EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Zmiany w Prawie budowlanym 2023 r.

Co zmieni się w Prawie budowlanym dla budujących domy jednorodzinne? fot. T. Rybarczyk

Co zmieni się w Prawie budowlanym dla budujących domy jednorodzinne? fot. T. Rybarczyk

Wraz z początkiem roku powinna wejść w życie zmieniona ustawa Prawo budowlane (w trakcie pisania tego artykułu wciąż nie ma nowelizacji tej ustawy). Proponowane zmiany w Prawie budowlanym zostały ujęte w projekcie z dnia 3 października 2022 r. Jest ich sporo, dlatego warto przyjrzeć się tym najważniejszym i odnotować również mniej istotne.

Zobacz także

Ekspert Budowlany 1/2023

Ekspert Budowlany 1/2023 Ekspert Budowlany 1/2023

W tym wydaniu „Eksperta Budowlanego” omawiamy najnowsze zmiany w Prawie budowlanym, a także programy dotacyjne na źródła ciepła w 2023 r. Piszemy tez o przepisach dotyczących ogrodzeń – co warto wiedzieć...

W tym wydaniu „Eksperta Budowlanego” omawiamy najnowsze zmiany w Prawie budowlanym, a także programy dotacyjne na źródła ciepła w 2023 r. Piszemy tez o przepisach dotyczących ogrodzeń – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Redakcja BUDMA 2023 – najważniejsze targi branży budowlanej

BUDMA 2023 – najważniejsze targi branży budowlanej BUDMA 2023 – najważniejsze targi branży budowlanej

Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały...

Ponad 600 firm z 26 krajów, udział kupców i inwestorów z czterech kontynentów, blisko 30 konferencji, pokazów i warsztatów – tak w liczbach można podsumować 31. edycję targów BUDMA 2023, które odbywały się w dniach 31.01–3.02.2023 r.

Aneta Mościcka Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę

Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę

Śmierć strony postępowania budowlanego, sprzedaż lub podział działki powoduje wątpliwości, czy decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę można przenieść na nowego adresata.

Śmierć strony postępowania budowlanego, sprzedaż lub podział działki powoduje wątpliwości, czy decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę można przenieść na nowego adresata.

Cel wprowadzenia zmian

Zmiany wynikają przede wszystkim z potrzeby uproszczenia procesu inwestycyjno-budowlanego w zakresie zmniejszenia formalności nakładanych na inwestorów, co ma się przyczynić do skrócenia czasu przystąpienia do budowy. Postępujący proces cyfryzacji wynika natomiast z dostosowania się do postępu cywilizacyjnego. To również służy uproszczeniu procesu inwestycyjno-budowlanego oraz usprawnieniu obiegu dokumentów pomiędzy uczestnikami tego procesu a organami administracyjno-budowlanymi oraz organami nadzoru budowlanego.

Proces cyfryzacji wynika też poniekąd z tego, że w czasach pandemii udało się rozwiązać pewne problemy, mimo iż nie było jeszcze do tego konkretnego systemu, a procedury trzeba było bardzo szybko tworzyć i wdrażać. Czasy pandemii pokazały ponadto, że w procesie inwestycyjno-budowlanym wiele rzeczy można zorganizować i załatwić zdalnie oraz drogą elektroniczną. Znakomicie spisały się w tym czasie organy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, które w dosyć szybki sposób przystosowały się do procedur i zagrożeń, umożliwiając pozostałym uczestnikom procesu budowlanego realizowanie inwestycji.

Cele obecnie wprowadzanych zmian w Prawie budowlanym są bardzo klarowne. Najważniejsze zmiany wynikają z:

  • potrzeby dalszego upraszczania i przyspieszania procesu inwestycyjno-budowlanego,
  • wprowadzania pełnej cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego i innych danych z tym związanych,
  • większej dostępności pełnienia samodzielnych funkcji technicznych.

Co zmieni się dla budujących domy jednorodzinne?

fot2 rybarczyk
Fot. T. Rybarczyk

Ustawodawca zmianami dotyczącymi realizacji budynków jednorodzinnych chciałby maksymalnie uprościć proces inwestycyjny (pod warunkiem, że spełniają one określone kryteria). Dlatego zmiany dotyczą zniesienia konieczności uzyskania decyzji pozwolenia na budowę obiektów mieszkalnych wolno stojących o powierzchni zabudowy powyżej 70 m2, spełniających następujące kryteria:

  • budynki te będą służyły zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych inwestorów,
  • będą to budynki nie wyższe niż dwukondygnacyjne,
  • będą to inwestycje, których obszar oddziaływania będzie się mieścił w całości na działce lub działkach, na których zostały one zaprojektowane.
    Uwaga: budowy takich obiektów będą wymagały ich prowadzenia przez kierowników budowy.

Co prawda już wcześniej wprowadzono zmiany dotyczące wznoszenia budynków o powierzchni zabudowy do 70 m2. W projekcie zmian na 2023 r. ten przepis zostaje, pod warunkiem, że projektowany budynek będzie spełniał następujące kryteria:

  • będzie budowany w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora,
  • będzie miał nie więcej niż dwie kondygnacje,
  • obszar jego oddziaływania będzie się w całości mieścił na działce lub działkach, na których został zaprojektowany.
    Uwaga: budowa takiego obiektu nie będzie wymagała prowadzenia przez kierownika budowy.

W praktyce okazało się, że spotyka się to jednak z oporem banków, które nie chcą udzielać kredytów na budowane bez nadzoru budynki. W rzeczywistości inwestorzy, którzy starają się o kredytowanie takich budynków, muszą przedstawiać dziennik budowy, a więc udokumentowanie prowadzenia przez kierownika budowy.

Wprowadzenie pełnej cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego

Kolejną propozycją zmian jest wprowadzenie pełnej cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego. Polegać ma ona na tym, że:

  • składanie wniosków będzie się odbywać drogą elektroniczną,
  • wydawanie dokumentów potrzebnych do tych wniosków również będzie się odbywać w postaci elektronicznej, np. w formie skanów lub zdjęć,
  • będzie ustanowiony elektroniczny dziennik budowy.

Wprowadzane zmiany umożliwią wygodniejsze i szybsze przekazywanie dokumentów organowi administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego. Projekty w formie elektronicznej będą potrzebne przede wszystkim organom. Chociaż wersje papierowe będą (przynajmniej w jakiejś części) niezbędne na budowie, to jednak będzie ułatwione przekazanie projektu inwestorom przez projektanta oraz właściwym organom przez inwestora. Będzie się to zapewne odbywać drogą bezpośrednio od projektanta do organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego przez system elektroniczny.

Z kolei elektroniczne dzienniki budowy będą na pewno dokumentami bardziej uporządkowanymi i czytelnymi, niż są obecnie.

Na potrzeby wprowadzanej cyfryzacji powstanie System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie – SOPAB – zintegrowany z systemami:

  • e-Budownictwo – dostępu do danych z wniosków składanych przez inwestorów w procesie inwestycyjno-budowlanym,
  • e-CRUB – dostęp do danych o osobach posiadających uprawnienia budowlane,
  • Elektroniczny Dziennik Budowy i Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego,
  • System Nadzoru Rynku Wyrobów Budowlanych (e-SNRWB) – w celu pozyskania danych o wyniku badania próbki pobranej na budowie przez wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego lub głównego inspektora nadzoru budowlanego,
  • Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE) – w celu pozyskania danych o użytkowanych źródłach ciepła lub spalania paliw.

Z tego wyłania się wizja uproszonego obiegu dokumentów, które będą szybciej i łatwiej przekazywane zainteresowanym stronom. Zapewne też czytelna i szybka będzie również weryfikacja tych dokumentów.

Inne uproszczenia procesu inwestycyjno-budowlanego

Inne uproszczenia procesu inwestycyjno-budowlanego polegają na zlikwidowaniu obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektów budowlanych oraz likwidacji zawiadomienia o zakończeniu robót. Proponuje się, że przy oddawaniu do użytkowania zasadą jest obowiązek zawiadomienia organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, natomiast decyzja o pozwoleniu na użytkowanie będzie możliwa w dwóch przypadkach, tj.:

1. Jeżeli obiekt budowlany będzie miał być oddany do użytkowania przed zakończeniem wszystkich robót budowlanych.
2. Jeżeli inwestor sam wystąpi o taką decyzję.

Wprowadza się też likwidację obowiązku zawiadomienia przez inwestora właściwego organu o zakończeniu budowy na rzecz możliwości oddania do użytkowania budynku mieszkalnego jednorodzinnego przez kierownika budowy. Kierownik budowy, oświadczając, że budynek został wybudowany zgodnie z projektem, kończy formalnie budowę. Natomiast po stronie inwestora pozostaje obowiązek zawiadomienia o rozpoczęciu użytkowania (będzie to czynność o charakterze informacyjnym, czyli nie będzie to wszczynać po stronie organu nadzoru budowlanego postępowania administracyjnego).

Mechanizm żółtej kartki

Nowością jest wprowadzenie tzw. mechanizmu żółtej kartki, czyli ostrzeżenia organów nadzoru budowlanego w przypadku dokonania nielegalnych istotnych odstąpień od dokumentacji projektowej bez wszczynania postępowania administracyjnego. To duże ułatwienie dla inwestorów, ponieważ zanim organ nadzoru budowlanego rozpocznie skomplikowaną i kosztowną dla inwestora procedurę, najpierw da inwestorowi szansę na naprawienie nieprawidłowości (usunięcie istotnego odstąpienia), a postępowanie przeprowadzi dopiero wówczas, gdy inwestor nie naprawi popełnionych nieprawidłowości.

Przywrócenie rzeczoznawstwa budowlanego jako samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie

Wprowadza się przywrócenie rzeczoznawstwa budowlanego jako samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie (usuniętej w 2014 r.). Ponadto rzeczoznawca budowlany byłby uprawniony do występowania przed organami władzy publicznej i sądami w charakterze biegłego sądowego w zakresie posiadanych uprawnień budowlanych, przeprowadzania kontroli okresowej obiektów budowlanych oraz do udziału w pracy komisji do ustalenia przyczyn i okoliczności katastrofy budowlanej.

Inne zmiany

Rozszerza się katalog obiektów i robót budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także z obowiązku dokonania zgłoszenia właściwemu organowi administracji publicznej.

Przykłady:

  • jednokondygnacyjne budynki gospodarcze i wiaty związane z produkcją rolną, o prostej konstrukcji i powierzchni zabudowy do 300 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 6 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane,
  • przydomowe schrony i ukrycia doraźne.

Terminy wprowadzenia zmian

Co do zasady ustawa miała wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. Od tej zasadniczej regulacji przewidziane są wyjątki. Terminy wejścia w życie poszczególnych przepisów mają być różne, ponieważ są uzależnione od różnych okoliczności. Termin wejścia w życie przepisów dotyczących Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB) przewidziano na 1 czerwca 2023 r.

Podsumowanie

Z przeglądu zaproponowanych zmian wyraźnie widać, że następuje ułatwienie i skrócenie procesu inwestycyjno-budowlanego zwłaszcza na etapie od przygotowania projektu do rozpoczęcia budowy. Widać jednak, że odpowiedzialność jest przesuwana coraz bardziej na projektantów, kierowników budów oraz inspektorów nadzoru inwestorskiego. Dzieje się to kosztem zniesienia tej odpowiedzialności z organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz inwestorów. Interesujące jest, kiedy faktycznie wejdą w życie proponowane zmiany oraz jak szybko zostaną przygotowane do tego narzędzia i jak szybko uczestnicy procesu budowlanego przystosują się do tych zmian. Jak zawsze zakładany jest okres przejściowy, który jest niezbędny, aby się przystosować do nowości.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Owens Corning PAROC Polska Ocieplenie sufitu w garażu lub piwnicy: nieduża inwestycja, znaczne oszczędności

Ocieplenie sufitu w garażu lub piwnicy: nieduża inwestycja, znaczne oszczędności Ocieplenie sufitu w garażu lub piwnicy: nieduża inwestycja, znaczne oszczędności

Stropy oddzielające pomieszczenia ogrzewane od stref nieogrzewanych, takich jak piwnice, garaże czy parkingi, często nie posiadają optymalnej izolacji termicznej. Dotyczy to głównie starszych obiektów,...

Stropy oddzielające pomieszczenia ogrzewane od stref nieogrzewanych, takich jak piwnice, garaże czy parkingi, często nie posiadają optymalnej izolacji termicznej. Dotyczy to głównie starszych obiektów, wznoszonych w czasach, kiedy obowiązywały mniej restrykcyjne normy. Warto wiedzieć, że termomodernizacja lub ocieplenie stropu betonowego to stosunkowo łatwa do zrealizowania inwestycja, która może przynieść znaczące korzyści w postaci niższych kosztów eksploatacji w sezonie grzewczym. Jakie są wymagania...

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość: innowacyjne membrany dachowe BLACK w jakości CREATON

Nowość: innowacyjne membrany dachowe BLACK w jakości CREATON Nowość: innowacyjne membrany dachowe BLACK w jakości CREATON

Przedstawiamy nowość w ofercie marki CREATON – linię innowacyjnych, funkcjonalnych i trwałych membran BLACK przeznaczonych na dachy skośne oraz elewacje. Stworzone z najlepszych dostępnych materiałów,...

Przedstawiamy nowość w ofercie marki CREATON – linię innowacyjnych, funkcjonalnych i trwałych membran BLACK przeznaczonych na dachy skośne oraz elewacje. Stworzone z najlepszych dostępnych materiałów, przy wykorzystaniu najnowszych technologii, w oparciu o blisko 140 lat doświadczeń marki CREATON w branży dachowej. Zaprojektowane we współpracy z dekarzami, z myślą o ekspertach oczekujących niezawodności podczas montażu dachu w każdych warunkach. Dla inwestorów są gwarancją funkcjonalnego i trwałego...

Redakcja Rynek projektowania i wykończenia wnętrz – prognozy na 2024

Rynek projektowania i wykończenia wnętrz – prognozy na 2024 Rynek projektowania i wykończenia wnętrz – prognozy na 2024

Co czeka branżę projektowania i wykończenia wnętrz w 2024 roku? Z czym będą mierzyć się architekci oraz podmioty oferujące usługi w tej branży? Oto trendy i prognozy na ten rok.

Co czeka branżę projektowania i wykończenia wnętrz w 2024 roku? Z czym będą mierzyć się architekci oraz podmioty oferujące usługi w tej branży? Oto trendy i prognozy na ten rok.

CREATON Polska sp. z o.o. Zintegrowany dach fotowoltaiczny VARIO

Zintegrowany dach fotowoltaiczny VARIO Zintegrowany dach fotowoltaiczny VARIO

VARIO, nowość w ofercie marki CREATON, to bardzo dobrej jakości system fotowoltaiczny składający się z najwyższej klasy komponentów, umożliwiających zachowanie estetyki dachu oraz bezkonkurencyjną funkcjonalność...

VARIO, nowość w ofercie marki CREATON, to bardzo dobrej jakości system fotowoltaiczny składający się z najwyższej klasy komponentów, umożliwiających zachowanie estetyki dachu oraz bezkonkurencyjną funkcjonalność w zakresie generowania energii. Gwarancja wydajności paneli po 25 latach wynosi aż 92%.

STYROPMIN Ciszej i cieplej w domu z pomocą styropianu akustycznego

Ciszej i cieplej w domu z pomocą styropianu akustycznego Ciszej i cieplej w domu z pomocą styropianu akustycznego

Nurt minimalizmu dosięga już warunków, w jakich mieszkamy. Ograniczamy nie tylko dobra, które kupujemy i konsumujemy, ale i przestrzeń, którą zajmujemy. Sprzyjają temu bardzo praktyczne ułatwienia związane...

Nurt minimalizmu dosięga już warunków, w jakich mieszkamy. Ograniczamy nie tylko dobra, które kupujemy i konsumujemy, ale i przestrzeń, którą zajmujemy. Sprzyjają temu bardzo praktyczne ułatwienia związane z budową małych domów bez tradycyjnych formalności. W tej sytuacji jeszcze ważniejsze staje się, by domowe otoczenie było wygodne, ciepłe i ciche.

STYROPMIN Nie traćmy ani granulki. Styropmin ogranicza mikroodpady

Nie traćmy ani granulki. Styropmin ogranicza mikroodpady Nie traćmy ani granulki. Styropmin ogranicza mikroodpady

Zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi to nie tylko reklamówki w oceanie, butelki na ulicach czy inne widoczne śmieci. To także miniodpady – granulat, płatki czy nawet proszek. Choć ich straty...

Zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi to nie tylko reklamówki w oceanie, butelki na ulicach czy inne widoczne śmieci. To także miniodpady – granulat, płatki czy nawet proszek. Choć ich straty są niemal niewidoczne, nie znaczy to, że nie można im zapobiegać. Styropmin przystąpił do programu, który właśnie temu służy.

Eko-Okna S.A. Eko-Okna na targach BUDMA 2024. Co nowego dla branży budowlanej?

Eko-Okna na targach BUDMA 2024. Co nowego dla branży budowlanej? Eko-Okna na targach BUDMA 2024. Co nowego dla branży budowlanej?

Już wkrótce świat stolarki otworowej skupi się na największym wydarzeniu w Polsce, jakim są targi BUDMA w Poznaniu. Wśród wielu wystawców Eko-Okna wyróżnią się nie tylko nowościami produktowymi, ale także...

Już wkrótce świat stolarki otworowej skupi się na największym wydarzeniu w Polsce, jakim są targi BUDMA w Poznaniu. Wśród wielu wystawców Eko-Okna wyróżnią się nie tylko nowościami produktowymi, ale także imponującym stoiskiem.

DAKO Jakie okna, drzwi zewnętrzne i rolety wybrać do domu, aby poprawić bezpieczeństwo?

Jakie okna, drzwi zewnętrzne i rolety wybrać do domu, aby poprawić bezpieczeństwo? Jakie okna, drzwi zewnętrzne i rolety wybrać do domu, aby poprawić bezpieczeństwo?

Budowa lub kupno gotowego domu to ważny moment w życiu. Najczęściej to zmiana, dzięki której zyskujesz dodatkową przestrzeń wewnątrz, a do tego na zewnątrz w postaci ogrodu. Jeśli chcesz mieć pewność,...

Budowa lub kupno gotowego domu to ważny moment w życiu. Najczęściej to zmiana, dzięki której zyskujesz dodatkową przestrzeń wewnątrz, a do tego na zewnątrz w postaci ogrodu. Jeśli chcesz mieć pewność, że tej sielanki nic nie przerwie, warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu nieruchomości na wypadek kradzieży. Jak to zrobić?

Redakcja news Targi BUDMA 2024 – laureaci Złotych Medali

Targi BUDMA 2024 – laureaci Złotych Medali Targi BUDMA 2024 – laureaci Złotych Medali

Prezentujemy nowoczesne rozwiązania i technologie firm wyróżnionych Złotym Medalem targów BUDMA 2024.

Prezentujemy nowoczesne rozwiązania i technologie firm wyróżnionych Złotym Medalem targów BUDMA 2024.

STYROPMIN Ocieplenie domu zimą z serią Instal Panel

Ocieplenie domu zimą z serią Instal Panel Ocieplenie domu zimą z serią Instal Panel

Zima jako okres, w którym prace budowlane przenoszą się do wnętrza domów, stanowi kluczowy moment dla wielu właścicieli. Niektórzy z nich z pewnością już oddychają z ulgą, przystępując do wykańczania długo...

Zima jako okres, w którym prace budowlane przenoszą się do wnętrza domów, stanowi kluczowy moment dla wielu właścicieli. Niektórzy z nich z pewnością już oddychają z ulgą, przystępując do wykańczania długo wyczekiwanego lokum. Jednak dla innych prace wciąż trwają, koncentrując się na elementach, które wpływają na trwałość domu, komfort jego mieszkańców na długie lata oraz, co nie mniej istotne, na ograniczenie kosztów energii w obliczu ciągłego wzrostu cen.

CREATON Polska sp. z o.o. Lekka trójwarstwowa membrana UniBLACK+ w korzystnej cenie

Lekka trójwarstwowa membrana UniBLACK+ w korzystnej cenie Lekka trójwarstwowa membrana UniBLACK+ w korzystnej cenie

Nowość w ofercie marki CREATON – UniBLACK+ – to lekka i wytrzymała trójwarstwowa membrana polipropylenowa z możliwością stosowania na pełnym deskowaniu. Jej właściwości, wysoka jakość wykonania i niezwykle...

Nowość w ofercie marki CREATON – UniBLACK+ – to lekka i wytrzymała trójwarstwowa membrana polipropylenowa z możliwością stosowania na pełnym deskowaniu. Jej właściwości, wysoka jakość wykonania i niezwykle przystępna cena czynią ją niezawodnym rozwiązaniem dla każdej budowy.

Eko-Okna S.A. Wizja estetyki i nowoczesności – All in One Eko-Okien

Wizja estetyki i nowoczesności – All in One Eko-Okien Wizja estetyki i nowoczesności – All in One Eko-Okien

Linia produktów All in One Eko-Okien nie tylko dopełnia wygląd elewacji, ale też integruje najnowocześniejsze technologie, dostarczając kompleksowe rozwiązania dla naszych domów.

Linia produktów All in One Eko-Okien nie tylko dopełnia wygląd elewacji, ale też integruje najnowocześniejsze technologie, dostarczając kompleksowe rozwiązania dla naszych domów.

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość – dachówka ceramiczna angobowana SIMPLA NUANCE w kolorze łupka

Nowość – dachówka ceramiczna angobowana SIMPLA NUANCE w kolorze łupka Nowość – dachówka ceramiczna angobowana SIMPLA NUANCE w kolorze łupka

Eleganckie pokrycie modnego dachu, zachwycające pod względem estetyki i trwałości, to efekt zastosowania na połaci dachówki płaskiej SIMPLA w nowej wersji – NUANCE angobowana w kolorze łupka. Nowość 2024...

Eleganckie pokrycie modnego dachu, zachwycające pod względem estetyki i trwałości, to efekt zastosowania na połaci dachówki płaskiej SIMPLA w nowej wersji – NUANCE angobowana w kolorze łupka. Nowość 2024 marki CREATON to idealna propozycja dla osób ceniących sobie nowoczesną i minimalistyczną architekturę, w przypadku której nawet najmniejsze detale mają ogromne znaczenie.

Redakcja Łuki we wnętrzach

Łuki we wnętrzach Łuki we wnętrzach

Wszelkie obłości są w ostatnich latach bardzo modne. Uznanie zyskują też łuki. Nawiązujący do paryskich arkad motyw wydobywa szyk domowej aranżacji i w wielkim stylu podkręca urok wnętrza. Łuki wewnętrzach...

Wszelkie obłości są w ostatnich latach bardzo modne. Uznanie zyskują też łuki. Nawiązujący do paryskich arkad motyw wydobywa szyk domowej aranżacji i w wielkim stylu podkręca urok wnętrza. Łuki wewnętrzach można wykorzystać w różnoraki sposób. Oto kilka przykładów.

Blachy Pruszyński Bez nich żadne pokrycie nie byłoby kompletne, czyli co trzeba wiedzieć o akcesoriach dachowych?

Bez nich żadne pokrycie nie byłoby kompletne, czyli co trzeba wiedzieć o akcesoriach dachowych? Bez nich żadne pokrycie nie byłoby kompletne, czyli co trzeba wiedzieć o akcesoriach dachowych?

Często w morzu pochwał dla blachodachówek brakuje miejsca na docenienie roli akcesoriów. Nie powinniśmy o nich zapominać, ponieważ mają kluczowe znaczenie przy konstrukcji funkcjonalnego pokrycia dachowego....

Często w morzu pochwał dla blachodachówek brakuje miejsca na docenienie roli akcesoriów. Nie powinniśmy o nich zapominać, ponieważ mają kluczowe znaczenie przy konstrukcji funkcjonalnego pokrycia dachowego. Warto poznać bliżej specyfiką elementów, bez których nie powstałby żaden piękny dach.

STYROPMIN Materiał izolacyjny na specjalne wymagania

Materiał izolacyjny na specjalne wymagania Materiał izolacyjny na specjalne wymagania

Wzmocniony, wyjątkowo wytrzymały materiał izolacyjny przeznaczony do ocieplenia miejsc takich, jak fundamenty, dachy odwrócone czy nawet parkingi, po których codziennie przemieszają się setki osób. To...

Wzmocniony, wyjątkowo wytrzymały materiał izolacyjny przeznaczony do ocieplenia miejsc takich, jak fundamenty, dachy odwrócone czy nawet parkingi, po których codziennie przemieszają się setki osób. To właśnie jest XPS 30 PRO – nowość w ofercie Styropminu.

Remmers Polska Sp. z o.o. Efektywny system termoizolacji wewnętrznej Remmers iQ-Therm 2.0

Efektywny system termoizolacji wewnętrznej Remmers iQ-Therm 2.0 Efektywny system termoizolacji wewnętrznej Remmers iQ-Therm 2.0

System iQ-Therm 2.0 to unowocześniona wersja kapilarnie aktywnej termoizolacji wewnętrznej iQ-Therm wprowadzonej na rynek po raz pierwszy w 2009 r. Charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną,...

System iQ-Therm 2.0 to unowocześniona wersja kapilarnie aktywnej termoizolacji wewnętrznej iQ-Therm wprowadzonej na rynek po raz pierwszy w 2009 r. Charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, jest łatwa w aplikacji, pozwala poprawić komfort życia, a także gwarantuje odporność na pleśń.

Redakcja Klasyczny, modernistyczny klinkier w nowej odsłonie

Klasyczny, modernistyczny klinkier w nowej odsłonie Klasyczny, modernistyczny klinkier w nowej odsłonie

Klasyczna, modernistyczna „cegiełka” stała się źródłem inspiracji nowej kolekcji klinkieru. Zróżnicowane struktury i odcienie dają szerokie możliwości aranżacyjne zarówno we wnętrzach, jak i na elewacjach....

Klasyczna, modernistyczna „cegiełka” stała się źródłem inspiracji nowej kolekcji klinkieru. Zróżnicowane struktury i odcienie dają szerokie możliwości aranżacyjne zarówno we wnętrzach, jak i na elewacjach. Kolekcja SUNDOWN Ceramiki Paradyż to hołd tradycji i czerwonej glinie.

CREATON Polska sp. z o.o. Dachówka ceramiczna KODA – piękny design, bardzo dobre parametry

Dachówka ceramiczna KODA – piękny design, bardzo dobre parametry Dachówka ceramiczna KODA – piękny design, bardzo dobre parametry

Dachówka KODA marki CREATON jest atrakcyjną alternatywą dla typowej płaskiej dachówki ceramicznej, którą chętnie wybierają na dach swojego domu miłośnicy nowoczesnej architektury. Posiada subtelną formę...

Dachówka KODA marki CREATON jest atrakcyjną alternatywą dla typowej płaskiej dachówki ceramicznej, którą chętnie wybierają na dach swojego domu miłośnicy nowoczesnej architektury. Posiada subtelną formę oraz wyjątkowy design. Model ten odznacza się także doskonałymi parametrami technicznymi, przekładającymi się m.in. na jego trwałość oraz wytrzymałość.

Redakcja Jakie wybrać szyby?

Jakie wybrać szyby? Jakie wybrać szyby?

Przez wysłużone okna z nieodpowiednimi szybami może uciekać od 25% do nawet 40% wygenerowanego ciepła. Szyba stanowi bowiem nawet około 90% okna. Jakie wybrać szyby, decydując się na wymianę okien, żeby...

Przez wysłużone okna z nieodpowiednimi szybami może uciekać od 25% do nawet 40% wygenerowanego ciepła. Szyba stanowi bowiem nawet około 90% okna. Jakie wybrać szyby, decydując się na wymianę okien, żeby budynek był oszczędny i komfortowy w eksploatacji?

Gerda Sp. z o.o. Drzwi zewnętrzne – ciepłe i bezpieczne

Drzwi zewnętrzne – ciepłe i bezpieczne Drzwi zewnętrzne – ciepłe i bezpieczne

Drzwi zewnętrzne to inwestycja przynajmniej na kilkanaście, a częściej na kilkadziesiąt lat, warto więc wybrać solidny, trwały produkt, zapewniający dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, a także bezpieczeństwo,...

Drzwi zewnętrzne to inwestycja przynajmniej na kilkanaście, a częściej na kilkadziesiąt lat, warto więc wybrać solidny, trwały produkt, zapewniający dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, a także bezpieczeństwo, tak istotne w przypadku drzwi wejściowych. Montowane jakiś czas temu mogą już nie spełniać współczesnych standardów energooszczędności, a przez drzwi ucieka cenne ciepło. Może już czas pomyśleć o ich wymianie?

Remmers Polska Sp. z o.o. Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste

Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste

Wraz z pojawieniem się na rynku materiałów budowlanych elastycznych, modyfikowanych polimerami powłok grubowarstwowych – określanych czasem skrótem FPMC (od ang. Flexible Polymer Modified thick Coating),...

Wraz z pojawieniem się na rynku materiałów budowlanych elastycznych, modyfikowanych polimerami powłok grubowarstwowych – określanych czasem skrótem FPMC (od ang. Flexible Polymer Modified thick Coating), a częściej jako hydroizolacje „hybrydowe” lub „reaktywne” – hydroizolacje budowlane weszły w erę postbitumiczną. Kolejna generacja powstała wokół flagowego produktu firmy Remmers, czyli MB 2K, stale się rozwija. Najlepszym, a zarazem najnowszym tego dowodem jest MB 1K rapid, niezwykle łatwy w użyciu,...

Eko-Okna S.A. INFINITI Thermo: ciepłe panele rewolucjonizują segmentowe bramy garażowe

INFINITI Thermo: ciepłe panele rewolucjonizują segmentowe bramy garażowe INFINITI Thermo: ciepłe panele rewolucjonizują segmentowe bramy garażowe

Nowe panele o grubości 60 mm to istotna nowość, jaka pojawiła się na rynku segmentowych bram garażowych. Chociaż INFINITI Thermo opiera się na dotychczasowych rozwiązaniach Eko-Okien, mocny nacisk na termoizolacyjność...

Nowe panele o grubości 60 mm to istotna nowość, jaka pojawiła się na rynku segmentowych bram garażowych. Chociaż INFINITI Thermo opiera się na dotychczasowych rozwiązaniach Eko-Okien, mocny nacisk na termoizolacyjność zupełnie zmienia zasady gry.

HighTech Jakie wyróżniamy systemy asekuracji dachowej?

Jakie wyróżniamy systemy asekuracji dachowej? Jakie wyróżniamy systemy asekuracji dachowej?

Systemy asekuracji dachowej mają fundamentalne znaczenie w kontekście zapewniania bezpieczeństwa pracownikom wykonujących działania budowlane, naprawcze czy konserwacyjne na dużych wysokościach. Odpowiedni...

Systemy asekuracji dachowej mają fundamentalne znaczenie w kontekście zapewniania bezpieczeństwa pracownikom wykonujących działania budowlane, naprawcze czy konserwacyjne na dużych wysokościach. Odpowiedni dobór zabezpieczeń, przeszkolenie pracowników i przeprowadzanie regularnych przeglądów systemu są kluczowe do zminimalizowania ryzyka wypadku przy pracy. Czym nazywamy systemy asekuracyjne i jakie wyróżniamy ich rodzaje? Jak dobrać odpowiedni system asekuracji dachowej? Czytaj dalej i dowiedz się...

Wybrane dla Ciebie

V33 Polska sp. z o.o. Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian! Czasem słońce, czasem deszcz, ale ochrona i kolor wciąż bez zmian!

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego...

Lata lecą, trendy się zmieniają, a drewno cieszy się nieustającą popularnością wśród projektantów i miłośników ponadczasowego designu. Szereg zalet funkcjonalnych, walory estetyczne oraz gwarancja bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że to prawdopodobnie jedyny surowiec, który odnajdzie się w każdym stylu kompozycyjnym - w pomieszczeniu i na zewnątrz. No właśnie… na zewnątrz. Deszcze, śniegi, intensywne nasłonecznienie – warunki pogodowe mogą szybko i skutecznie pozbawić drewno zachwycającego blasku....

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe » Doładuj swoje narzędzia akumulatorowe »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały » Pomyśl o klimatyzacji zanim przyjdą upały »

Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba »

Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba » Wapno - materiał wiążący w zaprawach czy ozdoba »

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych Jak wygląda system izolacyjny w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Strefowanie bez tajemnic »

Strefowanie bez tajemnic » Strefowanie bez tajemnic »

Odzyskaj swoje ciepło

Odzyskaj swoje ciepło Odzyskaj swoje ciepło

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym» Automatyzacja z klasą. Bezpieczeństwo i komfort w jednym»

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe » Dachy na całe życie? Nowoczesne i trwałe pokrycia dachowe »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu » Ekonomiczne sterowanie temperaturą w domu »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi » Energooszczędność w nowoczesnym stylu? O co w niej chodzi »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji » Jakie są nowości dla specjalistów w projektowaniu zrównoważonej retencji »

Najnowsze produkty i technologie

Pipelife Polska S.A. Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych...

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest system Stormbox, oferowany przez firmę Pipelife. Jest to kompleksowy system skrzynek retencyjno-rozsączających, który zapewnia efektywne zagospodarowanie wody deszczowej.

Izodom 2000 Polska Sp. z o.o. Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego...

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego podejścia do budownictwa, świadomość na temat efektywności energetycznej budynków jest kluczowa dla każdego właściciela nieruchomości.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

STYROPMIN Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać,...

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać, wybierając materiał ociepleniowy.

Owens Corning PAROC Polska Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian? Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć...

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć stan naszych ścian zewnętrznych. Prawidłowa konserwacja i naprawy są nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zabezpieczenia ważnych elementów konstrukcji przed postępującymi uszkodzeniami. W tym artykule przyjrzymy się, jak efektywnie ocenić zniszczenia oraz podjąć odpowiednie kroki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.