowanie ultrafioletowe

Membrany wstępnego krycia a promieniowanie ultrafioletowe Membrany wstępnego krycia a promieniowanie ultrafioletowe

Na współczesnych dachach montuje się wiele produktów z tworzyw sztucznych, które są wytwarzane z polichlorku winylu (PVC), polietylenu (PE), polipropylenu (PP), poliwęglanu (PC) i polimetakrylanu metylu...

Na współczesnych dachach montuje się wiele produktów z tworzyw sztucznych, które są wytwarzane z polichlorku winylu (PVC), polietylenu (PE), polipropylenu (PP), poliwęglanu (PC) i polimetakrylanu metylu (PMMA) i kilku innych tworzyw. Ekspozycja wszystkich tych tworzyw na światło słoneczne ma negatywny wpływ na ich żywotność. Zawarte w świetle promieniowanie ultrafioletowe (UV) rozbija wiązania chemiczne tych polimerów, w wyniku czego ulegają one różnym uszkodzeniom: sztywnieniu, pękaniu i odbarwianiu....

Marcin Baliński Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

Czy fotowoltaika nadal się opłaca? Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

W kwietniu 2023 r. minął pierwszy rok obowiązywania tzw. nowych zasad w rozliczeniu prosumentów, czyli osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Przed ich wejściem w życie niemal każdy zainteresowany...

W kwietniu 2023 r. minął pierwszy rok obowiązywania tzw. nowych zasad w rozliczeniu prosumentów, czyli osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne. Przed ich wejściem w życie niemal każdy zainteresowany słyszał, że warto się spieszyć, bo potem nie będzie się opłacać. A jak jest w rzeczywistości?

Redakcja Dofinansowanie do wymiany okien, drzwi zewnętrznych i bramy – jak je zdobyć?

Dofinansowanie do wymiany okien, drzwi zewnętrznych i bramy – jak je zdobyć? Dofinansowanie do wymiany okien, drzwi zewnętrznych i bramy – jak je zdobyć?

Zamierzasz wymienić okna, drzwi zewnętrzne lub bramę garażową? Sprawdź, jakie w tym roku możesz uzyskać na nie dofinansowanie.

Zamierzasz wymienić okna, drzwi zewnętrzne lub bramę garażową? Sprawdź, jakie w tym roku możesz uzyskać na nie dofinansowanie.

CREATON Polska sp. z o.o. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachu zwykle wymaga od inwestora przeanalizowania wielu istotnych zagadnień, które pozwoli optymalnie dobrać produkt dachowy do specyfiki inwestycji. Ważny jest nie tylko jego...

Wybór odpowiedniego pokrycia dachu zwykle wymaga od inwestora przeanalizowania wielu istotnych zagadnień, które pozwoli optymalnie dobrać produkt dachowy do specyfiki inwestycji. Ważny jest nie tylko jego ciężar czy rozmiar, ale także wielkość, stopień skomplikowania i kąt nachylenia dachu oraz estetyka budynku. Na co warto jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

FAKRO Markizy – skuteczna ochrona przed upałem

Markizy – skuteczna ochrona przed upałem Markizy – skuteczna ochrona przed upałem

Ograniczają przegrzewanie się wnętrza, zapewniają naturalne światło i widok na zewnątrz, chronią przed refleksami świetlnymi, UV i owadami, a do tego ładnie komponują się z architekturą budynku. Dlaczego...

Ograniczają przegrzewanie się wnętrza, zapewniają naturalne światło i widok na zewnątrz, chronią przed refleksami świetlnymi, UV i owadami, a do tego ładnie komponują się z architekturą budynku. Dlaczego stosujemy markizy do okien pionowych i co mamy do wyboru?

Redakcja news Pianoklej do montażu elementów wewnątrz i na zewnątrz budynku

Pianoklej do montażu elementów wewnątrz i na zewnątrz budynku Pianoklej do montażu elementów wewnątrz i na zewnątrz budynku

Pianoklej to produkt 2w1 – ma postać pianki poliuretanowej, a jednocześnie jest to mocny i szybkowiążący klej. Bostik FIXPRO Turbo+ po 2 minutach uzyskuje silną początkową przyczepność.

Pianoklej to produkt 2w1 – ma postać pianki poliuretanowej, a jednocześnie jest to mocny i szybkowiążący klej. Bostik FIXPRO Turbo+ po 2 minutach uzyskuje silną początkową przyczepność.

Redakcja Wymiana dachu – kiedy trzeba mieć pozwolenie, a kiedy wystarczy zgłoszenie?

Wymiana dachu – kiedy trzeba mieć pozwolenie, a kiedy wystarczy zgłoszenie? Wymiana dachu – kiedy trzeba mieć pozwolenie, a kiedy wystarczy zgłoszenie?

Remont dachu to duże przedsięwzięcie. Przed przystąpieniem do prac przydatna będzie nie tylko wiedza na temat tego, jakie są rodzaje pokryć dachowych czy ile kosztuje wymiana pokrycia dachowego, ale również...

Remont dachu to duże przedsięwzięcie. Przed przystąpieniem do prac przydatna będzie nie tylko wiedza na temat tego, jakie są rodzaje pokryć dachowych czy ile kosztuje wymiana pokrycia dachowego, ale również orientacja w przepisach prawa budowlanego. Kiedy wymagane jest formalne pozwolenie, a kiedy prace te wystarczy zgłosić do właściwych urzędów?

Blachy Pruszyński Jaka blachodachówka jest najlepsza?

Jaka blachodachówka jest najlepsza? Jaka blachodachówka jest najlepsza?

Wybór i zakup pokrycia dachowego to jedna z ważniejszych decyzji podczas budowy czy remontu domu. Wpływa nie tylko na trwałość czy wygląd dachu i budynku, ale także na nasze finanse. Nic więc dziwnego,...

Wybór i zakup pokrycia dachowego to jedna z ważniejszych decyzji podczas budowy czy remontu domu. Wpływa nie tylko na trwałość czy wygląd dachu i budynku, ale także na nasze finanse. Nic więc dziwnego, że wybór inwestorów zazwyczaj pada na blachodachówki – blaszane pokrycia łączą estetykę oraz wysoką jakość z przystępną ceną.

Michał Leszczyński Silikon – jakie ma zastosowanie?

Silikon – jakie ma zastosowanie? Silikon – jakie ma zastosowanie?

Silikon przyda się do wszelkich prac wykończeniowych i remontowych. Sprawdź, kiedy warto po niego sięgnąć i jaki rodzaj wybrać.

Silikon przyda się do wszelkich prac wykończeniowych i remontowych. Sprawdź, kiedy warto po niego sięgnąć i jaki rodzaj wybrać.

Michał Leszczyński Wymiana silikonu krok po kroku

Wymiana silikonu krok po kroku Wymiana silikonu krok po kroku

Silikon to produkt wszechstronny i prosty w użyciu, który jest przydatny podczas różnych prac remontowo-wykończeniowych. Czasami jednak trzeba go wymienić na nowy. Jak prawidłowo przeprowadzić wymianę...

Silikon to produkt wszechstronny i prosty w użyciu, który jest przydatny podczas różnych prac remontowo-wykończeniowych. Czasami jednak trzeba go wymienić na nowy. Jak prawidłowo przeprowadzić wymianę silikonu?

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Czy można kupić dobrą i lekką pilarkę elektryczną?

Czy można kupić dobrą i lekką pilarkę elektryczną? Czy można kupić dobrą i lekką pilarkę elektryczną?

Elektryczne pilarki łańcuchowe stają się coraz bardziej pożądanym sprzętem, którego zalety doceniają zarówno profesjonaliści, jak i ogrodowi majsterkowicze. W porównaniu do benzynowych odpowiedników są...

Elektryczne pilarki łańcuchowe stają się coraz bardziej pożądanym sprzętem, którego zalety doceniają zarówno profesjonaliści, jak i ogrodowi majsterkowicze. W porównaniu do benzynowych odpowiedników są znacznie łatwiejsze w obsłudze, cichsze, a także nie emitują żadnych szkodliwych spalin. Ważne jest jednak, by zakupić dobre urządzenie. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią pilarkę elektryczną, i poznaj polecane przez fachowców modele.

Sebastian Malinowski Wybór odpowiedniego wiertła

Wybór odpowiedniego wiertła Wybór odpowiedniego wiertła

Wybór odpowiedniego wiertła jest bardzo ważny, aby skutecznie wiercić otwory w różnych materiałach. Oto wskazówki, które pomogą prawidłowo dobrać wiertło oraz bezpiecznie wykonać każdą pracę.

Wybór odpowiedniego wiertła jest bardzo ważny, aby skutecznie wiercić otwory w różnych materiałach. Oto wskazówki, które pomogą prawidłowo dobrać wiertło oraz bezpiecznie wykonać każdą pracę.

CREATON Polska sp. z o.o. Powłoka dachówki ceramicznej – warstwa odpowiedzialna za zabezpieczenie i wygląd pokrycia

Powłoka dachówki ceramicznej – warstwa odpowiedzialna za zabezpieczenie i wygląd pokrycia Powłoka dachówki ceramicznej – warstwa odpowiedzialna za zabezpieczenie i wygląd pokrycia

Stosowane na dachówkach ceramicznych i cementowych powłoki wpływają zarówno na ich estetykę, jak i szereg parametrów użytkowych. Mogą nadać pokryciu błyszczący lub matowy wygląd, dodatkowo podkreślając...

Stosowane na dachówkach ceramicznych i cementowych powłoki wpływają zarówno na ich estetykę, jak i szereg parametrów użytkowych. Mogą nadać pokryciu błyszczący lub matowy wygląd, dodatkowo podkreślając jego kolor. Równocześnie zwiększają trwałość dachówek, wydłużając żywotność tych produktów. Zabezpieczają je przed wieloma szkodliwymi czynnikami – m.in. przed porastaniem przez mech. Wybór odpowiednich rozwiązań nierzadko będzie przekładał się na eksploatację całego dachu.

Redakcja news Płynna koordynacja na placu budowy

Płynna koordynacja na placu budowy Płynna koordynacja na placu budowy

Płynny przebieg projektu jest niezbędny do terminowego i satysfakcjonującego zakończenia budowy. Serwis projektowy Brillux wspiera architektów jako pośrednik między uczestnikami projektu.

Płynny przebieg projektu jest niezbędny do terminowego i satysfakcjonującego zakończenia budowy. Serwis projektowy Brillux wspiera architektów jako pośrednik między uczestnikami projektu.

Najnowsze produkty i technologie

Paroc Panel System O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną?

O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną? O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną?

Planując realizację dachu skośnego, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią izolację termiczną oraz prawidłowy przepływ powietrza. Aspekty te mają bezpośredni wpływ nie tylko na efektywność energetyczną...

Planując realizację dachu skośnego, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią izolację termiczną oraz prawidłowy przepływ powietrza. Aspekty te mają bezpośredni wpływ nie tylko na efektywność energetyczną budynku, ale też trwałość konstrukcji oraz komfort użytkowania poddasza użytkowego. Na etapie projektowania konieczne jest uwzględnienie szeregu czynników, takich jak rodzaj materiału, jego właściwości, a także geometria dachu oraz sposób odprowadzania wilgoci. Skuteczna izolacja dachu skośnego...

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź?

Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź? Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź?

W dzisiejszych czasach, gdy przestrzeń staje się coraz bardziej cennym zasobem, projekty domów piętrowych zyskują na popularności. Dzięki swojej unikalnej strukturze i możliwości adaptacji do różnorodnych...

W dzisiejszych czasach, gdy przestrzeń staje się coraz bardziej cennym zasobem, projekty domów piętrowych zyskują na popularności. Dzięki swojej unikalnej strukturze i możliwości adaptacji do różnorodnych potrzeb, domy piętrowe oferują komfortowe i funkcjonalne rozwiązania dla rodzin, par, a także inwestorów szukających optymalnych sposobów na wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W tym artykule omówimy najważniejsze cechy, zalety oraz możliwości domów piętrowych.

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku

Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku

Klimatyzowane pomieszczenia, zapewniające pełny komfort termiczny, stają się z roku na rok standardem budowlanym, nie są zaś postrzegane jako zbędny luksus, zarezerwowany dla majętniejszych inwestorów....

Klimatyzowane pomieszczenia, zapewniające pełny komfort termiczny, stają się z roku na rok standardem budowlanym, nie są zaś postrzegane jako zbędny luksus, zarezerwowany dla majętniejszych inwestorów. Szeroka półka cenowa wysokiej klasy urządzeń, nieskomplikowany montaż klimatyzacji w domu oraz wielofunkcyjność oferowanych przez branżę klimatyzacyjną modeli: to wszystko sprawia, że coraz częściej decydujemy się na instalację systemu klimatyzacji.

MyBed Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji

Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji

W każdym domu albo mieszkaniu kluczowym meblem będzie z pewnością dobrej jakości łóżko. Dzięki niemu będziemy mogli porządnie odpocząć po ciężkim dniu pracy czy też zapaść w krótką, poobiednią drzemkę....

W każdym domu albo mieszkaniu kluczowym meblem będzie z pewnością dobrej jakości łóżko. Dzięki niemu będziemy mogli porządnie odpocząć po ciężkim dniu pracy czy też zapaść w krótką, poobiednią drzemkę. W obecnych czasach solidne łóżka tapicerowane, np. łóżka kontynentalne, młodzieżowe czy dziecięce, można z powodzeniem kupić w stacjonarnych salonach meblowych, ale o wiele wygodniejszym rozwiązaniem będzie zakup łóżka przez Internet. Znajdziemy tam z pewnością niejedno łóżko małżeńskie czy kontynentalne,...

Bauder Polska BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa

BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa

Ekologiczna termoizolacja dachowa składająca się w dwóch trzecich z biomasy zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz zdrowy klimat dla mieszkańców.

Ekologiczna termoizolacja dachowa składająca się w dwóch trzecich z biomasy zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz zdrowy klimat dla mieszkańców.

Ramaro Narożniki do salonu – modele marki Ramaro

Narożniki do salonu – modele marki Ramaro Narożniki do salonu – modele marki Ramaro

Salon to serce każdego domu, miejsce spotkań rodzinnych, relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Wygodny narożnik to mebel, który bez wątpienia powinien znajdować się w centralnym punkcie tego pomieszczenia....

Salon to serce każdego domu, miejsce spotkań rodzinnych, relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Wygodny narożnik to mebel, który bez wątpienia powinien znajdować się w centralnym punkcie tego pomieszczenia. Nowoczesne narożniki dostępne są w wielu różnych kolorach, stylach i funkcjach, co pozwala na idealne dopasowanie ich do każdego wnętrza i potrzeb.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.