EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Falownik czy hydrofor do pompy głębinowej?

PHU DAMBAT | 2021-05-26

Obydwa rozwiązania wydłużają żywotność pompy i poprawiają wydajność instalacji wodociągowej, w której są zamontowane. Różnią się jednak sposobem działania i zastosowaniem.

treść sponsorowana

Układ z falownikiem

Falownik to Inteligentny sterownik do pomp. Urządzenie to zmienia prąd stały na prąd zmienny. Dzięki temu pompa pracuje bezawaryjnie, ponieważ falownik dostosowuje prędkość obrotową silnika do wymaganych parametrów instalacji wodnej, utrzymując stałe ciśnienie wody. Użytkownicy mają więc zapewnioną dostawę wody zgodnie z potrzebami.

Firma Dambat oferuje kilkanaście modeli falowników. Wszystkie są wysokiej jakości i wydajne energetycznie. Pompy z falownikiem pobierają bowiem od 30 do 60% mniej prądu niż pompa bez tego urządzenia. A przed przepięciami, zwarciami, nagłymi skokami napięcia i zablokowaniem wirników silnika chronią specjalne zabezpieczenia. Ponadto, falowniki wpływają na przedłużenie żywotności pompy.

Falowniki do pomp firmy Dambat świetnie sprawdzają się we wszystkich instalacjach wodnych, gdzie pożądane jest utrzymanie stałego ciśnienia wody pobieranej ze studni głębinowej, a więc m.in. w domach całorocznych i letniskowych. Skutecznie bowiem wspomagają zarówno czerpanie wody z instalacji domowej, jak i tej wykorzystywanej do podlewania ogrodu. Są też dobrym rozwiązaniem w coraz częściej budowanych zbiornikach na deszczówkę.

Godnym polecania jest INVERTER SYSTEM określany jako inteligenty sterownik pompy, w którego skład wchodzą m.in. modele: IVR-02M, IVR-10 S/T, IVR-11 oraz IVR-09T. Model IVR-02M można podłączać do jednofazowych pomp głębinowych, powierzchniowych lub zatapialnych, o mocy od 0,75 KW do 1,5 KW (od 1 HP do 2 HP). Dużą zaletą jest fakt że jeden falownik może obsługiwać naraz dwie pompy.

Natomiast model IVR-10 S/T przeznaczony jest do jednofazowych (IVR-10S) lub trójfazowych (IVR-10T) pomp głębinowych, powierzchniowych lub zatapialnych, o mocy od 1,1 KW do 2,2 KW (od 1,5 HP do 2,5 HP). Może też pracować w wielu trybach operacyjnych dzięki możliwości adaptacji do rożnych instalacji elektrycznych. Możliwe jest łączenie falowników w grupy skadające się z wielu pomp(max. 6). Podobnie ma się sytuacja z IVR-11 jednak ten model oprócz wersji 1 fazowej 230V dedykowany do pomp o mocy do 1,8kW posiada wersję 3 fazową 400V do pomp o mocy do 7,5kW.

Z kolei model IVR-09T nadaje się do trójfazowych pomp głębinowych, powierzchniowych lub zatapialnych, o mocy od 0,75 KW do 7,5 KW (od 1 HP do 10 HP). Model ten też ma wiele trybów operacyjnych, służących adaptacji do różnych instalacji elektrycznych.

Do wyboru są jeszcze zestawy MULTI SET IVR-02 i MULTI SET IVR-09/11, przeznaczone do tłoczenia czystej wody i utrzymywania stałego, zadanego ciśnienia wody w instalacjach. Urządzenia te są energooszczędne (zmniejszają pobór prądu 30–60%) i proste w obsłudze, a wszystkie funkcje ustawia się przyciskiem. Każdy z tych zestawów wyposażony jest w kompletne zabezpieczenia i może obsługiwać dwie pompy.
Zestaw MULTI SET IVR-02 składa się z przetwornicy częstotliwości IVR-02 (230V) oraz kompletu pomp HP 1500 INOX lub MH 1300 INOX. Natomiast zestaw MULTI SET IVR-09/11 wyposażony jest w przetwornicę częstotliwości IVR-09 (400V) / IVR-11(400V) i pompę/pompy z serii CV lub pomp wielostopniowych MH PRO. Należy pamiętać że do sprawnego działania falownika niezbędne jest zamontowanie małego naczynia przeponowego np. 8L lub 12L.

Dowiedz się więcej >>

Układ hydroforowy

Działa on na innej zasadzie niż falownik. W tym rozwiązaniu bowiem pompa wtłacza wodę do zbiornika hydroforu, z którego jest pobierana po odkręceniu kranu. Pompa wówczas nie pracuje i włącza się dopiero wtedy, gdy zbiornik zostanie opróżniony i działa tak długo, aż będzie pełny. Pojemność zbiornika bez problemu można dostosować do potrzeb, bo do wyboru są zestawy hydroforowe ze zbiornikami różnej wielkości.

W katalogu firmy Dambat znajdziemy układy hydroforowe pod nazwami: ZBIORNIKI IBO ITALY PRZEPONA oraz ZBIORNIKI IBO ITALY MEMBRANA FIX.

Te pierwsze, czyli zbiorniki przeponowe, służą do przechowywania wody w instalacjach wodnych. Zastosowanie ich ogranicza więc liczbę uruchomień pompy, co korzystnie wpływa na żywotność całej instalacji.

Zbiorniki przeponowe mogą współpracować z pompami powierzchniowymi lub głębinowymi, a wyposażona w nie instalacja zasila w wodę domy mieszkalne całoroczne i letniskowe oraz ogrody z własnym ujęciem wody.

Do wyboru są poziome zbiorniki przeponowe o pojemnościach od 24 do 100 litrów oraz pionowe o pojemnościach od 150 ldo 10 000 litrów.

Zbiorniki przeponowe wytwarza się z najwyższej jakości materiałów, które na każdym etapie produkcji poddawane są wymagającym testom. Dzięki temu mogą bezawaryjnie funkcjonować przez wiele lat.

Warto dodać, że zbiorniki spełniają wymagania unijnej dyrektywy 2014/68/EU.

Natomiast druga propozycja to naczynia przeponowe z niewymienną membraną – IBO ITALY FIX. Posiadają to samo zastosowanie jednak różnią się konstrukcją.

Naczynia te wykonane są ze stali węglowej, a w ich wnętrzu umieszczono niewymienną membranę z elastycznego kauczuku butylowego oraz powłokę z atestowanego tworzywa, odpornego na działanie wysokiej temperatury i wytrzymałego na rozciąganie. Jest to materiał nietoksyczny i ma atest dopuszczający do stosowania go m.in. w instalacjach wody pitnej. Przewagą niewymiennej membrany jest szczelność całego rozwiązania, w normalnych zbiornikach przeponowych niezbędne jest badanie stanu ciśnienia w zbiorniku po przez wentyl znajdujący się po przeciwnej stronie zbiornika węglem flanszy. Aby móc skutecznie zbadać ciśnienie niezbędne jest spuszczenie wody z instalacjim, w przeciwnym wypadku sprawdzimy ciśnienie instalacji. Takie sprawdzenie należy wykonać raz na 3 miesiące. W przypadku zastosowania niewymiennej membrany sprawdzanie ciśnienia nie jest konieczne.

Dostępne pojemności to 24,50,80,100 litrów.
Wysoką jakość naczyń przeponowych z membraną potwierdza dokument zgodności z unijną dyrektywą UE PED 2014/68/UE, a ich długą żywotność 5-letnia gwarancja, udzielana przez producenta.

Które rozwiązanie wybrać?

Na to pytanie trudno dać jednoznaczną odpowiedź bez poznania potrzeb użytkowników oraz parametrów miejsca, w którym instalacja ma być zamontowana. Na przykład w domach z małymi kotłowniami, gdzie jest niewiele miejsca na układ hydroforowy ze zbiornikiem, a zapotrzebowanie na wodę jest spore, bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie pompa z falownikiem. Natomiast tam, gdzie wystarczy miejsca na zbiornik odpowiedniej wielkości, można pomyśleć o układzie hydroforowym.

Warto też pamiętać, że pompa z falownikiem uruchamia się łagodnie, nie pobiera dużo prądu przy rozruchu i jest przyjaźniejsza dla mało wydajnych instalacji elektrycznych. Z kolei układ hydroforowy – nawet z dużym zbiornikiem i prostym stycznikiem, sterującym włączaniem i wyłączaniem pompy – jest tańszy.

O pomoc w doborze odpowiedniego rozwiązania można się zwrócić do doradców z firmy Dambat >>

Komentarze

Powiązane

PHU DAMBAT Pompy głębinowe IBO – niezawodność i wysoka jakość

Pompy głębinowe IBO – niezawodność i wysoka jakość Pompy głębinowe IBO – niezawodność i wysoka jakość

IBO to marka numer jeden na polskim rynku pomp głębinowych. Zasłużoną sławą cieszą się dzięki niezwykłej dbałości o jakość każdego elementu urządzenia oraz wygodę użytkowania.

IBO to marka numer jeden na polskim rynku pomp głębinowych. Zasłużoną sławą cieszą się dzięki niezwykłej dbałości o jakość każdego elementu urządzenia oraz wygodę użytkowania.

PHU DAMBAT Jaka pompa do zbiornika na deszczówkę?

Jaka pompa do zbiornika na deszczówkę? Jaka pompa do zbiornika na deszczówkę?

Pompa wody deszczowej jest nieodłącznym elementem systemów zbierania i wykorzystania wody opadowej. Pozwala bowiem na spożytkowanie zgromadzonej w zbiornikach wody opadowej do nawadniania ogrodu czy spłukiwania...

Pompa wody deszczowej jest nieodłącznym elementem systemów zbierania i wykorzystania wody opadowej. Pozwala bowiem na spożytkowanie zgromadzonej w zbiornikach wody opadowej do nawadniania ogrodu czy spłukiwania toalety. Musi jednak mieć odpowiednią konstrukcję i parametry.

PHU DAMBAT Jak poprawić pracę pomp do instalacji domowych i głębinowych?

Jak poprawić pracę pomp do instalacji domowych i głębinowych? Jak poprawić pracę pomp do instalacji domowych i głębinowych?

Skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest montaż niewielkiego urządzenia elektronicznego, potocznie nazywanego falownikiem.

Skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest montaż niewielkiego urządzenia elektronicznego, potocznie nazywanego falownikiem.

Pompa obiegowa MAGI

Pompa obiegowa MAGI Pompa obiegowa MAGI

Pompa powierzchniowa AJ 50/60

Pompa powierzchniowa AJ 50/60 Pompa powierzchniowa AJ 50/60

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4 Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4

Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14

Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14 Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14

Pompa głębinowa 3’’Ti

Pompa głębinowa 3’’Ti Pompa głębinowa 3’’Ti

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN

Pompa obiegowa BETA 2

Pompa obiegowa BETA 2 Pompa obiegowa BETA 2

Pompa SANIBO 5

Pompa SANIBO 5 Pompa SANIBO 5

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem FURIATKA

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem FURIATKA Pompa zatapialna z rozdrabniaczem FURIATKA

Pompy głębinowe 4’’SD

Pompy głębinowe 4’’SD Pompy głębinowe 4’’SD

Pompy głębinowe 6’’SD

Pompy głębinowe 6’’SD Pompy głębinowe 6’’SD

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FX8

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FX8 Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FX8

Pompy powierzchniowe MHI

Pompy powierzchniowe MHI Pompy powierzchniowe MHI

Pompa CONIBO

Pompa CONIBO Pompa CONIBO

Pompa obiegowa MAGI

Pompa obiegowa MAGI Pompa obiegowa MAGI

Pompa powierzchniowa AJ 50/60

Pompa powierzchniowa AJ 50/60 Pompa powierzchniowa AJ 50/60

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4 Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4

Naczynia przeponowe CWU IBO ITALY Przepona

Naczynia przeponowe CWU IBO ITALY Przepona Naczynia przeponowe CWU IBO ITALY Przepona

Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14

Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14 Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14

Pompa głębinowa 3’’Ti

Pompa głębinowa 3’’Ti Pompa głębinowa 3’’Ti

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN

Wybrane dla Ciebie

V33 Polska sp. z o.o. Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian! Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego...

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że to prawdopodobnie jedyny surowiec, który odnajdzie się w każdym stylu kompozycyjnym - w pomieszczeniu i na zewnątrz. No właśnie… na zewnątrz. Deszcze, śniegi, intensywne nasłonecznienie – warunki pogodowe mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku....

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe » Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały » Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba »

Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba » Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Strefowanie bez tajemnic »

Strefowanie bez tajemnic » Strefowanie bez tajemnic »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Pipelife Polska S.A. Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych...

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest system Stormbox, oferowany przez firmę Pipelife. Jest to kompleksowy system skrzynek retencyjno-rozsączających, który zapewnia efektywne zagospodarowanie wody deszczowej.

Izodom 2000 Polska Sp. z o.o. Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego...

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego podejścia do budownictwa, świadomość na temat efektywności energetycznej budynków jest kluczowa dla każdego właściciela nieruchomości.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

STYROPMIN Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać,...

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać, wybierając materiał ociepleniowy.

Owens Corning PAROC Polska Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian? Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć...

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć stan naszych ścian zewnętrznych. Prawidłowa konserwacja i naprawy są nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zabezpieczenia ważnych elementów konstrukcji przed postępującymi uszkodzeniami. W tym artykule przyjrzymy się, jak efektywnie ocenić zniszczenia oraz podjąć odpowiednie kroki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.