EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Hydroizolacja fundamentów. Rodzaje i najpopularniejsze materiały

Fot. Atlas

Fot. Atlas

Planując budowę domu, można kupić projekt gotowy (który musi być później zaadaptowany do konkretnych warunków przez uprawnionego projektanta) lub zlecić wykonanie projektu indywidualnego. W pierwszym przypadku jest to zwykle tzw. projekt architektoniczno-budowlany, niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę, ale nie zawierający rozrysowanych szczegółów i detali hydroizolacji lub traktujący to zagadnienie w sposób lakoniczny. Pozostawienie takiego stanu rzeczy może skutkować późniejszymi czasochłonnymi i kosztownymi problemami z wilgocią. Dlatego trzeba to zagadnienie uszczegółowić przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Zobacz także

STYROPMIN Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata

Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata

Gdy zbliżacie się do momentu symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod rozpoczęcie budowy domu, warto zastanowić się nad kwestią termoizolacji, zwłaszcza jeśli chodzi o fundamenty, które są pierwszym etapem...

Gdy zbliżacie się do momentu symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod rozpoczęcie budowy domu, warto zastanowić się nad kwestią termoizolacji, zwłaszcza jeśli chodzi o fundamenty, które są pierwszym etapem prac.

Remmers Polska Sp. z o.o. Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste

Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste Uszczelnianie budynków jeszcze nigdy nie było tak proste

Wraz z pojawieniem się na rynku materiałów budowlanych elastycznych, modyfikowanych polimerami powłok grubowarstwowych – określanych czasem skrótem FPMC (od ang. Flexible Polymer Modified thick Coating),...

Wraz z pojawieniem się na rynku materiałów budowlanych elastycznych, modyfikowanych polimerami powłok grubowarstwowych – określanych czasem skrótem FPMC (od ang. Flexible Polymer Modified thick Coating), a częściej jako hydroizolacje „hybrydowe” lub „reaktywne” – hydroizolacje budowlane weszły w erę postbitumiczną. Kolejna generacja powstała wokół flagowego produktu firmy Remmers, czyli MB 2K, stale się rozwija. Najlepszym, a zarazem najnowszym tego dowodem jest MB 1K rapid, niezwykle łatwy w użyciu,...

Owens Corning PAROC Polska Ocieplenie sufitu w garażu lub piwnicy: nieduża inwestycja, znaczne oszczędności

Ocieplenie sufitu w garażu lub piwnicy: nieduża inwestycja, znaczne oszczędności Ocieplenie sufitu w garażu lub piwnicy: nieduża inwestycja, znaczne oszczędności

Stropy oddzielające pomieszczenia ogrzewane od stref nieogrzewanych, takich jak piwnice, garaże czy parkingi, często nie posiadają optymalnej izolacji termicznej. Dotyczy to głównie starszych obiektów,...

Stropy oddzielające pomieszczenia ogrzewane od stref nieogrzewanych, takich jak piwnice, garaże czy parkingi, często nie posiadają optymalnej izolacji termicznej. Dotyczy to głównie starszych obiektów, wznoszonych w czasach, kiedy obowiązywały mniej restrykcyjne normy. Warto wiedzieć, że termomodernizacja lub ocieplenie stropu betonowego to stosunkowo łatwa do zrealizowania inwestycja, która może przynieść znaczące korzyści w postaci niższych kosztów eksploatacji w sezonie grzewczym. Jakie są wymagania...

Przy projekcie indywidualnym warto, aby inwestor świadomie współpracował z projektantem przy doborze rozwiązania hydroizolacji fundamentów. Brzmi to może paradoksalnie, ale takie postępowanie może zaoszczędzić nie tylko czas i nerwy, ale także pieniądze. To inwestor bowiem ponosi wszelkie koszty budowy, a wykonanie hydroizolacji nie należy do najtańszych robót. Bardzo ważne jest, aby właśnie na etapie projektowania dobrać optymalny system hydroizolacyjny (a nie sam materiał).

Jak więc wybrać właściwy system hydroizolacyjny? Trzeba zwrócić uwagę na warunki gruntowo-wodne, sposób posadowienia (ława fundamentowa i posadzka na gruncie, płyta denna), rodzaj i stan podłoża (np. z czego wykonana jest ściana fundamentowa) oraz zwrócić uwagę na obecność dylatacji i przejść rurowych. Pozwala to na wybór optymalnego rodzaju materiału. Kolejne etapy to wybór konkretnego materiału oraz poprawne wykonanie hydroizolacji.

WARTO WIEDZIEĆ

To, czy budynek wymaga izolacji przeciwwilgociowej, czy przeciwwodnej, określa projektant. Jednak, jeżeli budynek stoi na terenach zagrożonych podtopieniami, zawsze należy wykonywać izolację przeciwwodną.

W zależności od rodzaju gruntu i poziomu wód gruntowych, wykonuje się izolację przeciwwilgociową albo przeciwwodną. Ta pierwsza wykonywana jest wtedy, gdy zalegający dookoła budynku grunt jest na tyle niespoisty i dobrze przepuszczalny (np. piasek, żwir), że woda opadowa nawet podczas największych opadów może tak szybko wsiąkać, że nie spiętrzy się przy fundamentach.

Maksymalny poziom wody gruntowej zawsze musi być poniżej spodu ław lub płyty fundamentowej (na około kilkadziesiąt centymetrów). Izolację przeciwwilgociową możemy wykonać także w budynku posadowionym na gruntach mniej przepuszczalnych, gdy jesteśmy w stanie zrobić skutecznie funkcjonujący drenaż.

Izolację przeciwwodną wykonuje się wtedy, gdy poziom wody gruntowej może być tak wysoki, że budynek będzie niemal stał w wodzie lub gdy na skutek opadów atmosferycznych może dojść do spiętrzenia się wody opadowej przy fundamentach. Budynki podpiwniczone (lub częściowo podpiwniczone) powinny być wtedy posadowione nie na ławach, lecz na płycie fundamentowej.

Izolacje fundamentów budynku dzielimy na: izolację poziomą ław fundamentowych lub płyty fundamentowej, izolację pionową zewnętrzną oraz izolację poziomą posadzki (rys. 1).

Izolacja pozioma zapobiega kapilarnemu podciąganiu wilgoci przez mury. Pierwszą izolację poziomą wykonuje się na wierzchu ław fundamentowych, drugą natomiast powyżej poziomu terenu, np. pod ścianami parteru lub pod stropem piwnic. Izolacja pozioma ław fundamentowych musi być szczelnie połączona z izolacją pionową ścian fundamentowych oraz izolacją podposadzkową.

W przypadku budynku niepodpiwniczonego może zaistnieć sytuacja, że poziom podłogi w pokojach jest porównywalny z poziomem otaczającego terenu. Należy wtedy wykonać dodatkowo poziomą izolację na wysokości 30–50 cm nad poziomem przyległego terenu.

Rys. 1a. Układ hydroizolacji przy posadowieniu budynku podpiwniczonego na ławach fundamentowych – obciążenie wilgocią i niezalegającą wodą opadową: 1 – płyta posadzki, 2 – ława fundamentowa, 3 – ściana piwnicy, 4 – izolacja cokołu ze szlamu elastycznego, 5 – izolacja pionowa ścian fundamentowych, 6 – izolacja pozioma ław fundamentowych, 7 – izolacja pozioma posadzki Rys. 1b. Układ hydroizolacji przy posadowieniu budynku częściowo podpiwniczonego na ławach fundamentowych – obciążenie wilgocią i niezalegającą wodą opadową: 1 – płyta posadzki części niepodpiwniczonej, 2 – ściana piwnicy, 3 – ława fundamentowa, 4 – płyta posadzki części podpiwniczonej, 5 – izolacja pozioma posadzki, 6 – izolacja pozioma ław fundamentowych, 7 – izolacja pionowa ścian fundamentowych, 8 – izolacja pozioma posadzki, 9 – ściana parteru

Izolacja pionowa zabezpiecza zagłębione w gruncie ściany przed naporem wilgoci. Zawsze jest połączona z izolacjami poziomymi i musi przechodzić w izolację strefy cokołowej. Musi być chroniona przed uszkodzeniem, np. podczas zasypywania wykopów.

Pozioma izolacja podposadzkowa zabezpiecza przed przedostawaniem się wilgoci przez warstwy podłogowe. Musi być ona wykonana całopowierzchniowo i połączona z izolacją fundamentów. W żadnym wypadku nie może zostać uszkodzona podczas dalszych robót wykończeniowych.

Dla budynku posadowionego na płycie fundamentowej wykonuje się izolację płyty dennej, która musi być szczelnie połączona z izolacją pionową.

Rys. 1c. Układ hydroizolacji przy posadowieniu budynku niepodpiwniczonego na ławach fundamentowych – obciążenie wilgocią i niezalegającą wodą opadową: 1 – płyta posadzki, 2 – ława fundamentowa, 3 – ściana fundamentowa, 4 – izolacja pozioma ław fundamentowych, 5 – izolacja pionowa ścian fundamentowych, 6 – izolacja cokołu, 7 – izolacja pozioma posadzki Rys. 1d. Układ hydroizolacji przy obciążeniu fundamentów wodą – posadowienie na płycie fundamentowej: 1 – konstrukcyjny beton podkładowy, 2 – płyta denna, 3 – ściana fundamentowa, 4 – izolacja pozioma płyty dennej, 5 – izolacja pionowa

Materiały stosowane do izolacji fundamentów

Materiały hydroizolacyjne stosowane w obrębie fundamentów można podzielić według różnych kryteriów. Przedstawiono je w tabeli 1. Najbardziej znane są materiały na bazie bitumów, zarówno rolowe, jak i bezszwowe. Generalnie można je podzielić na: roztwory i emulsje asfaltowe, masy asfaltowe, lepiki (stosowane zarówno na zimno, jak i na gorąco), jedno- i dwuskładnikowe masy polimerowo-bitumiczne oraz membrany samoprzylepne i papy.

WARTO WIEDZIEĆ

Materiały do izolacji przeciwwodnych mogą być stosowane do izolacji przeciwwilgociowych, ale odwrotnie już nie.

Do materiałów mineralnych można zaliczyć szlamy uszczelniające, sztywne i elastyczne, jedno- i dwuskładnikowe, bentonity oraz krystaliczne zaprawy uszczelniające.

Jak więc dobierać materiały do hydroizolacji? Nie mogą być one stosowane w każdej sytuacji. Punktem wyjścia jest to, czy wykonujemy izolację przeciwwilgociową, czy przeciwwodną, a także rodzaj podłoża.

W tabelach 2a i 2b podano, które materiały mogą być stosowane do izolacji przeciwwilgociowych, a które do przeciwwodnych.

Na tym etapie dobieramy rodzaj materiałów, ale po poznaniu ich wad i zalet. Warto zwrócić uwagę, że w tabelach 2a i 2b niektóre materiały oznaczono symbolem +/–, czyli do stosowania z ograniczeniami. Równolegle należy sprawdzić wymagania materiału dotyczące rodzaju i stanu podłoża (w tabeli 3 podano, na jakie podłoża można nakładać poszczególne materiały). Może się bowiem okazać, że wymagane są pewne szczególne prace przygotowawcze, co może powodować zarówno zwiększenie kosztów, jak i czasu trwania inwestycji.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Plastmaster Plastmaster, 30.06.2016r., 19:32:31 Dobra folia to podstawa. Warto tu zwrócić uwagę na geomembrany, które zabezpieczają elementy konstrukcji murów i ścian przed przenikaniem wilgoci kapilarnej. Dobra folia jest elastyczna nawet w bardzo niskiej temperaturze w przeciwieństwie do tych wytworzonych z PVC i może z powodzeniem zastąpić wspomniane papy i lepiki.

Powiązane

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt „na zawsze”.

REGULUS®-system Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat – chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami, jak ulewne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem zaś znaczne spadki temperatury, powodują, że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

Purmo Group Poland Sp. z o. o. Biuro Handlowe Oddział w Warszawie Jak zmniejszyć koszty ogrzewania w modernizowanym domu?

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania w modernizowanym domu? Jak zmniejszyć koszty ogrzewania w modernizowanym domu?

Sytuacja związana z drastycznym wzrostem cen ogrzewania nie pozostawia inwestorom zbyt dużego wyboru, dlatego właściciele istniejących domów z przestarzałą instalacją grzewczą coraz częściej podejmują...

Sytuacja związana z drastycznym wzrostem cen ogrzewania nie pozostawia inwestorom zbyt dużego wyboru, dlatego właściciele istniejących domów z przestarzałą instalacją grzewczą coraz częściej podejmują decyzję o modernizacji. Szacuje się, że tylko w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 200 tysięcy Polaków zdecydowało się na zakup i instalację pompy ciepła, także w istniejących budynkach. To energooszczędne źródło ciepła może znacznie obniżyć koszty ogrzewania, jednak… nie zawsze. Dlaczego? Ponieważ sama...

Schöck Sp. z o.o Czy w Twojej inwestycji spełnione są wymagania normowe w zakresie izolacji akustycznej klatek schodowych?

Czy w Twojej inwestycji spełnione są wymagania normowe w zakresie izolacji akustycznej klatek schodowych? Czy w Twojej inwestycji spełnione są wymagania normowe w zakresie izolacji akustycznej klatek schodowych?

Biuro, mieszkanie, sala kinowa, czytelnia to tylko wybrane przykłady pomieszczeń, w których przebywamy i które powinny nam zapewnić sprzyjające warunki do pracy, wypoczynku, relaksu i skupienia. Aby te...

Biuro, mieszkanie, sala kinowa, czytelnia to tylko wybrane przykłady pomieszczeń, w których przebywamy i które powinny nam zapewnić sprzyjające warunki do pracy, wypoczynku, relaksu i skupienia. Aby te cele stały się realne, budynek powinien zostać dobrze zaprojektowany i równie dobrze zrealizowany.

Grupa BMI Jak wybudować trwały i estetyczny dach kopertowy?

Jak wybudować trwały i estetyczny dach kopertowy? Jak wybudować trwały i estetyczny dach kopertowy?

Wzniesienie odpowiednio stabilnej i wytrzymałej konstrukcji dachowej to podstawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i komfort użytkowania nieruchomości. Już na etapie tworzenia projektu całego budynku warto...

Wzniesienie odpowiednio stabilnej i wytrzymałej konstrukcji dachowej to podstawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i komfort użytkowania nieruchomości. Już na etapie tworzenia projektu całego budynku warto też ustalić rodzaj wykorzystanego materiału na wykonanie poszycia. Zobacz, jak powinna wyglądać konstrukcja dachu kopertowego.

Ramaro Narożniki do salonu – modele marki Ramaro

Narożniki do salonu – modele marki Ramaro Narożniki do salonu – modele marki Ramaro

Salon to serce każdego domu, miejsce spotkań rodzinnych, relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Wygodny narożnik to mebel, który bez wątpienia powinien znajdować się w centralnym punkcie tego pomieszczenia....

Salon to serce każdego domu, miejsce spotkań rodzinnych, relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Wygodny narożnik to mebel, który bez wątpienia powinien znajdować się w centralnym punkcie tego pomieszczenia. Nowoczesne narożniki dostępne są w wielu różnych kolorach, stylach i funkcjach, co pozwala na idealne dopasowanie ich do każdego wnętrza i potrzeb.

MyBed Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji

Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji Piękne i wytrzymałe łóżka tapicerowane – warto sięgać po meble krajowej produkcji

W każdym domu albo mieszkaniu kluczowym meblem będzie z pewnością dobrej jakości łóżko. Dzięki niemu będziemy mogli porządnie odpocząć po ciężkim dniu pracy czy też zapaść w krótką, poobiednią drzemkę....

W każdym domu albo mieszkaniu kluczowym meblem będzie z pewnością dobrej jakości łóżko. Dzięki niemu będziemy mogli porządnie odpocząć po ciężkim dniu pracy czy też zapaść w krótką, poobiednią drzemkę. W obecnych czasach solidne łóżka tapicerowane, np. łóżka kontynentalne, młodzieżowe czy dziecięce, można z powodzeniem kupić w stacjonarnych salonach meblowych, ale o wiele wygodniejszym rozwiązaniem będzie zakup łóżka przez Internet. Znajdziemy tam z pewnością niejedno łóżko małżeńskie czy kontynentalne,...

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku

Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku Montaż klimatyzatora: cena klimatyzatorów do domu i mieszkania w 2024 roku

Klimatyzowane pomieszczenia, zapewniające pełny komfort termiczny, stają się z roku na rok standardem budowlanym, nie są zaś postrzegane jako zbędny luksus, zarezerwowany dla majętniejszych inwestorów....

Klimatyzowane pomieszczenia, zapewniające pełny komfort termiczny, stają się z roku na rok standardem budowlanym, nie są zaś postrzegane jako zbędny luksus, zarezerwowany dla majętniejszych inwestorów. Szeroka półka cenowa wysokiej klasy urządzeń, nieskomplikowany montaż klimatyzacji w domu oraz wielofunkcyjność oferowanych przez branżę klimatyzacyjną modeli: to wszystko sprawia, że coraz częściej decydujemy się na instalację systemu klimatyzacji.

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź?

Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź? Projekty domów piętrowych – dlaczego są tak popularne? Sprawdź?

W dzisiejszych czasach, gdy przestrzeń staje się coraz bardziej cennym zasobem, projekty domów piętrowych zyskują na popularności. Dzięki swojej unikalnej strukturze i możliwości adaptacji do różnorodnych...

W dzisiejszych czasach, gdy przestrzeń staje się coraz bardziej cennym zasobem, projekty domów piętrowych zyskują na popularności. Dzięki swojej unikalnej strukturze i możliwości adaptacji do różnorodnych potrzeb, domy piętrowe oferują komfortowe i funkcjonalne rozwiązania dla rodzin, par, a także inwestorów szukających optymalnych sposobów na wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W tym artykule omówimy najważniejsze cechy, zalety oraz możliwości domów piętrowych.

Paroc Panel System O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną?

O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną? O czym koniecznie pamiętać, planując ocieplenie poddasza wełną?

Planując realizację dachu skośnego, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią izolację termiczną oraz prawidłowy przepływ powietrza. Aspekty te mają bezpośredni wpływ nie tylko na efektywność energetyczną...

Planując realizację dachu skośnego, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią izolację termiczną oraz prawidłowy przepływ powietrza. Aspekty te mają bezpośredni wpływ nie tylko na efektywność energetyczną budynku, ale też trwałość konstrukcji oraz komfort użytkowania poddasza użytkowego. Na etapie projektowania konieczne jest uwzględnienie szeregu czynników, takich jak rodzaj materiału, jego właściwości, a także geometria dachu oraz sposób odprowadzania wilgoci. Skuteczna izolacja dachu skośnego...

Owens Corning PAROC Polska Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian? Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć...

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć stan naszych ścian zewnętrznych. Prawidłowa konserwacja i naprawy są nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zabezpieczenia ważnych elementów konstrukcji przed postępującymi uszkodzeniami. W tym artykule przyjrzymy się, jak efektywnie ocenić zniszczenia oraz podjąć odpowiednie kroki,...

STYROPMIN Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać,...

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać, wybierając materiał ociepleniowy.

Izodom 2000 Polska Sp. z o.o. Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego...

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego podejścia do budownictwa, świadomość na temat efektywności energetycznej budynków jest kluczowa dla każdego właściciela nieruchomości.

Pipelife Polska S.A. Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych...

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest system Stormbox, oferowany przez firmę Pipelife. Jest to kompleksowy system skrzynek retencyjno-rozsączających, który zapewnia efektywne zagospodarowanie wody deszczowej.

Agata Grudecka Czy Twój taras lub balkon przeciekają?

Czy Twój taras lub balkon przeciekają? Czy Twój taras lub balkon przeciekają?

Przydomowy taras to zazwyczaj ulubione miejsce spotkań i relaksu, oczywiście pod warunkiem, że jest właściwie wykonany i zabezpieczony. Najlepiej pamiętać o tym na etapie jego budowy. Jeżeli jednak błędów...

Przydomowy taras to zazwyczaj ulubione miejsce spotkań i relaksu, oczywiście pod warunkiem, że jest właściwie wykonany i zabezpieczony. Najlepiej pamiętać o tym na etapie jego budowy. Jeżeli jednak błędów wykonawczych nie udało się uniknąć, należy je szybko i skutecznie naprawić. Co zrobić, by taras nas nie stresował?

CREATON Polska sp. z o.o. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachu zwykle wymaga od inwestora przeanalizowania wielu istotnych zagadnień, które pozwoli optymalnie dobrać produkt dachowy do specyfiki inwestycji. Ważny jest nie tylko jego...

Wybór odpowiedniego pokrycia dachu zwykle wymaga od inwestora przeanalizowania wielu istotnych zagadnień, które pozwoli optymalnie dobrać produkt dachowy do specyfiki inwestycji. Ważny jest nie tylko jego ciężar czy rozmiar, ale także wielkość, stopień skomplikowania i kąt nachylenia dachu oraz estetyka budynku. Na co warto jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Katarzyna Kowalska Jak zbudować dom energooszczędny. Wybór materiałów

Jak zbudować dom energooszczędny. Wybór materiałów Jak zbudować dom energooszczędny. Wybór materiałów

Dom niskoenergetyczny może zostać wybudowany w różnych technologiach, spełniających kryteria przewodzenia ciepła.

Dom niskoenergetyczny może zostać wybudowany w różnych technologiach, spełniających kryteria przewodzenia ciepła.

Pomysł na łazienkę – poradnik

Pomysł na łazienkę – poradnik Pomysł na łazienkę – poradnik

Przeczytaj nowy poradnik „Pomysł na łazienkę”, a dowiesz się, jak zaprojektować i urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak najlepiej zaaranżować nasz prywatny mały salon...

Przeczytaj nowy poradnik „Pomysł na łazienkę”, a dowiesz się, jak zaprojektować i urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak najlepiej zaaranżować nasz prywatny mały salon kąpielowy?

Aquapol Skuteczne osuszanie murów - jak chronić budynki przed wilgocią?

Skuteczne osuszanie murów - jak chronić budynki przed wilgocią? Skuteczne osuszanie murów - jak chronić budynki przed wilgocią?

Nieprawidłowo zaprojektowana lub niewłaściwie przeprowadzona hydroizolacja budynku może powodować zawilgocenie zastosowanych przy budowie materiałów budowlanych, a w konsekwencji destrukcyjny wpływ na...

Nieprawidłowo zaprojektowana lub niewłaściwie przeprowadzona hydroizolacja budynku może powodować zawilgocenie zastosowanych przy budowie materiałów budowlanych, a w konsekwencji destrukcyjny wpływ na elementy konstrukcji budynku. Prace naprawcze, uszczelniające lub wymiana izolacji są często skomplikowane i kosztowne, zwłaszcza w starszych budynkach. Bezinwazyjny system osuszania murów Aquapol skutecznie ochroni obiekt przed szkodliwymi skutkami procesu kapilarnego podciągania wody.

Redakcja Jak osuszyć mury i pozbyć się wilgoci?

Jak osuszyć mury i pozbyć się wilgoci? Jak osuszyć mury i pozbyć się wilgoci?

System wykonywania i odtwarzania izolacji poziomej poprzez iniekcję pozwala łatwo i definitywnie usunąć problem wilgoci w murze, bez konieczności naruszania konstrukcji budynku przez podcinanie ścian czy...

System wykonywania i odtwarzania izolacji poziomej poprzez iniekcję pozwala łatwo i definitywnie usunąć problem wilgoci w murze, bez konieczności naruszania konstrukcji budynku przez podcinanie ścian czy fundamentów. Na czym polega ta metoda i kiedy można ją zastosować?

Najnowsze produkty i technologie

Pipelife Polska S.A. Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox Nowoczesne podejście do zarządzania wodami deszczowymi – Stormbox

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych...

Zarządzanie wodami deszczowymi staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmieniającego się klimatu i coraz większego problemu z nadmiarem wód opadowych oraz okresami niedoboru wody. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest system Stormbox, oferowany przez firmę Pipelife. Jest to kompleksowy system skrzynek retencyjno-rozsączających, który zapewnia efektywne zagospodarowanie wody deszczowej.

Izodom 2000 Polska Sp. z o.o. Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy Klasy energetyczne budynków w 2024 roku – nowe zasady i przyszłe perspektywy

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego...

Klasy energetyczne budynków stają się coraz bardziej istotne w kontekście zarówno nowych inwestycji, jak i istniejących nieruchomości. W związku z wprowadzanymi regulacjami oraz rosnącą potrzebą ekologicznego podejścia do budownictwa, świadomość na temat efektywności energetycznej budynków jest kluczowa dla każdego właściciela nieruchomości.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

STYROPMIN Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią Balkon i dach płaski – ochrona przed wilgocią

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać,...

Właściwa izolacja termiczna i wentylacja to podstawa suchego i ciepłego domu. Nowoczesne płyty styropianowe mogą mieć dodatkowe właściwości związane z większą odpornością na wilgoć. Warto o tym pamiętać, wybierając materiał ociepleniowy.

Owens Corning PAROC Polska Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian? Usterki fasad otynkowanych po sezonie grzewczym – jak zadbać o ocieplenie ścian?

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć...

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, właściciele domów oraz zarządcy budynków stają przed ważnym zadaniem – przeprowadzeniem gruntownej inspekcji elewacji. Zimowe miesiące mogły poważnie nadszarpnąć stan naszych ścian zewnętrznych. Prawidłowa konserwacja i naprawy są nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zabezpieczenia ważnych elementów konstrukcji przed postępującymi uszkodzeniami. W tym artykule przyjrzymy się, jak efektywnie ocenić zniszczenia oraz podjąć odpowiednie kroki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.