EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jaka pompa do zbiornika na deszczówkę?

PHU DAMBAT | 2021-05-26

Pompa wody deszczowej jest nieodłącznym elementem systemów zbierania i wykorzystania wody opadowej. Pozwala bowiem na spożytkowanie zgromadzonej w zbiornikach wody opadowej do nawadniania ogrodu czy spłukiwania toalety. Musi jednak mieć odpowiednią konstrukcję i parametry.

treść sponsorowana

Dlaczego warto zbierać wodę opadową?

Zbieranie deszczówki to coraz bardziej popularny sposób na ekologiczne i ekonomiczne gospodarowanie wodą, której na naszej planecie zaczyna brakować. Także w naszym kraju. A powodem takiego zjawiska są zmiany klimatyczne, które sprawiają, że coraz częściej nawiedzają nas wyniszczające susze.

Gromadzenie wody deszczowej nie wymaga drogich urządzeń. Nie jest też kłopotliwe w obsłudze. Po zamontowaniu instalacji wystarczy tylko czekać na opady, które – spływając rynną z dachu – napełnią zbiornik, a dzięki odpowiedniej pompie będziemy mogli wykorzystać deszczówkę do podlewania ogrodu, a także do różnych prac porządkowych na zewnątrz domu lub – po zamontowaniu odpowiedniej instalacji – również w domu, np. do prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu mamy szansę sporo zaoszczędzić na wydatkach za wodęę.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za instalacją systemu zbierania deszczówki są dotacje z ogólnopolskiego programu „Moja Woda”, którego celem nadrzędnym jest ochrona zasobów wodnych. O dotację z tego programu mogą ubiegać się osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której już znajduje się budynek mieszkalny lub jest w trakcie budowy, a nawet dopiero w planach. Program ten bowiem ma być realizowany do 2024 r. i przeznaczono na niego łącznie 100 mln zł.

Beneficjenci programu mogą liczyć na dofinansowanie w formie dotacji w wysokości do 5 tys. złotych, ale nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych. Przy takich udogodnieniach finansowych tym bardziej warto pomyśleć o zainstalowaniu systemu zbierania deszczówki, pamiętając jednocześnie o sporych korzyściach plynących z jej wykorzystywania. Dowiedz się więcej >>

Wybieramy odpowiednią pompę

Pompa do deszczówki to serce całego systemu zbierania i wykorzystywania wody opadowej. Zadaniem urządzenia jest zasysanie wody ze zbiornika, podniesienie jej na pożądany poziom i umożliwienie przy odpowiednim ciśnieniu wydobycia jej ze zbiornika.

Aby jednak pompa spełniła nasze oczekiwania, trzeba dobrać model do warunków, w jakich będzie pracować. Należy więc uwzględnić rodzaj i głębokość zbiornika oraz wysokość lustra wody. Ważny jest również sposób wykorzystywania wypompowanej deszczówki. Woda przeznaczana wyłącznie do podlewania roślin może zawierać trochę zanieczyszczeń (np. piasek), ale ta przesyłana do domu (np. do prania) powinna być ich pozbawiona.

Do wypompowywania deszczówki ze zbiorników zazwyczaj stosowane są powierzchniowe pompy samozasysające. Ich działanie polega na wykorzystaniu różnicy podciśnień, które wytwarza wirnik po zalaniu wodą korpusu pompy lub pompy zatapialne, przeznaczone do wody czystej lub brudnej, sterowane ręcznie lub automatycznie.

Pompy nawierzchniowe przeznaczone są do zbiorników, w których lustro wody znajduje się dość wysoko, a zatapialne – do wody czystej lub brudnej – poniżej 8 m. Te ostatnie umieszcza się pod powierzchnią lustra wody i dlatego muszą mieć hermetycznie zamkniętą konstrukcję. Ich pracą można sterować ręcznie za pomocą wyłącznika pływakowego lub automatycznie, jeśli są wyposażone w automat sterujący.
Pompy montowane w zbiornikach na deszczówkę są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, wydajne, pracują cicho, zapewniają odpowiednie ciśnienie tłoczonej wody i – co ważne – zużywają mało energii. A te dobrej jakości wyposażone są w zabezpieczenia przed pracą „na sucho”.

Sprawdźmy, jakie pompy do deszczówki oferuje rynek. Modelem godnym polecenia właścicielom domów jednorodzinnych jest z pewnością nowoczesna, zatapialna pompa z serii MULTI IP marki IBO, której produkcją i dystrybucją zajmuje się polska firma Dambat.
Pompa MULTI IP 1000 Auto o wielostopniowej hydraulice jest bezpieczna i łatwa w obsłudze. Jej korpus wykonano ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nie ulega korozji. Aby włączyć urządzenie, wystarczy otworzyć zawór wylotowy. Po jego zamknięciu pompa przestaje działać, co zapobiega uszkodzeniom wynikającym z pracy „na sucho”.

Urządzenie to – dzięki małym rozmiarom i kompaktowej budowie – nadaje się również do montażu w ciasnych przestrzeniach. Bez problemu więc można umieścić je w niewielkim zbiorniku na deszczówkę, ale sprawdzi się też w oczku wodnym czy studni. Na wypompowywanie wody do poziomu 10 cm nawet przy częściowym zanurzeniu pozwala płaszcz chłodzący, w który pompa została wyposażona.

Pompa MULTI IP 1000 Auto osiąga wydajność ok. 100 l/min. Można więc z powodzeniem stosować ją zarówno do podlewania ręcznego (w komplecie jest wąż elastyczny i złączka redukcyjna), jak i do obsługi automatycznych systemów nawadniających.

Warto zainteresować się też nowością na rynku, a mianowicie modelem automatycznej pompy MULTI IP 1200 Auto. Największą jej zaletą jest duża moc i wytwarzanie wysokiego ciśnienia, dzięki czemu strumień wypompowanej wody może osiągać nawet ponad 40 m wysokości, co pozwala na jednoczesne włączenie czterech zraszaczy ogrodowych.

Pompa Multi IP 1200 Auto jest fabrycznie przystosowana do współpracy z elastycznymi wężami tłocznymi. Ma też nagwintowany wylot do podłączenia rury odpływowej. Natomiast obudowa pompy wykonana jest ze stali nierdzewnej i trwałego tworzywa, co daje gwarancję bezawaryjnego użytkowania przez długi okres. Przed pracą „na sucho” i przegrzaniem urządzenie chroni specjalne zabezpieczenie i pływak.
Podobne zabezpieczenia ma też kolejna nowość, automatyczna pompa MULTI IP 1200 RAIN, również oferowana przez firmę Dambat. Wyróżnia ją dołączony do urządzenia wąż ssący z koszem ssącym i pływakiem, które tworzą system pobierania wody z górnych partii zbiornika. Dzięki temu ograniczona zostaje możliwość przedostawania się zanieczyszczeń z dna zbiornika do wypompowywanej wody. Sprawdź >>

Montaż i konserwacja

Zainstalowanie pompy w zbiorniku na deszczówkę nie sprawi dużego kłopotu osobom dysponującym wiedzą i umiejętnościami technicznymi. Wystarczy dokładnie przeczytać załączoną instrukcję lub/i zwrócić się o pomoc do sprzedawcy albo doradcy w firmie Dambat. Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tej czynności firmie montującej system zbierania deszczówki.

Nie należy jednak pozostawiać pompy w zbiorniku na deszczówkę na zimę. Przed nastaniem niskich temperatur koniecznie trzeba wyjąć ją ze zbiornika i umieścić w suchym miejscu, w którym temperatura nie spadnie poniżej zera. Przedłuży to żywotność pompy i elementów okablowania, które w minusowej temperaturze parcieją i szybko ulegają zużyciu.

Pompę po wyjęciu ze zbiornika na deszczówkę należy starannie oczyścić i osuszyć, a wszystkie kable luźno zwinąć. Tak przechowywana pompa długo nam posłuży.

Komentarze

  • Tomasz Tomasz, 31.03.2022r., 16:08:33 A jaka pompa będzie sprawnie współpracować z wężami i zraszaczami? Da się w ogóle z takiego zbiornika na deszczówkę podlewać w ten sposób?
  • Marcinski Marcinski, 31.03.2022r., 16:14:52 Oczywiście, ze się da. Mamy pompę IBO Multi IP, świetnie sobie radzi, bez problemy współpracuje ze zraszaczami

Powiązane

PHU DAMBAT Pompy głębinowe IBO – niezawodność i wysoka jakość

Pompy głębinowe IBO – niezawodność i wysoka jakość Pompy głębinowe IBO – niezawodność i wysoka jakość

IBO to marka numer jeden na polskim rynku pomp głębinowych. Zasłużoną sławą cieszą się dzięki niezwykłej dbałości o jakość każdego elementu urządzenia oraz wygodę użytkowania.

IBO to marka numer jeden na polskim rynku pomp głębinowych. Zasłużoną sławą cieszą się dzięki niezwykłej dbałości o jakość każdego elementu urządzenia oraz wygodę użytkowania.

PHU DAMBAT Falownik czy hydrofor do pompy głębinowej?

Falownik czy hydrofor do pompy głębinowej? Falownik czy hydrofor do pompy głębinowej?

Obydwa rozwiązania wydłużają żywotność pompy i poprawiają wydajność instalacji wodociągowej, w której są zamontowane. Różnią się jednak sposobem działania i zastosowaniem.

Obydwa rozwiązania wydłużają żywotność pompy i poprawiają wydajność instalacji wodociągowej, w której są zamontowane. Różnią się jednak sposobem działania i zastosowaniem.

PHU DAMBAT Jak poprawić pracę pomp do instalacji domowych i głębinowych?

Jak poprawić pracę pomp do instalacji domowych i głębinowych? Jak poprawić pracę pomp do instalacji domowych i głębinowych?

Skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest montaż niewielkiego urządzenia elektronicznego, potocznie nazywanego falownikiem.

Skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem jest montaż niewielkiego urządzenia elektronicznego, potocznie nazywanego falownikiem.

Pompa obiegowa MAGI

Pompa obiegowa MAGI Pompa obiegowa MAGI

Pompa powierzchniowa AJ 50/60

Pompa powierzchniowa AJ 50/60 Pompa powierzchniowa AJ 50/60

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4 Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4

Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14

Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14 Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14

Pompa głębinowa 3’’Ti

Pompa głębinowa 3’’Ti Pompa głębinowa 3’’Ti

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN

Pompa obiegowa BETA 2

Pompa obiegowa BETA 2 Pompa obiegowa BETA 2

Pompa SANIBO 5

Pompa SANIBO 5 Pompa SANIBO 5

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem FURIATKA

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem FURIATKA Pompa zatapialna z rozdrabniaczem FURIATKA

Pompy głębinowe 4’’SD

Pompy głębinowe 4’’SD Pompy głębinowe 4’’SD

Pompy głębinowe 6’’SD

Pompy głębinowe 6’’SD Pompy głębinowe 6’’SD

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FX8

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FX8 Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FX8

Pompy powierzchniowe MHI

Pompy powierzchniowe MHI Pompy powierzchniowe MHI

Pompa CONIBO

Pompa CONIBO Pompa CONIBO

Pompa obiegowa MAGI

Pompa obiegowa MAGI Pompa obiegowa MAGI

Pompa powierzchniowa AJ 50/60

Pompa powierzchniowa AJ 50/60 Pompa powierzchniowa AJ 50/60

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4

Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4 Włoskie pompy głębinowe IBO ITALY FP4

Naczynia przeponowe CWU IBO ITALY Przepona

Naczynia przeponowe CWU IBO ITALY Przepona Naczynia przeponowe CWU IBO ITALY Przepona

Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14

Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14 Pompa cyrkulacyjna E-IBO 15–14

Pompa głębinowa 3’’Ti

Pompa głębinowa 3’’Ti Pompa głębinowa 3’’Ti

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN

Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN Pompa zatapialna z rozdrabniaczem KRAKEN

Wybrane dla Ciebie

V33 Polska sp. z o.o. Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian! Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego...

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że to prawdopodobnie jedyny surowiec, który odnajdzie się w każdym stylu kompozycyjnym - w pomieszczeniu i na zewnątrz. No właśnie… na zewnątrz. Deszcze, śniegi, intensywne nasłonecznienie – warunki pogodowe mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku....

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę » Ścieki, fontanna, walka z pożarem - wybierz swoją pompę »

Jaki styropian na elewację? »

Jaki styropian na elewację? » Jaki styropian na elewację? »

Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Ochroń rynny przed zamarzaniem » Ochroń rynny przed zamarzaniem »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom » Prysznic czy wanna? Przekonaj się, co odpowiada Twoim potrzebom »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Paroc Panel System O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną?

O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną? O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną?

Planując realizację dachu skośnego, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią izolację termiczną oraz prawidłowy przepływ powietrza. Aspekty te mają bezpośredni wpływ nie tylko na efektywność energetyczną...

Planując realizację dachu skośnego, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią izolację termiczną oraz prawidłowy przepływ powietrza. Aspekty te mają bezpośredni wpływ nie tylko na efektywność energetyczną budynku, ale też trwałość konstrukcji oraz komfort użytkowania poddasza użytkowego. Na etapie projektowania konieczne jest uwzględnienie szeregu czynników, takich jak rodzaj materiału, jego właściwości, a także geometria dachu oraz sposób odprowadzania wilgoci. Skuteczna izolacja dachu skośnego...

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź?

Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź? Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź?

W dzisiejszych czasach, gdy przestrzeń staje się coraz bardziej cennym zasobem, projekty domów piętrowych zyskują na popularności. Dzięki swojej unikalnej strukturze i możliwości adaptacji do różnorodnych...

W dzisiejszych czasach, gdy przestrzeń staje się coraz bardziej cennym zasobem, projekty domów piętrowych zyskują na popularności. Dzięki swojej unikalnej strukturze i możliwości adaptacji do różnorodnych potrzeb, domy piętrowe oferują komfortowe i funkcjonalne rozwiązania dla rodzin, par, a także inwestorów szukających optymalnych sposobów na wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W tym artykule omówimy najważniejsze cechy, zalety oraz możliwości domów piętrowych.

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku

Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku

Klimatyzowane pomieszczenia, zapewniające pełny komfort termiczny, stają się z roku na rok standardem budowlanym, nie są zaś postrzegane jako zbędny luksus, zarezerwowany dla majętniejszych inwestorów....

Klimatyzowane pomieszczenia, zapewniające pełny komfort termiczny, stają się z roku na rok standardem budowlanym, nie są zaś postrzegane jako zbędny luksus, zarezerwowany dla majętniejszych inwestorów. Szeroka półka cenowa wysokiej klasy urządzeń, nieskomplikowany montaż klimatyzacji w domu oraz wielofunkcyjność oferowanych przez branżę klimatyzacyjną modeli: to wszystko sprawia, że coraz częściej decydujemy się na instalację systemu klimatyzacji.

MyBed Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji

Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji

W każdym domu albo mieszkaniu kluczowym meblem będzie z pewnością dobrej jakości łóżko. Dzięki niemu będziemy mogli porządnie odpocząć po ciężkim dniu pracy czy też zapaść w krótką, poobiednią drzemkę....

W każdym domu albo mieszkaniu kluczowym meblem będzie z pewnością dobrej jakości łóżko. Dzięki niemu będziemy mogli porządnie odpocząć po ciężkim dniu pracy czy też zapaść w krótką, poobiednią drzemkę. W obecnych czasach solidne łóżka tapicerowane, np. łóżka kontynentalne, młodzieżowe czy dziecięce, można z powodzeniem kupić w stacjonarnych salonach meblowych, ale o wiele wygodniejszym rozwiązaniem będzie zakup łóżka przez Internet. Znajdziemy tam z pewnością niejedno łóżko małżeńskie czy kontynentalne,...

Bauder Polska BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa

BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa BauderECO – nowoczesna termoizolacja dachowa

Ekologiczna termoizolacja dachowa składająca się w dwóch trzecich z biomasy zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz zdrowy klimat dla mieszkańców.

Ekologiczna termoizolacja dachowa składająca się w dwóch trzecich z biomasy zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz zdrowy klimat dla mieszkańców.

Ramaro Narożniki do salonu – modele marki Ramaro

Narożniki do salonu – modele marki Ramaro Narożniki do salonu – modele marki Ramaro

Salon to serce każdego domu, miejsce spotkań rodzinnych, relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Wygodny narożnik to mebel, który bez wątpienia powinien znajdować się w centralnym punkcie tego pomieszczenia....

Salon to serce każdego domu, miejsce spotkań rodzinnych, relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Wygodny narożnik to mebel, który bez wątpienia powinien znajdować się w centralnym punkcie tego pomieszczenia. Nowoczesne narożniki dostępne są w wielu różnych kolorach, stylach i funkcjach, co pozwala na idealne dopasowanie ich do każdego wnętrza i potrzeb.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.